بحران اقتصادی سریلانکا سیستم بهداشت و درمان را تا مرز سقوط پیش می برد

وقتی روچیکا متوجه شد که دومین فرزندش را باردار است، در اکتبر 2021، نمی‌توانست تصور کند که ساعت‌ها قبل از تولد نوزادش، خود را در صف توزیع شلوغی بیابد و برای رسیدن به بیمارستان سوخت بخواهد.

روچیکا به یاد می‌آورد: «اکثر مخاطبان همدل بودند. “مقامات پس از بررسی مدارک پزشکی برای تایید داستانم به من اجازه دادند سوخت مورد نیاز خود را بخرم، اما هنوز چند نفر سر ما فریاد می زدند.”

زنان باردار در سریلانکا خود را در دنیایی می‌بینند که همین چند ماه پیش غیرقابل تصور بود. این بحران به طور جدی خدمات بهداشت جنسی و باروری، از جمله مراقبت های بهداشتی مادران و دسترسی به وسایل پیشگیری از بارداری را تضعیف می کند، و خدمات پیشگیری و واکنش خشونت مبتنی بر جنسیت نیز به خطر افتاده است.

از بیماران خواسته شد تا تجهیزات پزشکی در اختیار آنها قرار گیرد

روچیکا پس از یک روز انتظار طاقت فرسا برای سوخت، درست در زمان تولد نوزادش به بیمارستان رسید. اما سوخت تنها دغدغه او نبود.

دو ماه قبل از موعد مقرر، روچیکا متوجه شد که زنان باید هنگام مراجعه به زایشگاه دولتی، دستکش، تیغ و سایر اقلام ضروری مورد نیاز برای زایمان ایمن را تهیه کنند. روچیکا به یاد می‌آورد: «بیمارستان تمام شد و راهی برای پر کردن ذخایر خود نداشت.

او ترسیده بود. او گفت: “من فوراً با دکترم تماس گرفتم و در مورد در دسترس بودن مواد و اینکه آیا نیاز به آماده سازی نیز دارم پرسیدم. ما در حال حاضر مواد را داریم.” او گفت: “این همان چیزی است که او به من گفت.” اطمینان در مورد وضعیت ظرف دو ماه پس از تحویل من. من نگران وضعیت بد بودم، بنابراین دو بار از دکترم پرسیدم که آیا می‌توان نوزادم را به سلامت به دنیا آورد، حتی اگر دو ماه پیش باشد.

پزشک با اشاره به خطراتی که برای سلامتی کودک وجود دارد، امتناع کرد. او به من اطمینان داد که تا زمانی که به موقع به بیمارستان برسم، مطمئن خواهد شد که ما سالم هستیم – اما حتی این یک مبارزه بود.

او نه تنها در مورد دسترسی خود به سوخت، بلکه برای کارکنان بیمارستان نیز نگران بود. او گفت: هفته قبل از زایمان، شوهرم در مورد وضعیت سوخت پزشکم پرسید، زیرا داستان های زیادی درباره پزشکان و پرستارانی شنیده بودیم که به دلیل بحران سوخت نتوانسته بودند سر کار بیایند.


یک وسیله نقلیه آموزشی بهداشتی سیار در روستایی سریلانکا

بانک جهانی / دومینیک سانسونی (پرونده)

یک وسیله نقلیه آموزشی بهداشتی سیار در روستایی سریلانکا

برای پول تماس بگیرید

خانواده روچیکا هنوز در حال مبارزه هستند. وقتی دختر چهار و نیم ساله اش مریض شد، مجبور شدند برای یافتن اسپری های مورد نیازش به شش داروخانه مراجعه کنند. هفته‌ها پس از زایمان، روچیکا از تاریخی که قرار بود بخیه‌هایش برداشته شود، گذشته است. او منتظر است تا دکترش به او بگوید چه زمانی می تواند بیاید. در حال حاضر، پزشک موظف است سوخت محدودی را که برای سفر دارد، تنها زمانی که یکی از بیماران دیگرش در حال زایمان است، تامین کند.

دکتر ناتالیا کانم، مدیر اجرایی آژانس سلامت جنسی و باروری سازمان ملل متحد، UNFPA، گفت: “بحران اقتصادی کنونی پیامدهای گسترده ای برای سلامت، حقوق و منزلت زنان و دختران دارد.” “در حال حاضر، اولویت ما پاسخگویی به نیازهای منحصر به فرد آنها و محافظت از دسترسی آنها به خدمات و پشتیبانی مراقبت های بهداشتی نجات دهنده زندگی است.”

بر اساس داده های وزارت بهداشت سریلانکا، تعداد زنان باردار در سریلانکا 215000 نفر تخمین زده می شود که شامل 11000 دختر نوجوان می شود و حدود 145000 زن در شش ماه آینده زایمان خواهند کرد.

صندوق جمعیت ملل متحد خواهان دریافت 10.7 میلیون دلار برای رسیدگی فوری به سلامت جنسی و باروری و نیازهای حفاظتی زنان و دختران در سریلانکا است. این بودجه صرف داروهای نجات دهنده، تجهیزات و لوازم، از جمله تدارکات برای مدیریت بالینی تجاوز جنسی و خدمات برای بازماندگان خشونت خانگی خواهد شد.

همچنین 10000 کیت زایمان، زایمان و کرامت، کمک کوپن نقدی به بیش از 37000 زن برای خدمات بهداشت باروری، گسترش خدمات برای بازماندگان خشونت و حمایت از 1250 ماما ارائه خواهد کرد.

با این حال، با زیرساخت ها و چالش های حمل و نقل، زایمان برای کسانی که قادر به دریافت مراقبت های پزشکی ماهر نیستند همچنان می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما