برنامه دولت برای قیمت بنزین چیست؟

بعدی- ساعاتی پس از اظهارات رئیس کمیسیون انرژی شورا، گمانه زنی هایی در شبکه های اجتماعی مبنی بر بررسی افزایش قیمت بنزین توسط دولت و نمایندگان آغاز شد. نگرانی‌های اصلی در مورد عواقب و اتفاقات پس از افزایش قیمت بنزین بود.

به گزارش فردا؛ ملک شریعتی ناصر، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در اوایل هفته جاری درباره وضعیت عرضه بنزین در کشور گفت: بر اساس گزارشی که مدیران اجرایی کشور از وضعیت فعلی عرضه بنزین در کشور ارائه کردند، با یک کوتاه مدت مواجه خواهیم بود. مشکل در تامین سوخت به خصوص در زمینه “بنزین نداریم اما در صورت ادامه روند افزایش مصرف با مشکل مواجه خواهیم شد.”

شریعتی تصریح کرد: سیاست‌های اصلاح الگوی مصرف، مدیریت مصرف و اصلاح نظام بازتوزیع یارانه‌های انتقال برق باید دنبال شود تا چه نیازهای جدید به دولت اضافه شود و چه نشود، بتوانیم در کوتاه‌مدت و میان‌مدت شرایط کمبود را پشت سر بگذاریم. تا اتمام پالایشگاه های در حال ساخت. اما استفاده از عبارت «بازتوزیع حمایت» برای شروع نگرانی کافی بود. چرا که به هر حال اصلاح توزیع یارانه ها مطمئناً منجر به افزایش نرخ حامل ها و علاوه بر آن افزایش تورم در جامعه خواهد شد.

البته یکی از اعضای کمیسیون با تکذیب اینکه دولت و مجلس قصد تغییر قیمت و نحوه توزیع یارانه ها را دارند، خاطرنشان کرد: سخنان سخنگوی رسمی کمیسیون صرفا نظر شخصی وی است و ربطی به آن ندارد. مجلس.

عبدالعلی رحیمی مظفری در گفتگو با فرارو وی تاکید کرد: اظهارات اخیر سخنگوی سازمان انرژی صرفا مواضع شخصی وی بوده و ربطی به نظرات و دیدگاه اکثریت نداشته و در مجموع تا به امروز صحبتی مبنی بر اصلاح توزیع نشده است. یارانه یا افزایش قیمت بنزین». البته در مجلس نمایندگانی هم هستند که چنین نظری دارند، اما همانطور که گفتم هیچ اقدام جدی صورت نگرفته و نه دولت و نه مجلس قصد تغییر قیمت را ندارند.

وی افزود: البته انتقاداتی در خصوص توزیع یارانه به شرکت های انرژی وجود دارد که فکر نمی کنم از دید کسی یا کسی بر علیه آنها پوشیده باشد. اما تا این لحظه که با شما صحبت می کنم هیچ اقدامی برای اصلاح توزیع حمایت ها صورت نگرفته و فقط در نظرات شخصی نمایندگان مطرح شده است. البته در برخی جاها مانند کیش تغییراتی ایجاد شده است، اما فقط در همان مناطق است و فراگیر نخواهد بود.»

پس از این اتفاقات و چند روز بعد وزیر کشور در واکنش به افزایش احتمالی قیمت بنزین گفت: تغییری در سهمیه بندی بنزین و قیمت بنزین و آسایش عزیز ایجاد نمی شود، متاسفانه برخی افراد در کشور شایعاتی در مورد بنزین و یا کاهش سهمیه بنزین از 1500 تومان می دهند من این شایعات را کاملا تکذیب می کنم.

احمد واحدی با تاکید بر اینکه خواسته ما از هموطنان عزیز این است که به هیچ وجه نگران نباشند، گفت: روال عادی پمپ بنزین ها و اتفاق خاصی نمی افتد. از سوی دیگر، کارکرد رسانه های دشمن سلب آرامش از مردم با شایعه سازی است و اهداف آنها کاملاً مشخص است، زیرا آنها دشمن ما هستند.

برنامه دولت برای قیمت بنزین چیست؟دولت قیمت ها را دستکاری می کند و مردم بهای آن را می پردازند

با تمام این اوصاف و با توجه به پیشینه تغییرات قیمتی و احتمال اینکه اظهارات اخیر برخی از نمایندگان به نوعی مبنای اقدامات و تصمیمات آتی این قوه مقننه باشد، به سراغ حسین راگوور، تحلیلگر مسائل اقتصادی رفتیم. جویای دلایل و عواقب این اقدام معمول و احتمالی این استاد دانشگاه شد گفتگو با فرارو وی گفت: این به هیچ وجه پدیده جدیدی نیست و پس از جنگ دولت ها برای حل مشکلات مالی مانند کسری بودجه و بی انضباطی مالی، قیمت انرژی و دارندگان ارز را افزایش می دهند. طبیعتا مهم ترین محرک تورم در کشور افزایش نرخ ارز و شرکت های انرژی است. اما همیشه از نگاه دولت ها این تغییرات قیمتی ساده ترین راه حل مشکلات مالی آنهاست.

وی افزود: نکته جالب این است که پس از یک سال افزایش قیمت کالاها به دلیل افزایش نرخ ارز، دولت با توجه به اینکه بزرگترین متقاضی ارز است، دچار مشکل شده و هزینه های آن رو به افزایش است و بودجه با مشکل مواجه شده است. به عبارت ساده تر، دولت همیشه در این دور باطل قرار دارد و اغلب برای این رویکرد و سیاست دولت ها به اقشار متوسط ​​و ضعیف جامعه پرداخت می کند.

و این تحلیلگر مسائل اقتصادی ادامه داد: عملا هر سال با افزایش آب و برق و گاز مواجه هستیم اما چون برخلاف بنزین دید عمومی و اجتماعی ندارد یا مورد توجه قرار نمی گیرد یا مردم توجه می کنند. اصلا متوجه این افزایش نشوید هیچ وقت افزایش قیمت این حامل های انرژی را اعلام نکنید.اما بر خلاف اینها بنزین نماد اجتماعی پررنگ تری دارد و افزایش قیمت آن همیشه رسانه ای است.به همین دلیل است که هر بار شاهد هستیم. که مسئولان و مسئولین اول پایه را بگذارند و در هر بار بهانه های مکرر مثل «بنزین ارزان و قاچاق است» یا «اصلاح توزیع یارانه» بیاورند تا بتوانند قیمت بنزین را بالا ببرند.

وی گفت: البته طبیعی است که با نرخ 30 هزار تومانی، قیمت بنزین منطقی نیست که دولت برای افزایش قیمت این تانکر برق تلاش کند. علاوه بر این، به نظر من با بررسی این چند دهه متوجه می‌شوید که دولت‌ها عملاً راه دیگری نمی‌دانستند و دیر یا زود خواهند کرد. بنابراین به نظر من پس از تغییر قیمت بنزین باید منتظر بازگشت تورم باشیم. این را هم به شما بگویم که پس از گران شدن بنزین و افزایش قیمت کالاها، دوباره شاهد افزایش قیمت ارز خواهیم بود. چرا که دولت باز هم تلاش می کند قیمت بنزین را با ارز تطبیق دهد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر قرار است دستورات رهبری در مورد کنترل تورم اجرا شود، باید جلوی این مارپیچ معیوب و مضر گرفته شود. باید به این سمت برویم تا حجم سرمایه گذاری در کشور افزایش یابد اما به دلیل حضور نهادهای قدرت و یا شخصیت های سیاسی تاثیرگذار در اقتصاد این امکان وجود ندارد. علاوه بر این، هزینه ها به قدری در کشور افزایش یافته است که بخش خصوصی نمی تواند سرمایه گذاری کند. به همین دلیل بسیاری سرمایه های خود را از ایران خارج کرده اند. بنابراین تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی کاهش نرخ ارز و در نتیجه کاهش هزینه ها در کشور است. این را هم باید بگویم که نرخ ارز کاملاً در اختیار دولت است و آنها هستند که برای رفع کسری بودجه و کاهش ارزش پول ملی که کاملاً توانمند است، نرخ ارز را بالا می برند.

راگوور درباره اصلاح توزیع یارانه انرژی گفت: این تنها بهانه و پوششی برای ضعف ها و کسری های موجود در سیستم تصمیم گیری اقتصادی کشور است. ما به جای تلاش برای اصلاح نظام مالیاتی خود، مدام به دنبال افزایش قیمت حامل های انرژی برای حل مشکلات درآمدی دولت هستیم. البته حق هم دارند که نمی توانند نظام مالیاتی کشور را اصلاح کنند. از آنجایی که نهادهای قدرت و شخصیت های سیاسی در اقتصاد وجود دارند، نمی توانند درآمد مالیاتی را دستکاری کنند. زیرا کسانی که باید اصلاحات لازم را انجام دهند، مالیات دهندگان هستند.»

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما