بعد از سگ های ولگرد، گرگ ها هم به حوالی تهران رسیدند

75 درصد از سگ های جهان بی خانمان هستند. سگ ها متعلق به طبیعت هستند و در شرایط عادی ویژگی آنها را در طبیعت مشخص می کنند، اما زندگی شهری باعث تغییر حریم خصوصی سگ ها شده است.

به گزارش همشهری، در شهر تهران بسیاری از سگ های ولگرد به دنبال حفظ حریم خود در سطح شهر هستند و همین معضل نحوه برخورد با سگ های ولگرد در شهرداری تهران را با مشکل مواجه کرده است.

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند، وضعیت سگ‌های ولگرد در تهران به یک نقطه بحرانی رسیده است: «در واقع تنها دستورالعمل راه‌حل نیست، علاوه بر این موضوع حیوانات دوست و حامی سگ‌ها کار را ساخته است. پیچیده تر.

محمدمهدی عزیزی معتقد است برای اینکه عقیم سازی سگ ها در تهران به نتیجه قابل قبولی برسد باید این برنامه در سراسر کشور اجرا شود. او می گوید: «برنامه های عقیم سازی باید در سراسر کشور اجرا شود تا اثربخش باشد، اما در شهرهای همجوار به دلیل نداشتن سرپناه سگ های ولگرد در تهران صید و رها می شوند.

نحوه برخورد با سگ های ولگرد

در دنیا معدوم سازی سگ های ولگرد تا 15 درصد در شهر تهران استاندارد شده است اما سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران معدوم سازی را جزو روش های برخورد با سگ های ولگرد قرار نداده است. معدوم سازی سگ ها در تهران مخالفان زیادی دارد و حامیان سگ ها از سرسخت ترین مخالفان معدوم سازی هستند. در عین حال گاز گرفتن سگ ها به ویژه کودکان باعث ایجاد ترس های زیادی می شد. سگ های ولگرد می توانند برای انسان خطرناک باشند، اما نحوه برخورد با آنها نیز بسیار مهم است. در حال حاضر روش زنده گیری، عقیم سازی و نگهداری سگ های ولگرد توسط شهرداری تهران انجام می شود.

معاون امور منطقه ای سازمان مدیریت پسماند تهران درباره حمله سگ ها به انسان می گوید: می گویند اگر سگ ها توسط انسان تحریک نشوند زیاد حمله نمی کنند، اما حقیقت این است که در مناطق شهری نمی توان انتظار داشت که وقتی برخورد شهروندان با سگ‌های ولگرد» هیچ تصویر بین‌المللی از ترس ظاهر نمی‌شود.» شادی مالکی می‌افزاید: «در عین حال نمی‌توان به همه شهروندان تهرانی با این جمعیت زیاد آموزش داد.»

در هر صورت همانطور که بررسی ها و تحقیقات آماری سازمان مدیریت پسماند تهران و مرکز مطالعات با کمک کارشناسان محیط زیست نشان می دهد، رفتار ناآگاهانه برخی شهروندان و حامیان حیوانات با سگ های ولگرد از یک سو و سوء استفاده از وضعیت درآمدزایی عده ای (مانند درآمد از محل) تهیه غذای سگ، گرفتن توله سگ از سگ و فروش آنها و…) باعث افزایش جمعیت سگ ها در حاشیه شهر تهران و ترک حریم خصوصی آنها و ظهور بیشتر در جاده های شهر

این در حالی است که در اثر ترک سکونت سگ ها در دامنه کوه ها و مناطق اطراف شهر، حیوانات غیر اهلی مانند گرگ پیشروی کرده و وارد زمین های سگ می شوند. به عبارت دیگر، گرگ ها یا گرگاس ها (سگ گرگ) به سکونتگاه های انسانی نزدیک شدند که می تواند بسیار خطرناک باشد. در ماه های اخیر برخی از ساکنان سوهنک اعلام کرده اند که گرگ هایی را در منطقه خود و بالای مرز کارخانه دیده اند.

از سوی دیگر تغییرات مخرب محیطی و بر هم خوردن شرایط زندگی حیوانات و نیز شیوع برخی بیماری ها را باید به همه اینها اضافه کرد.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما