برنج خالص ایرانی کیلویی 200 هزار تومان!

در آستانه فصل برداشت برنج محلی، بازار برنج همچنان با گرانی مواجه است و قیمت برنج 120 تا 150 هزار تومانی برای مصرف کنندگان عادی شده است.

به گزارش همشهری، قیمت برنج مرغوب ایرانی چندی پیش از آغاز سال جاری از مرز 100 هزار تومان گذشت. در سه ماه گذشته، قیمت به طور مداوم در حال افزایش بوده است. همزمان با آغاز برداشت محصول در شالیزارهای کشور ظرف 15 روز، واردات برنج به صورت فصلی نیز ممنوع می شود. در حالی که برنج وارداتی از ابتدای امسال به دلیل برخی مشکلات بسیار کمتر از حد انتظار بوده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج، کل واردات برنج از ابتدای امسال را 400 هزار تن اعلام کرد که با توجه به نیاز بازار، این مقدار بسیار کم است.

مسیح کشاورز با اشاره به کندی روند ثبت درخواست واردات برنج طی سال جاری گفت: با توجه به گرانی برنج ایرانی، تقاضای بخش بزرگی از مصرف کنندگان از داخل یا رستوران ها و شرکت ها به سمت برنج خارجی سوق پیدا کرده است باید این نیاز را برطرف کند. در همین حال، فرآیند واردات با حفره‌ها و موانع بسیاری مواجه شد.

وی افزود: تا پایان سال باید حداقل یک میلیون و 500 هزار تن برنج وارد شود و به دلیل گرانی برنج ایرانی از یک سو و کاهش تولید از سوی دیگر، احتمالا مجبور به واردات خواهیم بود. امسال.” واردات بیش از حد متوسط ​​هر سال
به موازات آن روند واردات را کند می کند و مثلا تمام آزمایش هایی که وزارت بهداشت روی برنج های وارداتی انجام می دهد، سازمان استاندارد دوباره همین کار را می کند.

تکلیف واردات هنوز مشخص نیست

تجربه افزایش شدید قیمت برنج ایرانی در بازار در فصل ممنوعیت واردات در سال گذشته، وزارت بهداشت را بر آن داشت تا همزمان با فصل برداشت، ممنوعیت واردات را بررسی کند.

وزیر جهاد کشاورزی و معاون برنامه ریزی اقتصادی در این وزارتخانه از چندین مورد «عدم محدودیت» برای واردات در سال جاری صحبت کردند اما هیچ تصمیمی در این زمینه به گمرک رسما ابلاغ نشد.

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان، با نزدیک شدن به مرداد ماه و زمان ممنوعیت فصلی، هیچ واردکننده ای به دلیل سپرده گذاری کالا در گمرک، ریسک واردات را نخواهد پذیرفت و این موضوع می تواند بازار را دوباره با کمبود کالا مواجه کند. که منجر به رشد قیمت خواهد شد.

کشاورز در این خصوص گفت: برای حمایت از برنج ایرانی راه های بهتری نسبت به ممنوعیت واردات وجود دارد. از جمله پشتیبانی در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری، اقداماتی مانند یکپارچه سازی اراضی، ساخت کارخانه های شالیکوبی برای کاهش ضایعات و در بخش نرم افزاری، برندسازی برنج ایرانی برای نظارت بر کمیت، کیفیت، عرضه و غیره به همان ترتیب. برای برنج وارداتی

قیمت برنج ایرانی خالص 200 هزار تومان

دبیر انجمن واردکنندگان با اذعان به اینکه قیمت تمام شده در بخش تولید و کشاورزی افزایش یافته است، درباره تعیین قیمت برنج ایرانی گفت: قیمت برنج ایرانی کاملا غیرمنطقی است و همه مشکلات بخش کشاورزی قابل حل نیست. بر دوش مصرف کننده قرار دهید.

کشاورز اضافه کرد: اگر از خارج از کشور برنج را با قیمت مناسب خریداری می کنیم به این دلیل است که با ماشین آلات پیشرفته 95 درصد برنج را از برنج برداشت می کنند و در قیمت صرفه جویی می شود. در ایران 50 درصد برنج و برنج شکسته می شود و هزینه این عیب را مصرف کننده می پردازد، اما اگر دولت توان تامین ماشین آلات را نداشته باشد، مجبور است تا زمانی که این بار از دوش مصرف کننده برداشته شود، یارانه به کشاورز بدهد. برنج سفیدی که در برخی کشورها از جمله تایلند تولید می‌شود، از نظر عطر، طعم و ارتفاع شبیه به برنج ایرانی است و این برنج به‌صورت مخلوط با برنج ایرانی و یا در کیسه‌های ایرانی به فروش می‌رسد، زیرا برنج‌های تولید داخل اخیراً به وفور دیده می‌شود.

کشاورز با اشاره به اینکه برنج ایرانی خالص و غیر مخلوط را کمتر از 200 هزار تومان نمی توان خرید، گفت: در حال حاضر برنج موجود در بازار مخلوطی از مقداری برنج ایرانی مرغوب با برنج ایرانی پرمحصول یا مخلوط برنج ایرانی است. با خارجی برنج، این برنج ها کیلویی هستند. 150 هزار تومان به نمایش گذاشته شده است و نهاد هنجاری که برنج خارجی 360 گرمی را آزمایش می کند، هیچ آزمایشی روی برنج ایرانی که با قیمت های گزاف عرضه می شود، انجام نمی دهد.

رفتار دوگانه باعث آشفتگی در بازار برنج شد

به گفته دبیر انجمن واردکنندگان برنج، برخورد دوگانه دولت با برنج ایرانی و خارجی باعث آشفتگی در بازار برنج شده است.

کشاورز گفت: برنج وارداتی با شناسنامه وارد می شود و در سامانه جامع تجارت رصد می شود تا ببینیم برنجی که در انبار خاصی وارد شده در بازار فروخته شده است یا خیر. چه تعداد ارائه شده است؟ اما از برنج های تولید داخل اطلاعی در دست نیست و مشخص نیست چه تفکری باعث می شود برنج ایرانی در انبارهای بدون شناسنامه نگهداری شود.

من این کار را احتکار می نامم این فعال اقتصادی گفت: نگهداری کالا در انباری که هیچکس نمی داند مصداق احتکار است.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما