برای هزاره ها در لس آنجلس، افکار بد به وجود می آیند


افکار بد: داستان ها، توسط نادا آلیش


در سراسر اولین مجموعه فانتزی نادا آلیش، “ایده های بد”، نماهای آفتابی با فضای داخلی تاریک و وهم انگیز تضاد دارند. این داستان‌ها محیطی مشخص از هزاره لس‌آنجلس را با تمام تزئینات به دقت مشاهده می‌کند – کتانی خنثی در حمام نوزاد، آخر هفته‌های مقصد مجردی، وسواس‌های رسانه‌های اجتماعی، شیوه‌های سلامتی جایگزین، اتاق زیر شیروانی شیک، و مبلمان خاکستری شبیه به زندگی – اندازه قطعات لگو.

شخصیت های آلیک از فاجعه محیطی می ترسند و آزادانه در مورد بیماری روانی بحث می کنند، اما همه اینها اپیزودیک و اغلب احساسی است. در ابتدا به نظر می رسد ظاهرهای سطحی، لفاظی های 280 کاراکتری و راه حل های سریع بر اصالت یا صمیمیت واقعی ارجحیت دارند. الک در مورد یک زوج در “بچه ارواح” می نویسد: اما در پایان، هر داستان را به قلمروی عجیب تر و آسیب پذیرتر سوق می دهد زیرا افکار کج و معوج راوی (معمولاً زن) را به تصویر می کشد.

زنانگی معاصر را با صدایی طعنه آمیز و بدون سانسور که یادآور صدای میراندا جولای SoCal Tales است، ثبت کنید. یکی از راوی ها از این می ترسد که “مادر شدن مسری است، مانند انگل ها یا روشی که زنان با هم زندگی می کنند چرخه های خود را همگام می کنند.” دیگری درباره مردی با ماسک اسکی که روی او خوابیده و او را می کشد خیال پردازی کرد. او تصور می کند: «وقتی می میرم، با همه چیزهایی که بیشتر از همه دوست دارم خداحافظی می کنم: خواهرزاده ام، قهوه و استخرهای شنا.» زنی وجود دارد که به جای مواجهه با ازدواج شکست خورده اش به یک گروه حمایتی می پیوندد، زنی که ماموریت خود را مالیدن فاق یک غریبه می کند، و زنی که به فکر گربه مرده خود و اشتراک پرداخت خودکاری است که باید در زمانی که دوست پسرش دارد لغو کند. با او سکس دهانی انجام می دهد.

او می نویسد: «مادرم دوست داشت به من بگوید کی مرده، کی به زندان رفته، کی از آسایشگاه بیرون آمده است، و من همیشه لبخند او را با خوشحالی زیاد از این موضوع می شنیدم، انگار که دارد به من لطف می کند و به من می گوید. داستان‌های او، مانند این مادر، از جزئیات لذت می‌برند. غیرعادی است. شاید در دل این موضوع، نیاز به دیدن شخصیت‌های باردار او باشد. در «مرا تماشا کن»، آنیا با تنها زندگی کردن در حالی که دوست پسر نوازنده‌اش می‌رود مبارزه می‌کند. او می‌گوید: «از جعل هویت خود خسته شده‌ام. همیشه کمی از شخصیت واقعی خود فاصله دارم، اما با اشتیاق بیشتر خندان و تظاهر به موضوعاتی مانند حقوق دنده، همگام‌سازی، و مشتقات». با این حال، در اواخر داستان، آنیا تصور کرد که دوست پسرش او را از طریق دوربین امنیتی خود چک می کند، که نور قرمز او باعث آرامش او می شود. با اعتماد به نفس، هدف گرا و بدون زحمت زیبا.» مانند بسیاری از شخصیت های این مجموعه، به نظر نمی رسد آنیا امید خود به استقلال را با نیازش به تماشاگر هماهنگ کند.

در آخرین و هیجان‌انگیزترین داستان گروه، «دختر بابا»، آلیک تضادهای میل زنانه را با ایده‌هایی درباره خانواده و مردانگی مقایسه می‌کند. دنی برای بازسازی خانه در حال فروپاشی خود به پدر سخت گیر اسلاوی خود مراجعه می کند که محبت خود را از طریق کار بدنی نشان می دهد (همانطور که راویان علی ممکن است توصیف کنند، اعمال خدماتی زبان محبوب اوست). در همین حال، دوست پسر “نرم” دنی و پدر شوهر برنامه دوستیابی در حال سرگردانی در داخل و خارج از احساسات خود هستند، اما ناامیدانه با ابزارهای برقی. وقتی پدر دنی می رود، او خودش را به اجبار در حال جدا کردن کاشی حمام می بیند و مجبور می شود دوباره همه چیز را زشت کند تا اینکه پدرش برای تعمیر آن برگردد. دنی در اشاره‌ای ظریف به اضطراب نسل‌ها، خاطرنشان می‌کند که «خلوص استریل» کاشی‌ها را دوست ندارد، «ارواح مستاجرانی که زیر لایه‌های چوب و رنگ دفن شده و فراموش شده‌اند». در حالی که انگیزه های او کمی آشفته و مخرب باقی می مانند، دنی سطوح اصلی را رد می کند تا به چیزی صادقانه تر برسد – و در نهایت برای اتصال.


افکار بد: داستان ها، توسط نادا آلیس | 292 ص. | پرنعمت | ورق، 16 دلار


یک سرس کوهن دارای مدرک کارشناسی ارشد در روابط خارجی از دانشگاه مونتانا است. آثار او در مجله Arty، The Times، T Magazine و The Nation منتشر شده است.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما