با وجود خطرات رکود، فدرال رزرو در بحبوحه تورم افسارگسیخته، نرخ بهره را افزایش می دهد

فدرال رزرو با تشدید مبارزه خود با تورم بالا، نرخ بهره اصلی خود را در روز چهارشنبه برای سومین بار متوالی به میزان سه چهارم افزایش داد و از افزایش چشمگیرتر نرخ بهره خبر داد – سرعت ثابتی که باید خطرات را افزایش دهد. که در نهایت اتفاق می افتد رکود.

حرکت فدرال رزرو نرخ بهره کوتاه مدت را که بر بسیاری از وام های مصرفی و تجاری تأثیر می گذارد، به محدوده 3 تا 3.25 درصد افزایش داد که بالاترین سطح از اوایل سال 2008 است.

مقامات همچنین پیش‌بینی کردند که نرخ معیار خود را تا پایان سال به تقریباً 4.4 درصد افزایش خواهند داد، که یک درصد کامل بالاتر از آخرین پیش‌بینی‌شان در ژوئن است. آنها انتظار دارند این نرخ در سال آینده به حدود 4.6 درصد افزایش یابد. این بالاترین سطح از سال 2007 خواهد بود.

در وال استریت، در واکنش به پیش بینی فدرال رزرو مبنی بر افزایش شدیدتر نرخ بهره در آینده، قیمت سهام کاهش یافت و بازده اوراق قرضه افزایش یافت.

اقدام روز چهارشنبه بانک مرکزی در پی گزارش هفته گذشته دولت صورت گرفت که نشان داد هزینه‌های بالاتر به طور گسترده‌تری در اقتصاد پخش می‌شود، با افزایش اجاره بها و سایر خدمات حتی با وجود کاهش برخی از عوامل قبل از تورم، مانند قیمت بنزین. فدرال رزرو با افزایش نرخ های وام گرفتن، دریافت وام مسکن، خودرو یا وام تجاری را گران تر می کند. مصرف کنندگان و کسب و کارها قرار است وام بگیرند و کمتر خرج کنند، اقتصاد را خنک و تورم را کاهش دهد.

مقامات فدرال رزرو گفتند که آنها به دنبال “فرود نرم” هستند که در آن بتوانند رشد را به اندازه ای کاهش دهند که تورم را مهار کنند، اما نه آنقدر که باعث ایجاد رکود شود. با این حال، اقتصاددانان به طور فزاینده ای می گویند که آنها معتقدند افزایش شدید نرخ توسط فدرال رزرو به مرور زمان منجر به کاهش مشاغل، افزایش بیکاری و رکود تمام عیار در اواخر امسال یا اوایل سال آینده خواهد شد.

سیاستگذاران فدرال رزرو در پیش بینی های اقتصادی به روز شده خود پیش بینی می کنند که رشد اقتصادی در چند سال آینده با افزایش نرخ بیکاری، پایین خواهد ماند. انتظار می رود نرخ بیکاری تا پایان سال 2023 به 4.4 درصد برسد که نسبت به سطح فعلی 3.7 درصد افزایش یافته است. اقتصاددانان می‌گویند که از نظر تاریخی، هر زمان که نرخ بیکاری در طول چند ماه نیم واحد افزایش می‌یابد، همیشه یک رکود به دنبال دارد.

مقامات فدرال رزرو اکنون شاهد رشد اقتصادی تنها 0.2 درصد در سال جاری هستند که به شدت کمتر از پیش بینی رشد 1.7 درصدی آن در سه ماه پیش است. رشد آهسته کمتر از 2 درصد از سال 2023 تا 2025 پیش بینی می شود.

حتی با وجود افزایش شدید نرخ بهره که فدرال رزرو انتظار دارد، همچنان انتظار دارد که تورم اصلی – که دسته بندی های مواد غذایی و گاز را در نظر نمی گیرد – 3.1٪ در پایان سال آینده باشد که بسیار بالاتر از هدف 2٪ است.

رئیس جمهور جروم پاول ماه گذشته در یک سخنرانی اذعان کرد که اقدامات فدرال رزرو “مقداری درد” را برای خانوارها و مشاغل به همراه خواهد داشت. وی افزود: تعهد بانک مرکزی برای کاهش تورم به هدف 2 درصد “بی قید و شرط” است.

کاهش قیمت بنزین اندکی تورم کل را کاهش داد که همچنان در ماه آگوست نسبت به سال قبل 8.3 درصد دردناک بود. کاهش قیمت بنزین ممکن است به افزایش اخیر محبوبیت عمومی جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن کمک کرده باشد، که دموکرات ها امیدوارند چشم انداز آنها را در انتخابات میان دوره ای نوامبر افزایش دهد.

نرخ های کوتاه مدت در سطحی که فدرال رزرو اکنون تصور می کند با افزایش شدید هزینه های وام مسکن، وام خودرو و وام های تجاری، احتمال رکود را در سال آینده افزایش می دهد. اقتصاد از قبل از بحران مالی سال 2008 به اندازه انتظار فدرال رزرو نرخی را مشاهده نکرده است. بر اساس گزارش Bankrate.com، هزینه های استقراض کارت اعتباری در بالاترین سطح خود از سال 1996 قرار دارد.

اکنون به نظر می رسد که تورم به طور فزاینده ای با افزایش دستمزدها و تمایل دائمی مصرف کنندگان به خرج کردن و تا حدی کمتر از فقدان منابعی که اقتصاد را در طول رکود همه گیر فلج کرده است، تقویت می شود. با این حال، بایدن یکشنبه در برنامه “60 دقیقه” شبکه سی بی اس گفت که او معتقد است که یک فرود آسان برای اقتصاد هنوز امکان پذیر است و این نشان می دهد که قوانین اخیر اداره انرژی و مراقبت های بهداشتی او قیمت دارو و مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهد.

برخی از اقتصاددانان شروع به نگرانی کرده‌اند که افزایش سریع نرخ‌های بهره فدرال – سریع‌ترین افزایش از اوایل دهه 1980 تاکنون – آسیب اقتصادی زیادی به کاهش تورم وارد می‌کند. مایک کنزال، اقتصاددان موسسه روزولت، خاطرنشان کرده است که اقتصاد در حال حاضر کند شده است و افزایش دستمزدها – محرک اصلی تورم – در حال تثبیت است و برخی اقدامات در حال کاهش است.

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها انتظار دارند تورم در پنج سال آینده به شدت کاهش یابد. این یک روند مهم است، زیرا انتظارات تورمی می تواند خود تحقق باشد: اگر مردم انتظار کاهش تورم را داشته باشند، برخی فشار کمتری برای تسریع خرید خود احساس می کنند. هزینه‌های کمتر به کاهش قیمت‌ها کمک می‌کند.

کونکزال گفت که باید استدلال کرد که فدرال رزرو در دو جلسه آینده کاهش نرخ بهره را کاهش دهد.

او گفت: «با توجه به سرمای هوا، نمی‌خواهید عجله کنید.»

افزایش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو منعکس کننده گام هایی است که سایر بانک های مرکزی بزرگ انجام می دهند و به نگرانی ها در مورد رکود جهانی احتمالی کمک می کند. هفته گذشته، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره معیار خود را سه چهارم درصد افزایش داد. بانک مرکزی انگلستان، بانک مرکزی استرالیا و بانک کانادا همگی نرخ های بهره را در هفته های اخیر به میزان قابل توجهی افزایش داده اند.

و در چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، رشد در حال حاضر از تعطیلی مکرر دولت به دلیل ویروس کرونا رنج می برد. اگر رکود اقتصادی اکثر اقتصادهای بزرگ را درگیر کند، می تواند اقتصاد ایالات متحده را نیز از مسیر خارج کند.

حتی با وجود نرخ شتابان افزایش نرخ توسط فدرال رزرو، برخی از اقتصاددانان – و برخی از مقامات فدرال رزرو – استدلال می کنند که هنوز نرخ ها را به سطحی افزایش نداده اند که وام و هزینه ها را محدود کند و رشد را کند کند.

به نظر می رسد بسیاری از اقتصاددانان متقاعد شده اند که اخراج در مقیاس بزرگ برای کند کردن افزایش قیمت ها ضروری است. تحقیقات منتشر شده در اوایل این ماه با حمایت موسسه بروکینگز به این نتیجه رسید که ممکن است برای بازگرداندن تورم به هدف ۲ درصدی فدرال رزرو، بیکاری به ۷.۵ درصد افزایش یابد.

بر اساس تحقیقات لارنس بال، اقتصاددان دانشگاه جان هاپکینز و دو اقتصاددان در صندوق بین‌المللی پول، تنها کاهش شدید تورم می‌تواند رشد دستمزد و هزینه مصرف‌کننده را به اندازه کافی کاهش دهد تا تورم را کاهش دهد.

(AFP)

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما

Warning: Undefined variable $html in /home/snappcla/domains/snappclass.ir/public_html/wp-content/themes/writing/footer.php on line 564
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان