بحران بدهی دولت چه چیزی برای دولت بدهی می آورد؟

بعدی- بررسی ها و حساب های اوراق قرضه فروخته شده تاکنون تصویری از بدهی های دولت در سال های آینده ارائه می دهد. در این راستا، روندهای آماری در این زمینه حاکی از آن است که در سال 1402 میزان بدهی دولت تسویه شده به صورت مجموع اصل و سود به بالاترین حد خود خواهد رسید و 197 هزار میلیارد تومان خواهد بود. این تقریباً دو برابر میزان بدهی دولت در سال 1400 خواهد بود.

به گزارش فردا؛ بررسی تسویه ناخالص اوراق بدهی دولت تا امروز و تعهدات آتی تا پایان سال 1406 شامل نکات مهمی است. تا امروز بزرگترین تسویه حساب دولت در سال 1400 صورت گرفت و در سال های بعد کل بدهی های دولت تاپیان در سال 1406 بالغ بر 460 هزار میلیارد تومان شد.

یکی از مهم ترین راه های درآمدزایی برای دولت یک کشور، حراج بازار اولیه اوراق بدهی است. در این بازار، دولت اوراق قرضه خود را به مشتریان، بانک ها و بورس ها عرضه می کند و این موسسات با توجه به وضعیت مالی و سود خود از دولت خرید می کنند.

بدهی دولت چگونه تسویه می شود؟

بحران بدهی دولت چه چیزی برای دولت بدهی می آورد؟مرتضی عفیکی کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه افزایش بدهی دولت طی چند سال گذشته کاملاً قابل انتظار بود، گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در دهه گذشته به ویژه از سال 1395 در اقتصاد ایران مطرح بوده، بحث بودجه است. کسری بودجه «متاسفانه از آنجایی که دولت فقط به فکر تامین معاش بود، به هیچ وجه بودجه را تعطیل نکرد، به همین دلیل امروز بحث بدهی دولت به موضوعی حل نشدنی تبدیل شده است که هر روز ابعاد گسترده تری به خود می گیرد. . “

وی افزود: در دولت روحانی روند افزایش بدهی های دولت و فروش اوراق آغاز شد که با ورود تسویه وجوه و سود سهام عدالت در سال آینده شاهد خواهیم بود که دولت باید حدود 200 هزار میلیارد تومان فقط برای این اوراق تسویه کند. این در حالی است که تا پایان سال 1406 کل بدهی دولت به بیش از 460 هزار میلیارد تومان می رسد که این روند برای بودجه کشور بسیار دردسرساز است و باید انتظار داشت که بخش بزرگی از بودجه به آن اختصاص یابد. هر ساله به تسویه اوراق قرضه دولتی اختصاص می یابد.»

اوکه گفت: «همچنین ممکن است دولت با استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول بدون حمایت و به قیمت افزایش تورم، نقدینگی و پایه پولی، سعی کند این بدهی ها را تسویه کند. بنابراین در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت که وضعیت اقتصادی کشور سامان یابد. از سوی دیگر، با توجه به اینکه دولت سیاست عملی برای برون رفت از شرایط فعلی ندارد، ما آرزو نداریم که بتواند کاری انجام دهد.»

استاد اقتصاد دانشگاه چمران اهواز افزود: در حالی که دولت در شرایطی که فروش نفت کافی کفاف مخارج دولت را نمی دهد با افزایش مالیات منطقه ای هزینه های خود را تامین کند که این سیاست به مرحله عملی نیز رسیده است. بن بست، زیرا تلاش دولت این است که بیش از همان بخشی که در اخذ مالیات از کارمندان، کارگران، مستمری بگیران و به طور کلی حقوق بگیران و عوام استفاده می کرد، مالیات بگیرد؛ اما در واقع چون درآمد مردم کاهش می یابد، افزایش مالیات از آنها غیرممکن است.»

وی گفت: بر اساس آمارهای مختلف بیش از 60 درصد اقتصاد ایران مالیات نمی پردازد و به جای اینکه دولت به سراغ این افراد برود و از آنها مالیات بگیرد، این درصد به 40 درصد بازگشت. البته واحدهای تولیدی که تاکنون مالیات پرداخت می‌کردند، اگر تحت فشار بیشتری برای اخذ مالیات در شرایط رکود تورمی قرار گیرند، با ورشکستگی مواجه خواهند شد. بر این اساس دولت باید به سراغ 60 درصدی برود که مالیات نمی پردازند، اما هنوز به هر دلیلی این کار را نکرده است.»

اوکی با اشاره به اینکه این بدهی های دولتی بانک های دولتی را تا مرز ورشکستگی کشانده است، تصریح کرد: انتشار صورت های مالی بانک های دولتی در سال گذشته حکایت از زیان انباشته کلان آنها دارد و ادامه این وضعیت قطعا منجر به ورشکستگی آنها خواهد شد. ورشکستگی.” از سوی دیگر، این بحران بدهی دولت می تواند به بحران بدهی عمومی ختم شود. اگر چنین باشد، این وضعیت ادامه خواهد داشت.»

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه احیای برجام می تواند تا حدودی از ادامه این وضعیت جلوگیری کند، گفت: در صورت احیای برجام، دولت می تواند نفت بیشتری بفروشد و از این طریق درآمدهای ارزی کشور افزایش می یابد. افزایش دادن.” طبیعتاً در صورت اعمال مدیریت صحیح دولت، اوراق بدون چاپ پول تسویه می شود و به مرور با چنین اقدامی از میزان بدهی دولت نیز کاسته می شود.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما