بدون دانستن این نکات به جام جهانی نروید!

در فاصله 71 روز تا آغاز جام جهانی 2022 قطر، بسیاری از هواداران فوتبال از هم اکنون برای بازدید از این کشور و تماشای برخی از مسابقات برنامه ریزی کرده اند. بسیاری از علاقمندان به فوتبال در ایران نیز قصد دارند با خرید تورهای جام جهانی یا برنامه ریزی سفرهای لحظه آخری و حداقل تماشای بازی های تیم ملی ایران مقابل انگلیس، آمریکا و ولز به دوحه سفر کنند.

بدون شک لذت حضور در جام جهانی چیزی است که هر فوتبالدوستی دوست دارد آن را تجربه کند. در ایران هم این شور و شوق وجود دارد و البته با توجه به نزدیکی ایران و قطر مسافران زیادی از کشورمان برای تماشای جام جهانی راهی دوحه می شوند.

اما سفر به قطر سختی های زیادی را به همراه دارد که می تواند شرایط سختی را برای گردشگران ایجاد کند. قوانین محلی خاص این کشور ممکن است این جام جهانی را مانند سایر مسابقات در گذشته برای گردشگران دشوار کند.

هزینه های شگفت انگیز برای اقامت چند روزه

بدون شک دردناک ترین مشکلات سفر به قطر هزینه های زیاد در این کشور است. برای پیاده روی در دوحه باید پول خرج کنید که برای بسیاری از مردم در سراسر جهان غیرقابل مدیریت به نظر می رسد. بارها در مورد قیمت گزاف تورهای جام جهانی از ایران شنیده اید، اما خوب است هزینه های خارجی و داخلی حضور در دوحه را بدانید.

به عنوان مثال، در قطر، یک بطری آب معدنی حدود یک دلار قیمت دارد. اگر می خواهید یک وعده غذایی را در یک رستوران معمولی صرف کنید، باید برای هر نفر حدود 200 دلار بپردازید. این هزینه های زیاد باعث شده است که بسیاری از فوتبالدوستان حضور در جام جهانی را به تعویق بیندازند اما کسانی که در اواخر پاییز قطر را برای سفر انتخاب کردند باید به این مسائل توجه داشته باشند.

عربی را در روزهای باقی مانده یاد بگیرید!

زبان مردم قطر عربی است. اگرچه بسیاری از جوانان قطر چندین سال است که انگلیسی را برای برقراری ارتباط با گردشگران یاد می‌گیرند، اما در بسیاری از مناطق افراد بسیار مسن‌تر از آنها را می‌بینید که فقط عربی می‌دانند. بنابراین، اگر می خواهید به راحتی با قطری ها ارتباط برقرار کنید، باید زبان عربی و حداقل کلمات و عبارات کلیدی را یاد بگیرید. در دوحه عده ای فارسی هم می دانند اما تعدادشان کم است.

به جایگزینی برای واتس اپ فکر کنید

واتس اپ به عنوان یک وسیله ارتباطی مناسب در ایران شناخته می شود. بسیاری از افراد از این روش برای تماس یا ارسال پیام استفاده می کنند. اما در قطر بخش ارتباطات این اپلیکیشن با آشفتگی های زیادی مواجه است و دلیل آن بومی سازی است که دولت قطر برای مردم در امر ارتباطات در نظر گرفته است.

بنابراین از قطر نمی‌توانید با واتس‌اپ ارتباط صوتی و تصویری مناسبی برقرار کنید، اپلیکیشن پیام‌رسان مناسب را پیدا کنید و قبل از سفر آن را روی گوشی خود داشته باشید.

کتب مذهبی را به دوحه نبرید

بیشتر مسافران جام جهانی ترجیح می دهند با خرید بلیط قطر و با هواپیما به قطر سفر کنند، اما بد نیست بدانید که ورود برخی از اقلام به قطر ممنوع است و این اقلام در فرودگاه دوحه از شما گرفته می شود! از جمله این موارد به انواع نوشیدنی ها، مواد مخدر و کتب دینی غیر اسلامی اشاره می کنیم. جالب است بدانید که حمل کتب دینی یا تخطی از قوانین عدم ورود کالاهای ممنوعه به این کشور می تواند منجر به جرایم مالی گسترده و در مواردی دستگیری توسط پلیس آن کشور شود.

ریختن زباله و آب دهان در خیابان با جریمه 200 میلیونی!

یکی از قوانینی که سرسختانه در سراسر شهرهای قطر اعمال می شود، رعایت اصول بهداشتی در مراکز عمومی و جاده ها است. در این کشور ناپاکی خیابان ها تخلف از قانون تلقی می شود و متخلف طبق اعلام مقامات رسمی تا 25000 ریال قطر (با نرخ فعلی حدود 200 میلیون تومان) جریمه نقدی متحمل می شود. حتی ممکن است به زندان محکوم شود. بنابراین به همه گردشگران توصیه می کنیم در سفر و گشت و گذار در فضاهای شهری این کشور از ریختن زباله در پارک یا خیابان، تف بر روی زمین و مواردی از این دست خودداری کنند.

حمل و نقل در قطر چگونه است؟

سیستم حمل و نقل در قطر به دلیل فاصله کم بین مبدا و مقاصد مختلف بسیار قوی و مدرن است. در کشوری که شما در آن زندگی می کنید، انواع وسایل ارتباطی وجود دارد که بهترین کیفیت را ارائه می دهند، اما با توجه به هزینه ای که دارند، این مشکل شرایط سختی را برای حاضران در جام جهانی ایجاد می کند. در قطر تاکسی های شهری با نرخ های نسبتا ارزان برای جابجایی گردشگران و مسافران به نقاط مختلف در دسترس هستند. به یاد داشته باشید که در گذشته رنگ خودروهایی که به عنوان تاکسی در خطوط شهری خدمت می کردند نارنجی بود اما امروزه این خودروها فیروزه ای هستند. کرایه تاکسی نیز شامل دو قسمت است، قسمت مربوط به هزینه ورودی تاکسی که بسیار ارزان است و قسمت اصلی کرایه مربوط به مسافت طی شده است که توسط راننده از طریق دستگاه های تاکسی متر محاسبه می شود.

هزینه ورودی تاکسی در قطر حدود نیم یورو است و هر کیلومتر طی شده نیز نیم یورو محاسبه می شود. یعنی یک مسابقه 20 کیلومتری حدود 10 یورو (حدود 300 هزار تومان با نرخ ارز فعلی) قیمت دارد.

یکی دیگر از راه های رفت و آمد در قطر تاکسی اینترنتی اوبر است. این احتمالاً بهترین راه برای رفت و آمد در طول جام جهانی است، زیرا ارزان تر از تاکسی در شهر است. برای استفاده از اوبر کافی است اپلیکیشن آن را نصب کرده و از خدمات این شرکت مانند اسنپ و تپسی استفاده کنید.

برای کسانی که توانایی مالی بیشتری دارند، تاکسی های لیموزین در قطر فراوان هستند. همچنین برای هواداران فوتبال که پول زیادی ندارند، قطری ها اتوبوس و مترو را پیشنهاد می کنند. کرایه اتوبوس و مترو بسیار ارزانتر از تاکسی در دوحه است و حدود 15 درصد هزینه را شامل می شود، اما از نظر زمانی و البته تنوع ایستگاه هایی که دارند، ممکن است مسافران را دچار سردرگمی کند.

البته با توجه به مسافت کم در کل ایالت قطر و شرایط جغرافیایی این کشور، پیمایش در این کشور کار سختی نیست. اگرچه این مشکل گرانتر از ایران است، اما به طور کلی گردشگران با پرداخت هزینه می توانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن تردد کنند.

مراقب حجاب باش حتی تو دوست عزیزم

اولین نکته ای که به عنوان یک گردشگر جدید در سفر به قطر باید به آن توجه کرد این است که قطر یک کشور اسلامی است و مانند سایر کشورهای مسلمان حاشیه خلیج فارس قوانین مشخص و سختگیرانه ای در خصوص حفظ حجاب و پوشش مناسب در انظار عمومی دارد. .

رعایت قوانین مبتنی بر رعایت شئونات اسلامی برای زن و مرد الزامی است. با توجه به اینکه چه نوع پوشش رسمی در کشور ما وجود دارد، گردشگران ایرانی مطمئناً با این قوانین آشنا هستند و به راحتی از آن پیروی می کنند.

البته ممکن است برای جام جهانی محدودیت‌های حجاب اسلامی برای گردشگران غیرمسلمان کاهش یابد، اما با توجه به اعلام دولت قطر، مشخص است که محدودیت‌های خاصی برای حفظ ارزش‌های اسلامی در جام جهانی وجود دارد.

دولت قطر اعلام کرد در جام جهانی فروش مشروبات الکلی در ورزشگاه ها ممنوع است و فقط در برخی مناطق خصوصی مشروبات غیرمجاز سرو می شود و این برای غیرمسلمانان نیز هست. به همین دلیل، قانون شکنی نیز می تواند جرم جدی باشد.

صرف نظر از ظاهر ظاهری، اعتقادات مذهبی برای مردم این کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است گردشگران با هر دین و اعتقادی به این باورهای مذهبی احترام بگذارند. لازم به ذکر است که تمسخر و بی احترامی به دین، علم و نژاد به هیچ وجه قابل قبول نیست و در قطر با آن برخورد قانونی می شود.

شب ها بدون استرس بیرون بروید

قطر یکی از امن ترین کشورهای جهان محسوب می شود. اگرچه تعداد گردشگران زیادی برای جام جهانی وجود دارد، اما ممکن است آمار جرم و جنایت در دوحه و دیگر شهرها افزایش یابد، اما با توجه به تمهیدات ویژه پلیس قطر، اگر قصد حضور در جام جهانی را دارید، می توانید شب ها در زمانی که هوا سرد است بیرون بروید. ، بروید و از گشت و گذارهای دیگر در قطر با امنیت کامل لذت ببرید.

قوانین فیفا را بخوانید و رعایت کنید

علاوه بر قوانین داخلی قطر برای گردشگران، فیفا همیشه پروتکل هایی را برای تماشاگران جام جهانی تعیین می کند که تماشاگران باید از آنها پیروی کنند. هر مسافری که برای تماشای جام جهانی به قطر می رود باید قوانین فیفا را رعایت کند وگرنه جدی گرفته می شود.

قوانین فیفا در نوع خود سختگیرانه و سختگیرانه است که در صورت عدم رعایت آن می تواند جریمه ها و جریمه های زیادی را به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال، استعمال دخانیات در استادیوم های جام جهانی توسط فیفا ممنوع شده است و هرکسی که در هر جای ورزشگاه (حتی توالت و مخفیانه) سیگار بکشد با جریمه سنگینی روبرو خواهد شد. موارد دیگری نیز در کتابچه راهنما ذکر شده است که فیفا در اختیار تماشاگران جام جهانی قرار داده است.

حتما کارت شناسایی بگیرید

تماشاگرانی که به جام جهانی می روند باید از کارت شناسایی فیفا استفاده کنند. قبل از سفر به قطر باید به سایت فیفا و قسمت Fan ID Card مراجعه کرده و با تکمیل ثبت نام منتظر صدور کارت خود باشید. پس از ورود به دوحه به مراکزی که در سطح شهر نصب شده اند مراجعه کرده و با دادن اطلاعات کاربری کارت شناسایی خود را دریافت خواهید کرد. جالب است بدانید حتی در صورت تهیه بلیط مسابقات، در صورت تهیه نکردن شناسه تماشاگر، اجازه ورود به ورزشگاه را ندارید.

وسایل ممنوعه را به زمین بازی نبرید

در سراسر جهان، آوردن بسیاری از اقلام به استادیوم ها ممنوع است. در جام جهانی این محدودیت ها بیشتر می شود. شما مجاز به آوردن اقلام ممنوعه به ورزشگاه نخواهید بود. البته برای هر شهربازی یک صندوق امانات تعبیه شده است و در صورت داشتن وسایل غیرمجاز می توانید آن را در جعبه جلوی در قرار دهید.

چه چیزی به عنوان سوغات بیاوریم؟

بالاخره ما ایرانی ها عادت کرده ایم که سوغاتی را به اقواممان برگردانیم. به عنوان پایتخت مروارید جهان، سوغاتی های اصلی قطر جواهرات گرانبها هستند، البته بسیار گران قیمت. اما انواع ادویه های محلی در دوحه قطر، سرویس های قهوه عربی، منسوجات از جمله فرش های سنتی و عتیقه های چوبی از سوغات این کشور ثروتمند محسوب می شود.

در طول جام جهانی، فروش عروسک های قهرمانی و توپ های فوتبال با طرح های مختلف بسیار جالب است که می توانید برای خانواده و دوستان خود تهیه کنید.

منبع: شهروند

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما