بدترین خشکسالی “در حافظه زنده” عرضه روغن زیتون جهان را تهدید می کند

درختان زیتون در Finca Fuensantilla از شرکت روغن زیتون طلای سبز در Pace del Segura، اسپانیا، امسال از درجه حرارت بی سابقه و کمبود بارندگی رنج برده اند. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

پدربزرگ و مادربزرگ مانوئل هردیا هالکون، نزدیک به یک قرن پیش، درختان زیتون را در باغ 1200 هکتاری او در اندلس، اسپانیا کاشتند.

این درختان به دلیل توانایی خود در رشد حتی در خشک ترین خاک ها مشهور هستند، اما امسال، دمای سوزان و کمبود شدید بارندگی تلفات زیادی را به همراه داشته است.

هالکون به CNN Business گفت: «ما بسیار نگران هستیم. وی افزود: شما نمی توانید درخت زیتون را جایگزین هیچ درخت یا محصول دیگری کنید.

مانند بسیاری از کشاورزان اروپایی، هالکون در تابستان امسال با خشکسالی شدیدی دست و پنجه نرم کرده است – و او تخمین می زند که محصول روغن زیتون مزرعه او، Cortijo de Suerte Alta، امسال به دلیل شرایط آب و هوایی غیرعادی حدود 40 درصد کاهش خواهد یافت.

در ماه ژوئیه، دمای هوا در بخش هایی از فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و پرتغال به 40 درجه سانتیگراد (104.5 درجه فارنهایت) رسید. به گفته رصدخانه خشکسالی اروپا، در اوایل ماه اوت، گرمای شدید و کمبود باران تقریباً دو سوم از زمین های اتحادیه اروپا را به شرایط خشکسالی سوق داده بود.

تولیدکنندگان روغن زیتون به شدت آسیب دیده اند. کایل هالند، تحلیلگر قیمت دانه‌های روغنی و غلات در Mintec، یک شرکت اطلاعات کالا، انتظار دارد برداشت روغن زیتون اسپانیا از ماه اکتبر به میزان قابل توجهی بین 33 تا 38 درصد کاهش یابد.

بر اساس گزارش شورای بین المللی زیتون، اسپانیا بزرگترین تولید کننده روغن زیتون در جهان است و بیش از دو پنجم عرضه جهانی در سال گذشته را به خود اختصاص داده است. یونان، ایتالیا و پرتغال نیز تولیدکنندگان عمده هستند.

مصرف کنندگان در حال حاضر پول بیشتری برای روغن زیتون پرداخت می کنند. قیمت خرده فروشی در سراسر اتحادیه اروپا در سال منتهی به جولای 14 درصد افزایش یافت. اما تولیدکنندگان و خریداران به CNN Business گفتند که قیمت‌ها در ماه‌های آینده بیشتر افزایش خواهد یافت.

هالند به CNN Business گفت: “خشکسالی بسیار شدید است. خیلی خشک است. برخی درختان میوه بسیار کمی تولید می کنند و برخی درختان اصلا میوه نمی دهند. این تنها زمانی اتفاق می افتد که سطح رطوبت خاک بسیار کم باشد.”

این یک شات هشدار برای صنعتی است که بر چرخه زندگی قابل پیش بینی درختان زیتون متکی است. کشاورزان به نوسانات زیاد در برداشت در یک دوره 24 ماهه عادت کرده اند، اما تغییرات آب و هوایی در حال حاضر این ریتم چند صد ساله را مختل کرده است.


/
دانیل مارین، مدیر زمین شرکت روغن زیتون طلای سبز، درختی را در باغ وینکا کارلوتا در سوریلا دل گوادالامار بررسی می کند. امسال، درختان Finca Carlota تعداد بسیار کمی زیتون دارند. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

زیتون های افتاده در خاک خشک در طول خشکسالی در ویلا فیلیپو بریو در وچیانو، ایتالیا دیده می شوند. (Noemi Casanelli/CNN)

Paco Bugalans، رئیس کارخانه Cortijo de Suerte Alta، زیتون ها را در باغ این شرکت در آلبیندن، اسپانیا به نمایش می گذارد. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

میوه خوردن غیر ممکن است

تولید روغن زیتون به زمان بندی بستگی دارد. درختان در ماه مارس شروع به جوانه زدن می کنند قبل از اینکه گل ها در ماه می باز شوند. زیتون در طول ماه های تابستان قبل از برداشت در پاییز رشد می کند.

اندلس، جنوبی ترین نقطه اسپانیا، حدود یک سوم روغن زیتون جهان را تامین می کند. برای دمای تا 40 درجه سانتیگراد به طور منظم استفاده می شود، اما نه در ماه مه، زمانی که گل ها شروع به شکوفه دادن می کنند.

او گفت: «در آن لحظه ممکن است 15 تا 20 درصد از برداشت را از دست داده باشیم.

هالکون انتظار دارد در سال جاری نفت را با قیمت 4 یورو (3.97 دلار) به ازای هر کیلوگرم به خریداران، از جمله خریداران در آسیا و آمریکا، بفروشد. این میزان نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.

موج گرما مصادف شد با سومین سال متوالی بارندگی ضعیف. سطح آب رودخانه گوادالکیویر، که به آبیاری باغ های زیتون اطراف کمک می کند، بسیار پایین است. هالکون گفت که در این فصل رشد فقط می تواند نصف مقدار معمول آب به درختانش بدهد.

وی گفت: سال آینده بدتر خواهد بود زیرا سدها کاملا خالی می شوند.

خوان خیمنز، مدیر عامل شرکت روغن زیتون طلای سبز، یک تجارت خانوادگی واقع در حدود 160 کیلومتری شمال شرقی، با مشکلات مشابهی مواجه است.

“[The issue] مهم نیست فقط چقدر گرم است، بلکه مهم است که چه زمانی گرم است.”

«لحظه ای که گل زیتون زندگی می کند، و [if it is] خود خط گل در حال سوختن است، بنابراین دریافت میوه غیرممکن است.

درختان زیتون جیمنز 740 هکتار از زمین های کوهستانی و مسطح را پوشش می دهند. اگر باران در چند هفته آینده نبارد، دمای بالا در ماه مه احتمالاً محصول او را 35 تا 60 درصد از محصول معمولی سال کاهش می دهد.

خیمنز گفت اگر چنین باشد، این بدترین برداشت در 10 سال گذشته خواهد بود.


/
دانیل مارین از شرکت روغن زیتون طلای سبز با محیط بانان در جامعه آبیاری گوادالمنا در مقابل رودخانه گوادالیمار که آب برای آبیاری ملک را تامین می کند، صحبت می کند. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

/
Cortijo de Suerte Alta در Albendín، نزدیک سد Vadomojón. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

در سایر نقاط اروپای جنوبی، شرایط خشکسالی نیز باعث سردردهای شدید شده است. فیلیپو بریو در 72 کشور نفت می فروشد و بیشتر آن را از تامین کنندگان ایتالیا، اسپانیا و یونان صادر می کند.

همچنین نفت خود را از 25000 درخت در ایتالیا تولید می کند. والتر زانر، مدیر بخش بریتانیایی فیلیپو بریو، باغ توسکانی را تابستان امسال “خشک” توصیف کرد. در اواخر ژوئیه، آتش سوزی گسترده ای در نزدیکی تنها کارخانه این شرکت – جایی که تمام روغن های آن مخلوط، تصفیه و بسته بندی می شود – در دود و خاکستر فرو رفت.

زانری به سی‌ان‌ان بیزینس گفت: «ما خشکسالی‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم، اما من فکر می‌کنم این بدترین اتفاقی است که در تاریخ زنده دیده شده است».

شوک قیمت

باید دید برداشت محصول سال 2022 چقدر بد خواهد بود. وزارت کشاورزی ایالات متحده در ماه گذشته کاهش 14 درصدی تولید جهانی را پیش بینی کرد، در حالی که Mintec انتظار دارد که می تواند مشابه ضرر 30 درصدی مازاد پیش بینی شده برای اسپانیا باشد.

قیمت استاندارد تولید کننده روغن زیتون فوق بکر اسپانیایی از اندلس در پایان ماه اوت به بالاترین سطح خود در بیش از پنج سال گذشته رسید. و در دو سال گذشته، نزدیک به 80 درصد افزایش یافته است – از 2.19 یورو (2.18 دلار) به ازای هر کیلوگرم در آگوست 2020 به 3.93 یورو (3.90 دلار) در این ماه.

بر اساس داده های Mintech، قیمت ها در اوایل سال 2021 افزایش یافت زیرا خریداران نگران بودند که آب و هوای بد ممکن است عرضه را مختل کند. در اواخر فوریه پس از تهاجم روسیه به اوکراین، زمانی که کاهش وحشتناک صادرات روغن آفتابگردان از منطقه باعث شد خریداران روغن زیتون را به عنوان جایگزین ذخیره کنند، دوباره افزایش یافت.

از ماه ژوئن، نشانه هایی مبنی بر بد بودن برداشت آینده، قیمت ها را دوباره افزایش داده است.

تا کنون، قراردادهای طولانی بین تامین کنندگان و خرده فروشان، مصرف کنندگان را در برابر برخی از بدترین افزایش قیمت ها محافظت کرده است. اما هالند گفت که خریداران می توانند انتظار افزایش قابل توجهی را در چهار ماه آینده داشته باشند، زمانی که خرده فروشان قراردادهای عرضه خود را تمدید کنند.

او گفت: «خرده‌فروشان سعی خواهند کرد تا حد امکان از این هزینه‌ها صرف نظر نکنند.» وی افزود که قیمت‌های تولیدکننده ممکن است تا 15 درصد بالاتر از سطح تورم قبلی اوت افزایش یابد. بر اساس داده‌های Mintech، حتی افزایش 10 درصدی قیمت‌های تولیدکننده را در بالاترین حد خود قرار می‌دهد.

یاسین آمور، مدیر شرکت روغن زیتون Artisan، یک عمده‌فروش بریتانیا، به CNN Business گفت که انتظار دارد قیمت قفسه یک بطری روغن زیتون (18 اونس مایع) تا 20 درصد در روز آینده افزایش یابد. چند ماه. مشتریان اینتر بیشتر سوپرمارکت ها، غذای آماده و رستوران ها هستند.


/
پاکو بوژالانس در Cortijo de Suerte Alta در Albendín روغن زیتون می‌ریزد. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

یک تراکتور از میان یک باغ زیتون در ویلا فیلیپو بریو، ایتالیا می گذرد. (Noemi Casanelli/CNN)

داخل اتاق آسیاب روغن زیتون ویلا فیلیپو بریو. (Noemi Casanelli/CNN)

قیمت بطری در حال حاضر در برخی از بازارهای بزرگ افزایش یافته است. در اروپا، بزرگترین مصرف کننده روغن زیتون در جهان، بیشترین افزایش در هلند و یونان ثبت شد، جایی که قیمت های خرده فروشی در ژوئیه بیش از یک چهارم نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت.

یک بطری روغن زیتون فوق بکر فیلیپو بریو در بریتانیا – بزرگترین بازار این برند در خارج از ایالات متحده – اکنون در برخی فروشگاه ها 5 پوند (5.76 دلار) قیمت دارد که این قیمت در ابتدای سال 3.75 پوند (4.32 دلار) بود. این سومین گران قیمت است.

بزرگترین نگرانی زنری این است که چگونه رفتار خریداران ممکن است با افزایش ناگزیر قیمت ها تغییر کند.

وی گفت: بدون شک ما با یکی از سخت ترین دوره های صنعت روغن زیتون روبرو هستیم.

هزینه همه جا بالا میره

تولیدکنندگان روغن زیتون در گذشته با طوفان‌های زیادی روبرو بوده‌اند، اما امسال، ترکیبی از آب و هوای شدید، تنگناهای زنجیره تامین و افزایش هزینه‌های انرژی – که به دلیل جنگ در اوکراین ایجاد شده است – باعث استرس بی‌سابقه‌ای شده است.

هالکون گفت که هزینه برق مورد نیاز برای پمپاژ آب به درختانش دو برابر شده است، در حالی که بطری های شیشه ای او 40 درصد گران تر هستند.


/
Paco Bugalans در باغ‌های زیتون خشکسالی Cortijo de Suerte Alta در آلپندن ایستاده‌اند. پیش بینی می شود دمای بی سابقه و بارندگی کمتر در این فصل کاشت باعث کاهش 40 درصدی محصول در سال جاری شود. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

/
ما زیتون را روی درختی در Molino de Suerte Alta در Albendín می بینیم. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

همچنین برای زانره، «هر چیزی را که لمس کنی [the] زنجیره تامین» در قیمت‌ها. او معتقد است که برخی از هزینه‌ها، مانند هزینه‌های حمل و نقل، بعید است که اصلا کاهش پیدا کند.

پالت افزایش یافت، بطری ها افزایش یافت، برچسب ها افزایش یافت، درپوش ها افزایش یافت، قدرت اداره کارخانه افزایش یافت. همه چیز. و سپس، علاوه بر این، به قیمت [the] نفت در حال افزایش است.»

اما هالکون گفت این بحران فرصت ایجاد می کند. قیمت های بالاتر برای روغن های دانه، از جمله روغن آفتابگردان، روغن زیتون را رقابتی تر کرده است.

اگر یک سال پیش، روغن زیتون دو برابر بود [the] قیمت، یا حتی سه برابر گران تر از برخی [alternatives]امروزه احتمالاً فقط 20 و 30 درصد گرانتر از روغن دانه هستیم.

خیمنز نیز خوشبین است. او گفت که روغن زیتون هنوز تنها بخش کوچکی از بازار جهانی روغن های خوراکی را تشکیل می دهد، بخشی که او متقاعد شده است که فقط می تواند رشد کند.

اما ما باید آماده باشیم تا بفهمیم که شاید این [drought] این اتفاق نمی افتد، نه هر 20 سال یک بار، بلکه یک در ده، یا یکی از پنج، یا یکی از هر چهار. و اگر می‌خواهیم در بازار رقابتی زنده بمانیم، باید برای انجام این کار آماده باشیم.»


/
زمین خشک و سوخته در زیر درختان زیتون در باغ Cortijo de Suerte Alta دیده می شود. فقط نیمی از مقدار معمول آب برای آبیاری درختان در این فصل رشد در دسترس بود. (آلفردو کالیز / پانوس / ردوکس برای CNN)

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما