برندگان جایزه صلح نوبل بر قدرت جامعه مدنی در ترویج صلح تاکید کردند.

برندگان آلیس بیالیاتسکی، یک فعال زندانی در بلاروس، سازمان جامعه مدنی مموریال، که مقامات روسی سال گذشته مجبور به بستن آن شدند، و مرکز آزادی های مدنی مستقر در اوکراین هستند.

همانطور که توسط کمیته نوبل اشاره شده است، به رسمیت شناختن امسال می درخشد برجسته کردن قدرت جامعه مدنی برای پیشبرد صلحآنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت:

کاتالیزورهای صلح

گروه های جامعه مدنی اکسیژن دموکراسی، کاتالیزور صلح، پیشرفت اجتماعی و رشد اقتصادی هستند. آنها به پاسخگویی دولت ها کمک می کنند و صدای ضعیفان را به دالان قدرت می آورند.

آقای بیلاتسکی در ژوئیه 2021 در نتیجه جنبش اعتراضی گسترده علیه انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو، رهبر مورد مناقشه بلاروس، زندانی شد. گفته می شود که یادبود یکی از قدیمی ترین سازمان های حقوق بشر در روسیه است که توسط آندری ساخاروف برنده سابق جایزه صلح رهبری می شود. گستره کامل رنجی را که اردوگاه‌های کار اجباری بدنام دوران استالینیسم، معروف به گولاگ، تجربه کردند، آشکار کرد.

بر اساس گزارش های خبری، از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه، مرکز آزادی های مدنی اوکراین مستندسازی نقض حقوق بشر توسط نیروهای روسی و متحدان آنها را آغاز کرده است، که قبلاً برای افشای نقض حقوق بشر در کریمه تحت اشغال روسیه کار کرده است.

بریت ریس اندرسن، رئیس کمیته نوبل نروژی، طی اعلام جوایز گفت که این سه برنده جامعه مدنی “سالها حق انتقاد از قدرت و حمایت از حقوق اساسی شهروندان را تشویق کرده اند”.

طیف وسیعی از فعالان حقوق بشر در کلمبیا مورد هدف قرار گرفته اند، به ویژه آنهایی که در مناطق روستایی زندگی می کنند.

طیف وسیعی از فعالان حقوق بشر در کلمبیا مورد هدف قرار گرفته اند، به ویژه آنهایی که در مناطق روستایی زندگی می کنند.

کوچک شدن فضای مدنی

آقای گوترش در بیانیه خود خاطرنشان کرد که فضای مدنی “در سراسر جهان در حال تنگ شدن است”. بیشتر و بیشتر مدافعان حقوق بشر، مدافعان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، روزنامه نگاران و سایرین در حوزه حقوق هستند.»آنها با دستگیری خودسرانه، احکام زندان سخت، کمپین های بدنام کردن، جریمه های سنگین و حملات خشونت آمیز روبرو هستند.. “

در حالی که ما به برندگان امسال تبریک می گوییم، بهما متعهد می شویم که از مدافعان شجاع ارزش های جهانی صلح دفاع کنیمامید و عزت برای همه.» دبیرکل در پایان گفت.

آلس بیالیاتسکی (نفر دوم از چپ) در مراسم جوایز Pawe Włodkowic در سنای لهستان در سال 2014.

آلس بیالیاتسکی (نفر دوم از چپ) در مراسم جوایز Pawe Włodkowic در سنای لهستان در سال 2014.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما