بریتانیا تا اولین روز خود در بیش از 70 سال بدون ملکه بیدار می شود و این کشور عزادار است

ادای احترام از سرتاسر جهان به الیزابت که در سن 96 سالگی پس از طولانی ترین سلطنت در تاریخ بریتانیا درگذشت، دوره ای که طی آن درگذشت، سرازیر شد. او بر آخرین مصیبت‌های امپراتوری بریتانیا نظارت داشت، از تحولات جهانی و رسوایی‌های داخلی فراتر رفت، از پانزده نخست‌وزیر استقبال کرد و سلطنت را به‌طور چشمگیری مدرن کرد.

اگرچه بریتانیایی ها به ندرت به سلطنت برای رهبری سیاسی نگاه می کردند، اما الیزابت در طول دهه های تغییر بزرگ که باعث شد بریتانیا از یک قدرت امپریالیستی در حال انحطاط و خسته از جنگ به یک ملت چند مدرن تبدیل شود، حضور ثابتی داشت.

با شروع روز جمعه و ورود بریتانیا به اولین روز عزاداری کامل، ناقوس های کلیسا به افتخار ملکه در سراسر کشور به صدا درآمد و مردم شروع به تجمع در خارج از کاخ باکینگهام در لندن کردند. برخی از فروشگاه ها از جمله فروشگاه بزرگ Selfridges تصمیم گرفته اند به نشانه احترام تعطیل شوند.

علیرغم بارش باران سیل آسا در بخش‌هایی از بریتانیا پنجشنبه شب، پس از اعلام خانواده سلطنتی در خارج از کاخ باکینگهام، قلعه باالمورال اسکاتلند – جایی که ملکه در زمان مرگش بود و دیگر اقامتگاه‌های سلطنتی، جمعی از عزاداران تجمع کردند.

خیلی ها گل آوردند تا جلوی دروازه های قصر بگذارند و شمع روشن کردند و بعضی ها انگار از این خبر تکان خوردند. آواز آرام “خداوند ملکه را نجات بده” در میان جمعیت مقابل کاخ باکینگهام طغیان کرد، در حالی که حتی با فرا رسیدن شب، جمعیت دور هم جمع شدند.

مطابق با سنت سلطنتی، بیانیه ای کتبی مبنی بر اعلام مرگ ملکه در دروازه های کاخ به نمایش گذاشته شد. در لحظه ای شگفت انگیز بلافاصله پس از اعلام رسمی، باران های سیل آسا بر فراز لندن متوقف شد و یک رنگین کمان بزرگ دوتایی بر فراز کاخ ظاهر شد.

خانواده سلطنتی در مجموعه ای از پست های رسانه های اجتماعی از مرگ او خبر دادند که اولین اعلام آن از کاخ باکینگهام در ساعت 6:30 بعد از ظهر به وقت بریتانیا در یک توییت منتشر شد.

متن کتاب به سادگی چنین است: “ملکه امروز بعدازظهر با آرامش در بالمورال درگذشت. پادشاه و ملکه امروز عصر در بالمورال خواهند ماند و فردا به لندن بازخواهند گشت.”

انتظار می رود که پادشاه چارلز سوم بعدازظهر جمعه یک سخنرانی تلویزیونی برای ملت ایراد کند.

پس از مرگ ملکه الیزابت دوم در 8 سپتامبر، جمعیت در اطراف بنای یادبود ملکه ویکتوریا در مقابل کاخ باکینگهام در لندن تجمع کردند.
رهبران جهان از سرتاسر جهان بیانیه‌هایی را در گرامیداشت زندگی الیزابت بیان کرده‌اند و بر تأثیر جهانی الیزابت در طول سلطنت ۷۰ ساله‌اش تأکید کرده‌اند. الیزابت نه تنها رئیس دولت بریتانیا، بلکه 14 کشور مشترک المنافع دیگر از جمله استرالیا و کانادا، و رئیس 54 کشور مشترک المنافع بود – که اکثریت قریب به اتفاق آن مناطق مستعمره سابق امپراتوری بریتانیا بودند.
این ابراز همدردی شامل بیانیه ای از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد بود که ملکه را “حضور اطمینان بخش در طول دهه ها تغییر گسترده” خواند و بیانیه دیگری از جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و جیل بایدن، بانوی اول، که گفت ملکه “دارا است” دورانی را تعریف کرد.» در آسیا، نارندرا مودی، نخست وزیر هند صبح جمعه در توئیتی نوشت که ملکه “به عنوان قهرمان زمان ما به یاد خواهد ماند”، در حالی که شی جین پینگ، رهبر چین روز جمعه با چارلز تماس گرفت تا “تسلیت گرم خود” را ابراز کند.
جلسات منظم بین بسیاری از آژانس‌ها، از ادارات دولتی مرکزی و محلی گرفته تا مقامات نظامی و مذهبی و نمایندگان 14 کشور دیگر که او در آن‌ها رئیس دولت نیز بود، در طول دهه‌ها برای برنامه‌ریزی و تمرین جزئیات رویدادهای پس از خروج او برگزار شد.

در باغ سلطنتی به یاد او از سلاح گرم ستایش می شود، در حالی که انتظار می رود پارلمان برای ادای احترام به اعضا باز باشد.

به عنوان ملکه، ملکه الیزابت به طور خودکار یک مراسم تدفین دولتی با بودجه عمومی برگزار می شود که جزئیات آن در روزهای آینده فاش خواهد شد.

قرار است در روزهای آینده هماهنگی‌های لازم برای بردن او از Balmoral به لندن انجام شود، جایی که انتظار می‌رود چند روز قبل از تشییع جنازه‌اش در حالت دراز بکشد.

یکی دیگر از رویدادهای رسمی آینده، نشست شورای الحاق در یک مراسم باستانی در کاخ سنت جیمز در لندن با قدمت 500 سال خواهد بود. بخشی از این جلسه شامل اعلام رسمی مرگ پادشاه و اعلام رسمی پادشاه چارلز سوم به عنوان حاکم جدید خواهد بود.

این جلسه غیرعلنی است اما با حضور صدها تن از مقامات و اعضای شورای خصوصی، هیئتی از مشاوران سلطنتی، که توسط Garter King of Arms – شخصی که مسئول نظارت بر وظایف تشریفاتی سلطنتی است – در حال خواندن اعلامیه از بالکن کاخ دنبال خواهد شد. و سلام تفنگ در سراسر پایتخت.

دیوید ویلکینسون، سوزانا کولینان، پیتر ویلکینسون، لورا اسمیت اسپارک و استفانی بوساری از CNN در این داستان مشارکت داشتند.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما
این وب‌سایت تنها از تکنولوژی هوش مصنوعی برای تولید محتوا استفاده می‌کند و ما هیچ گونه توصیه‌ای برای استفاده از آن نداریم.