بردن کودک به مراسم خاکسپاری؟

اینکه بردن یا نبردن کودک به مراسم خاکسپاری کار درستی است به عوامل مختلفی از جمله سن، رابطه آنها با فرد متوفی و ​​اصرار آنها برای شرکت در مراسم ختم بستگی دارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بسیاری از والدین که معتقد بودند فرزندشان کوچک است و چیزی نمی فهمد، او را با خود به مراسم خاکسپاری بردند. در حالی که کودکان از جمله اقشار آسیب پذیری هستند که ممکن است حتی پس از شنیدن خبر فوت عزیزان خود دچار استرس و اضطراب شوند. بنابراین توجه به برخی عوامل از جمله سن کودک از موارد مهمی است که والدین باید قبل از حضور کودک در مراسم ختم به آن توجه کنند.

دکتر محمد برسا عزیزی، متخصص روان درمانی کودک و از اعضای هیات علمی دانشگاه در خصوص سن کودکان برای شرکت در مراسم ترحیم می گوید: کودک یک کلمه کلی است و برای اظهار نظر در این مورد باید کودکان را حداقل به سه دسته کلی زیر سه سال تقسیم کنید، اجازه دهید به 3 تا 5 سال و 5 تا 7 سال تقسیم کنیم.

عزیز ادامه می دهد: در سنین کمتر از 3 سال به دلیل اینکه یک دوره حسی-حرکتی است، ذهن و فکر کودکان بیشتر معطوف به حواس پنج گانه است؛ بنابراین توضیح هر مشکلی برای کودکان باید از طریق حواس باشد.کودکان زیر 3 سال سال‌ها نمی‌توانند مرگ و فقدان را بفهمند؛ بنابراین توضیح مرگ برای کودکان زیر 3 سال باید کوتاه، ساده و عینی باشد. از بردن کودکان به این مراسم خودداری کنید.»

به گفته عزیزی، در سنین 3 تا 5 سالگی تقریباً وضعیت به همین منوال است، اما شدت آسیبی که کودک در این سن از حضور در مراسم ختم می شود بیشتر است، زیرا کودک در این سن خارج از حس است. دوره حرکتی: وارد مرحله تخیل شدید می شود و این خیالات بیشتر منفی است.

این روانشناس کودک در خصوص حضور کودکان در سنین 5 تا 7 سالگی در مراسم ترحیم می گوید: با وجود اینکه تخیل کودکان در سنین 5 تا 7 سالگی کم شده است، اما کودکان همچنان درگیر خیالبافی هستند و به دلیل با خیالات منفی، نسبت به خود و دنیا و مردم احساس بدی دارند.

یعنی در این سن چون کودک خودخواه است هر اتفاقی که در دنیا می افتد به او نسبت داده می شود. بنابراین ممکن است حضور کودک در مراسم خاکسپاری باعث شود که او خود را عامل مرگ عزیزان بداند و از طرفی افکار منفی مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند که در این مرحله از رشد روانی برطرف می شود. .

عزیزم

عزیزی تاکید می کند: «تا سن هفت سالگی هر چه کودکان کمتر در مراسم ترحیم شرکت کنند، بهتر است، زیرا درک کودکان از مسائل عینی است و نیازهای آنها اهمیت بیشتری دارد.»

جملاتی که تخیل کودکان را نسبت به مرگ افزایش می دهد

بعضی از والدین وقتی اقوامشان مثل پدر، مادر، پدربزرگ یا مادربزرگ می‌میرند، از مرگ و مردن حرف نمی‌زنند و به کودک توضیح می‌دهند که فلانی پیش خدا رفت، به خواب ابدی رفت، آرام خوابید و با این توضیحات. آنها به کودک تسلیت می گویند. عزیز در این باره می گوید: این توضیحات برای کودکان زیر هفت سال می تواند قوه تخیل کودک را افزایش دهد، این جملات مفاهیمی هستند که کودکان نمی توانند آن ها را درک کنند، بنابراین کودکان باید از کلمات عینی استفاده کنند، چنین درخت یا این گل عمر دارد و شاداب و با نشاط است. در ابتدا و بعد از مدتی طراوت و شادابی آن از بین می رود و ممکن است پژمرده شود، در مورد مردان نیز همین اتفاق می افتد؛ بنابراین حداقل با توضیحات بسیار ساده و کوتاه می توان موضوع مرگ و فقدان را برای کودکان به صورت عینی توضیح داد.

این استاد دانشگاه درباره توضیح مفاهیم بهشت ​​و جهنم برای کودکان می گوید: «به دلیل اینکه کودکان به مرحله انتزاعی نرسیده اند و همچنان مشغول تخیل هستند، نمی توانند تصوری از بهشت ​​و جهنم داشته باشند. این در حالی است که ما گاهی از مسائل معنوی به بچه ها می گوییم که فلان چون آدم خوبی بود پیش خدا رفت و الان در بهشت ​​است، اما با این جملات هر لحظه در کودک انتزاعی ایجاد می کنیم. لحظه‌ای که این فرد برمی‌گردد، تخیل کودکان را تشویق می‌کنیم.»

عزیزم می‌گوید بیان مسائل معنوی و دینی می‌تواند به بچه‌ها آسیب بزند و گاهی بچه‌ها تا آخر عمر با این خیال‌پردازی‌ها زندگی می‌کنند: «در این مورد من نشانه‌هایی داشتم که به بچه گفتند پدرش مرده است، چون آدم خوبی است. این جمله باعث شد این بچه تصور کند بقیه کسانی که نمردند شیطان هستند به همین دلیل چون خود را انسان خوبی می دانست دست به خودکشی زد و این اتفاق در اثر نوع کلمات و جملات رخ داد. که برای کودک استفاده می شد.”

والدین باید مراقب احساسات خود باشند

وی به والدین عزیز توصیه می کند که هیجانات خود را با فرزندان خود کنترل کنند: والدینی که نسبت به مرگ عزیزانشان بیش از حد واکنش نشان می دهند، واکنش بیش از حد فرزندانشان طبیعی است، بنابراین والدین حداقل نباید در مقابل فرزندانشان زیاده روی کنند، آنها رفتارهای دیوانه وار دارند. “

وی با اشاره به نیازهای کودک گفت: کودک والدین را برآورده کننده نیازهای خود می بیند، بنابراین اگر با مرگ والدین نیازهای کودک به درستی برآورده شود و نقش والدین به گونه ای دیگر ایفا شود. او می تواند مرگ پدر و مادرش را راحت تر درک کند و با آن کنار بیاید.»

عزیزم

به فرزندتان دروغ نگویید

عزیزی در مورد توضیح مرگ برای بچه ها می گوید: وقتی بچه ها از ما سوال می پرسند خیلی کوتاه و راحت به آنها پاسخ می دهیم، آنها مثل دیگر والدین نیستند و دیگر پیش ما برنمی گردند و ما دیگر بدون آنها زندگی می کنیم. به او اطمینان دهید که انگار در کنار شما هستم و کار شما را انجام می دهم و نیازهای شما را برآورده می کنم.پس پاسخ ها باید مختصر باشد و کودک را با دروغگویی در خیال خود منتظر نگذاریم.اگر این موضوع را برای او به نتیجه برسانیم یک بار و آن را تمام شده بدانید، ادامه تخیلات کودک به او آسیبی نمی رساند».

این روانشناس کودک با بیان اینکه برای درک بهتر کودک از شرایط باید اعضای خانواده دور هم جمع شوند و علت مرگ را جلوی کودک توضیح دهند، می گوید: انجام این کار دو مزیت دارد اول اینکه واقعیت مشخص می شود و دوم اینکه وقتی کودک می بیند که دیگران غمگین هستند و گریه می کنند، برایش راحت می شود که شرایط را بپذیرد و درک کند.

برای بچه آماده شوید

به گفته عزیزی، زمانی که کودک اصرار به شرکت در مراسم خاکسپاری دارد یا نمی توان کودک را پیش کسی گذاشت، باید قبل از حضور در مراسم، آمادگی ذهنی داشته باشد. مثلاً توضیح دهید که وقتی مردم می میرند، دفن می شوند و برایشان سنگ قبر درست می کنند.

با وجود تمهیداتی که برای کودک انجام داده اید، مراقب باشید حضور کودکان در دستشویی و تماشای شستشوی بدن یکی از مصادیق نقض حقوق کودک است.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما