برخورد فضاپیمای DART ناسا با یک سیارک با مشاهده تلسکوپ های زمینی

بعدی- اوایل صبح سه‌شنبه، فضاپیمای DART ناسا در یک ماموریت موفقیت‌آمیز برای دانشمندان برای آزمایش این روش برای انحراف سیارک‌های بالقوه خطرناک به زمین، با یک سیارک کوچک و بی‌ضرر برخورد کرد.

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، این رویداد به لطف دوربین های روی فضاپیما به صورت زنده نمایش داده شد، اما دانشمندان این برخورد را از زاویه دیگری نیز ثبت کردند که از دید تلسکوپ های زمینی بود.

فضاپیمای 1340 پوندی DART پس از یک سفر 10 ماهه در ساعت 7:14 بعد از ظهر روز دوشنبه به سیارک دمورفوس رسید و با موفقیت به آن برخورد کرد. دوربین DRACO این فضاپیما تصاویر خیره کننده ای را از منظر شخصی هنگام برخورد با سیارک با سرعت 14000 مایل در ساعت (22500 کیلومتر در ساعت) ثبت کرد.

تصاویر DRACO از Dimorphos، به اندازه یک زمین فوتبال، بسیار عالی بودند و سطح سنگی پوشیده از تخته سنگ و غبار را نشان می دادند.

دانشمندان اکنون در تلاش هستند تا تعیین کنند که DART چگونه بر سرعت سیارک تأثیر می گذارد و احتمالاً مسیر مداری آن را در اطراف میزبان بزرگترش، Didymus، تغییر می دهد. یک یافته مهم نشان می دهد که دانشمندان راهی بالقوه برای منحرف کردن سیارک های خطرناک پیدا کرده اند.

Dimorphos و Didymus نه قبل و نه بعد از آزمایش DART تهدیدی برای سیاره ما به حساب نمی آمدند و این فقط آزمایشی بود برای اینکه ببینیم آیا می توانیم صخره های فضایی را با موفقیت جابجا کنیم یا خیر.

با این حال، علاوه بر دوربین فضاپیما، تلسکوپ های سراسر جهان نیز بر روی این رویداد متمرکز شدند. در ابتدا مشخص نبود که چگونه این اثر از روی زمین قابل مشاهده است، اما تصاویر از زمین به وضوح نشان می دهد که توده بزرگی از گرد و غبار ناشی از انفجار است.

این تصاویر در قالب یک کلیپ ویدیویی کوتاه منتشر شده است که نشان می دهد سیارک سمت راست تصویر پس از برخورد با فضاپیمای ناسا به سرعت درخشان شده و آثار گرد و غبار به سرعت در اطراف آن پخش می شود.

دانشمندان هنوز نمی توانند به طور قطعی این انفجار نور را به گرد و غبار ناشی از انفجار مرتبط کنند و برای این کار به مطالعات بیشتری نیاز است، اما اگر این انفجار در اثر برخورد فضاپیمای ناسا ایجاد می شد، سیارک می توانست به شدت آسیب ببیند.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما