برندگان جایزه نوبل فیزیک 2022 معرفی شدند

آکادمی نوبل معتقد بود که آلن اسپچت، جان اف. کلاسر و آنتون زایلینگر شایسته دریافت مهم ترین جایزه نوبل فیزیک در سال 2022 هستند.

به گزارش ایسنا، جایزه نوبل فیزیک 2022 به آلن اسپچت، جان اف.کلاسر و آنتون زایلینگر برای آزمایش هایی با فوتون های درهم تنیده اهدا شد که نقض نابرابری بل و پیشگامی او در علم اطلاعات کوانتومی را به اثبات رساند.

نتایج آنها راه را برای فناوری جدید مبتنی بر اطلاعات کوانتومی هموار کرد. آلن اسپچت، جان کلاسر و آنتون زایلینگر با استفاده از آزمایش‌های پیشگامانه، امکان بررسی و کنترل ذرات را در حالت‌های درهم‌تنیده نشان دادند. اتفاقی که برای یک ذره در یک جفت درهم تنیده رخ می دهد، تعیین می کند که چه اتفاقی برای دیگری بیفتد، حتی اگر آنها خیلی از هم فاصله داشته باشند که مستقیماً روی یکدیگر تأثیر بگذارند.

به عبارت دیگر، برندگان جایزه نوبل 2022 در فیزیک آزمایش‌های پیشگامانه‌ای را با استفاده از حالت‌های کوانتومی درهم‌تنیده انجام داده‌اند، که در آن دو ذره حتی زمانی که از هم جدا می‌شوند همانند یکدیگر رفتار می‌کنند.

توسعه ابزارهای آزمایشی توسط برندگان جایزه نوبل فیزیک امسال، پایه و اساس عصر جدیدی از فناوری کوانتومی را ایجاد کرد.

موضوع درهم تنیدگی کوانتومی همچنین می تواند برای توسعه ارتباطات رمزگذاری شده ایمن مورد استفاده قرار گیرد.

آلن اسپکت تمهیداتی را برای پر کردن یک شکاف مهم انجام داد. او می‌توانست تنظیمات مقیاس‌بندی را بعد از اینکه یک جفت در هم آمیخته منبعش را ترک کرد، تغییر دهد، بنابراین تنظیماتی که در زمان راه‌اندازی وجود داشت نمی‌توانست روی نتیجه تأثیر بگذارد.

جان کلوزر همچنین دستگاهی ساخت که دو فوتون درهم تنیده را به طور همزمان ساطع می کند و هر کدام به فیلتری فرستاده می شود که قطبش آنها را آزمایش می کند. نتیجه نقض آشکار نابرابری بل و طبق پیش‌بینی‌های مکانیک کوانتومی بود.

آنتون زایلینگر همچنین تحقیقاتی را در مورد حالات کوانتومی درهم تنیده انجام داد. گروه تحقیقاتی او پدیده ای به نام “تلپورت کوانتومی” را نشان داده است که به یک حالت کوانتومی اجازه می دهد از یک ذره به ذره دیگر در مسافت طولانی سفر کند.

توسعه ابزارهای آزمایشی برای برندگان فیزیک 2022، پایه و اساس عصر جدیدی از فناوری کوانتومی را ایجاد کرده است. توانایی دستکاری و دستکاری حالت های کوانتومی و تمام لایه های ویژگی های آنها به ما امکان دسترسی به ابزارهایی با پتانسیل غیرمنتظره را می دهد.

تحقیق و توسعه عمدتاً برای بهره‌برداری از ویژگی‌های خاص سیستم‌های تک ذره‌ای برای ساخت رایانه‌های کوانتومی، بهبود اندازه‌گیری‌ها، ساخت شبکه‌های کوانتومی و ایجاد ارتباطات رمزگذاری شده کوانتومی امن در حال انجام است.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما