بر اساس یک مطالعه، افزایش آلودگی هوا خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش داده است

[ad_1]

یک تیم بین المللی از محققان ارتباط افزایش یافته ای بین افزایش آلودگی هوا و آدنوکارسینوم ریه (نوعی سرطان ریه) یافته اند. در همان مطالعه، تیم به این نتیجه رسید که کاهش مصرف تنباکو در سراسر جهان منجر به ایجاد سرطان سلول سنگفرشی ریه در افراد کمتری شده است.

آدنوکارسینوم ریه شکل شایع سرطان ریه است که عوامل ژنتیکی، محیطی و شیوه زندگی در آن نقش مهمی ایفا می کنند. از سوی دیگر، کارسینوم سلول سنگفرشی ریه بیشتر به سابقه سیگار کشیدن افراد بستگی دارد.

این مطالعه نشان داد که 0.1 میکروگرم در هر متر مکعب دوده در جو زمین، بروز آدنوکارسینوم ریه را تا 12 درصد در سراسر جهان افزایش می دهد. دوده کربن آلاینده ای است که به عنوان PM2.5 طبقه بندی می شود و بین سال های 1990 تا 2012 در سراسر جهان حدود 3.6 میکروگرم بر متر مکعب افزایش یافته است.

در همان سال، کارسینوم سلول سنگفرشی ریه به دلیل کاهش 0.26 درصدی مصرف جهانی تنباکو، 6 درصد کاهش یافت. سرطان ریه تا سال 2020 باعث مرگ 1.8 میلیون نفر در سراسر جهان خواهد شد و مدت زیادی است که عامل اصلی سرطان در سراسر جهان بوده است.

رابطه بین سرطان ریه و دی اکسید کربن نیز با توجه به جنسیت افراد و قاره ای که در آن زندگی می کنند متفاوت است. به طور کلی، افزایش 0.1 میکروگرم کربن در سال در هر متر مکعب منجر به افزایش 14 درصدی آدنوکارسینوم در زنان و افزایش 9 درصدی در مردان شد. همین میزان رشد دوده در هر سال منجر به افزایش 14 درصدی در بروز کارسینوم سلول سنگفرشی در زنان و افزایش 8 درصدی در بروز در مردان شد.

علاوه بر این، افزایش مشابهی در دوده سالانه در آمریکای شمالی، بروز آدنوکارسینوما را 10 درصد افزایش داد، در حالی که در اروپا به هفت درصد افزایش یافت. این داده ها نشان می دهد که کاهش قابل توجهی در بروز کارسینوم سلول سنگفرشی در مردان وجود داشته است و این منجر به کاهش مصرف سیگار در سراسر جهان شده است.

علیرغم کاهش مصرف جهانی دخانیات، تعداد زنان سیگاری یا سیگاری در آمریکای شمالی، آسیا و اقیانوسیه به 1 درصد افزایش یافته است که منجر به افزایش 12 درصدی سنگفرش ریه شده است.

سیگار کشیدن

اما با وجود کاهش درصد افراد سیگاری در جهان بین سال های 1980 تا 2012، جمعیت جهان به میزان قابل توجهی افزایش یافته و این امر منجر به افزایش تعداد افراد سیگاری شده است. در این مدت تعداد زنان سیگاری هفت درصد افزایش یافته است.

با توجه به افزایش آلاینده هایی مانند دوده و سولفات در آسیا، بروز آدنوکارسینوم ریه در اینجا بسیار بیشتر از سایر قاره ها و 24 درصد در سال است. ژاپن و کره جنوبی با رشد سالانه 37 درصد و رشد سالانه 37 درصد در صدر جدول خطرناک قرار دارند.

محققان سطح آلاینده ها را در این قاره اندازه گیری کردند و دریافتند که دی اکسید کربن 11.9 میکروگرم بر متر مکعب در سال و سولفات 35.4 میکروگرم بر متر مکعب در سال افزایش می یابد و کره جنوبی بالاترین افزایش را در بین کشورهای آسیایی دارد.

استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید یا حمل و نقل انرژی در شهرها به عنوان منبع مواد دانه ای شناخته می شود و با تولید دی اکسید کربن تاثیر تغییرات آب و هوایی را افزایش می دهد. نتایج این مطالعه به ما هشدار لازم را داد و اکنون باید برای کنترل بهتر این آلودگی به جلو حرکت کنیم.

آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی دو تهدید بزرگ زیست محیطی برای سلامت انسان هستند. نتایج این تحقیق می تواند به راهکارهایی برای کنترل آلودگی هوا در تمامی قاره ها کمک کند تا بتوانیم هر چه زودتر از این وضعیت خلاص شویم.

[ad_2]

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما