بسته شدن خط لوله نورد استریم در روسیه ضربه اقتصادی به اروپا را متزلزل می کند

قیمت‌های انرژی افزایش یافت، ارزهای اروپایی به پایین‌ترین سطح خود در دهه‌های اخیر رسید و دولت‌ها تلاش کردند تا پس از قطع خط لوله گاز طبیعی به اروپا توسط روسیه، ضربه اقتصادی را مهار کنند.

این کاهش، که کرملین روز دوشنبه آن را به دلیل تحریم‌های غرب مقصر دانست و گفت که طولانی‌مدت خواهد بود، بدترین سناریوهایی را که اروپا از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه برای آن آماده کرده است، به رسمیت می‌شناسد.

اروپا در خط مقدم جنگ اقتصادی روسیه و غرب قرار دارد که به موازات جنگ در میدان نبرد در اوکراین در حال وقوع است. افزایش شدید قیمت برق و کمبود گاز طبیعی به اقتصاد اروپا آسیب رسانده و نگرانی ها را در مورد خاموشی و کمبود گاز در زمستان امسال افزایش داده است.

قیمت گاز طبیعی و برق روز دوشنبه در واکنش به تعطیلی خط لوله نورد استریم به آلمان، که گازپروم تحت کنترل دولت پس از بسته شدن بازارها در هفته گذشته اعلام کرد، نزدیک به یک چهارم افزایش یافت. با آماده شدن معامله گران برای رکود مورد انتظار در منطقه یورو، یورو برای مدت کوتاهی به پایین ترین حد در 20 سال گذشته سقوط کرد. ارزش سهام در آلمان، ایتالیا، فرانسه و سایر بازارها کاهش یافت.

دولت‌های اروپایی و مدیران انرژی می‌گویند که کاهش گاز با هدف آسیب رساندن به اقتصادها و تضعیف حمایت از اوکراین است. مسکو می گوید تحریم های غرب تعمیر و نگهداری تجهیزات کلیدی در خط لوله نورد استریم را غیرممکن کرده است. گازپروم از تغییر مسیر گاز از طریق خطوط لوله عملیاتی خودداری کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت که مشکلات پمپاژ گاز “به دلیل تحریم های اعمال شده علیه کشور ما و تعدادی از شرکت ها توسط کشورهای غربی از جمله آلمان و بریتانیا ایجاد شده است.”

وی افزود: ما اصرار داریم که غرب جمعی، در این مورد، اتحادیه اروپا، کانادا و بریتانیا، مسئول وضعیتی هستند که اکنون به این نقطه رسیده است.

رگولاتور انرژی آلمان روز دوشنبه گفت که “نقایص ادعا شده توسط طرف روسی دلیل فنی برای توقف عملیات نیست.”

قیمت گاز و برق کمتر از رکورد ثبت شده در اواخر ماه اوت باقی ماند. اما پیشرفت به سطوح بالای تاریخی منجر به تورم شدید می‌شود، مصرف‌کنندگان را به فقر سوق می‌دهد و بر صنایع انرژی‌بر فشار وارد می‌کند که موجی از تعطیلی کارخانه‌ها را تجربه می‌کنند.

شرکت‌های برق اروپایی، با حمایت بسیاری از دولت‌ها، امسال سخت تلاش کرده‌اند تا جریان گاز روسیه را با منابع جایگزین، از جمله LNG فوق‌خنک‌شده که با کشتی از ایالات متحده و خاورمیانه ارسال می‌شود، جایگزین کنند. آلمان قول داده است در مورد بستن سه نیروگاه هسته ای تجدید نظر کند.

سطح ذخایر گاز پیش از اهداف اروپایی افزایش یافته است و تحلیلگران به طور فزاینده ای بر این باورند که این منطقه بدون جیره بندی دولتی در زمستان زنده خواهد ماند، البته با هزینه های هنگفتی برای اقتصاد از طریق قیمت های بی سابقه.

دولت ها همچنین ده ها میلیارد دلار برای محافظت از خانواده ها و مشاغل آسیب پذیر هزینه کرده اند. آلمان روز یکشنبه برنامه ای 65 میلیارد دلاری را اعلام کرد. تحلیلگران انتظار دارند که چشم انداز پیچیده تر شود، بانک مرکزی اروپا این هفته نرخ بهره را برای کنترل تورم ناشی از افزایش قیمت انرژی افزایش دهد.

رهبران غربی در حال آماده شدن برای این احتمال هستند که جریان گاز طبیعی روسیه از طریق خط لوله اصلی نورد استریم ممکن است هرگز به سطح کامل بازگردد. شلبی هالیدی از وال استریت ژورنال توضیح می دهد که بحران انرژی اروپا چگونه ممکن است به نظر برسد و چگونه می تواند در سراسر جهان گسترش یابد. تصویر: دیوید فانگ (در 21 ژوئیه 2022 منتشر شد)

تعطیلی نورد استریم که گازپروم اعلام کرد به طور نامحدود ادامه خواهد داشت، به تلاش های اروپا برای اطمینان از سپری شدن زمستان بدون تمام شدن گاز فوریت افزوده است. وزرای انرژی اتحادیه اروپا قرار است روز جمعه برای طرح برنامه ای برای مهار رکود احتمالی گردهم آیند.

هدف اصلی این است که حرکت‌های وحشیانه در بازارهای برق را که باعث تعطیلی کارخانه‌های کم مصرف در اروپا شده‌اند، رام کند. گزینه های توزیع شده توسط جمهوری چک، که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، شامل اقداماتی برای کاهش موقت قیمت گاز وارداتی و گاز مصرفی برای تولید برق و پایان دادن به درآمدهایی است که شرکت های انرژی های تجدیدپذیر، هسته ای و برق آبی با بهره برداری کم به دست می آورند. هزینه ها سندی که توسط وال استریت ژورنال مشاهده شد نشان می‌دهد که درآمد فراتر از یک نقطه معین از بین می‌رود و دوباره بین مشتریان توزیع می‌شود.

بلافاصله، دولت ها اقداماتی را برای اطمینان از عدم فروپاشی بازارهای انرژی انجام می دهند. حرکات Haywire در قیمت برق باعث شده تا شرکت‌های آب و برق با پرداخت‌های نقدی هنگفتی که باید برای مبادله برق انجام دهند، سنگینی کند. مقامات برخی کشورها از این بیم دارند که پرداخت های ناموفق ثبات مالی را تضعیف کند و نقدینگی محدود یک چرخه باطل از نوسانات را ایجاد کند.

گزینه های ارائه شده توسط دولت چک شامل یک خط اعتباری پاناروپایی است که به طور بالقوه توسط بانک مرکزی اروپا اداره می شود، که شرکت هایی با سفارش های حاشیه بزرگ می توانند برای ادامه تجارت از آن وام بگیرند. این پیشنهادها همچنین امکان تعلیق موقت معاملات در بازارهای مشتقات انرژی اروپا را افزایش می دهد. قرار است این ایده ها در جریان مذاکرات این هفته، از جمله نشست وزیران در روز جمعه، مورد بحث قرار گیرد.

دولت‌های سوئد و فنلاند که نگران سقوط احتمالی بازار انرژی یکپارچه اسکاندیناوی هستند، در آخر هفته عملکرد بهتری نسبت به اتحادیه اروپا داشتند و به شرکت‌های انرژی 33 میلیارد دلار ضمانت ترکیبی برای اطمینان از پرداخت حاشیه پرداخت کردند. قانونگذاران هر دو کشور برای تصمیم گیری در مورد تایید این پیشنهادها در روز دوشنبه جلسه خواهند داشت.

به نظر می رسید این نقشه ها باعث آرامش تجار شده است. دیوید آگوستسون، سخنگوی Nasdaq Clearing AB مستقر در استکهلم، که بیشتر معاملات مشتقات انرژی را در منطقه شمال اروپا انجام می دهد، گفت که معاملات روز دوشنبه با وجود قیمت های بالاتر منظم بود.

تحلیلگران RBC Capital Markets می‌گویند: «حتی قوی‌ترین شرکت‌های خدمات شهری نیز با فشار زیادی از نظر پرداخت‌های وثیقه مواجه هستند». تحلیلگران سیتی گروپ گفتند که قیمت گاز در شمال غربی اروپا ممکن است به 420 یورو یا 418 دلار در ساعت افزایش یابد، در صورت سردتر شدن زمستان و کاهش بیشتر روسیه، که از بالاترین حد بسته شدن نزدیک به 350 یورو در 26 اوت فراتر رود.

نورد استریم تا همین اواخر مسیر اصلی ترانزیت گاز روسیه بود که حدود 40 درصد از تقاضای اتحادیه اروپا را در سال قبل از حمله ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به اوکراین برآورده می کرد. یک مسیر جداگانه، خط لوله یامال-اروپا که از لهستان و بلاروس می گذرد، به دلیل تحریم های روسیه بسته شده است.

این امر باعث می شود که گاز روسیه از طریق دو مسیر – خطوط لوله از طریق اوکراین و ترک استریم – به اروپا در مقادیر قابل توجهی کاهش یابد. کاهش صادرات از روسیه در لحظه بدی برای منطقه رخ داد، منطقه ای که همچنین از کاهش تولید برق آبی در نروژ و کاهش شدید تولید ناوگان انرژی هسته ای فرانسه رنج می برد.

قطع گاز به اروپا خطراتی را برای مسکو به همراه دارد، زیرا ساخت زیرساخت های خط لوله به چین و سایر بازارها سال ها طول می کشد.

گازپروم تولید را کاهش داد هفته گذشته اعلام کرد که برنامه‌های بلندمدت برای اتصال بیشتر شهرهای روسیه به شبکه را سرعت می‌بخشد تا خروجی دیگری برای گازی که زمانی مقصد اروپا بود، ایجاد کند.

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق ذخیره شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما