بمباران نیروگاه هسته ای در زاپوریژژیا ترس از وقوع یک حادثه را افزایش می دهد. در اینجا نگاهی به خطرات داریم.

کیف، اوکراین – هنگامی که نیروهای روسیه کنترل بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا را در اوایل ماه مارس به دست گرفتند، درگیری شدید با نیروهای اوکراینی باعث آتش‌سوزی شد که نگرانی‌های سراسر جهان را در مورد خطرات نشت فاجعه‌بار رادیواکتیو برانگیخت.

آتش به سرعت مهار شد. دولت اوکراین در آن زمان گفت که اگرچه یک گلوله روسی بر روی راکتور شماره 1 سقوط کرده است، اما دیوارهای ضخیم آن از آسیب محافظت می کند.

اکنون، پنج ماه بعد، بمباران مکرر داخل مجتمع نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا در هفت روز گذشته نگرانی های جدیدی را برانگیخته است و مقامات اوکراینی و غربی هشدار داده اند که این حملات خطر یک حادثه هسته ای را افزایش می دهد.

هر یک از طرفین دیگری را مسئول بمباران کارخانه می داند.

اوکراینی‌ها روس‌ها را متهم کردند که برای قطع منابع انرژی به شهرهای دیگر و تلاش برای بدنام کردن ارتش اوکراین در چشم جهانیان، حملاتی را به آنجا انجام داده‌اند. روس ها می گویند این اوکراین است که بمباران را انجام می دهد.

در صورت وقوع فروپاشی و انتشار مواد رادیواکتیو، هر دو طرف متضرر خواهند شد.

مقامات اوکراینی همچنین نگرانی فزاینده ای در مورد شرایط کار در این مرکز ابراز کرده اند. بیش از 10000 کارمند اوکراینی متهم هستند که حتی پس از اینکه روسیه آن را به یک قلعه نظامی تبدیل کرد و درگیر آنچه مقامات اوکراینی به عنوان یک کمپین ارعاب و آزار و اذیت توصیف کردند، این کارخانه را به طور ایمن حفظ کردند.

رافائل ام گفت: فورا به کارخانه بروید.

آقای گروسی گفت در حال حاضر “هیچ تهدید فوری” از بمب گذاری اخیر وجود ندارد، اما هشدار داد که ارزیابی “هر لحظه ممکن است تغییر کند”.

ایالات متحده خواستار ایجاد یک منطقه غیرنظامی در اطراف نیروگاه شده است، اما روسیه هیچ نشانه ای مبنی بر خروج از این تاسیسات ارائه نکرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، در سخنانی با ملتی که هنوز زخم های فاجعه هسته ای ناشی از فروپاشی تاسیسات چرنوبیل در سال 1986 را به دوش می کشد، گفت کرملین درگیر “باج خواهی هسته ای پنهان” است و وضعیت در این نیروگاه را “یکی از مشکلات” خواند. بزرگترین جنایات تروریستی ملت».

همانطور که مقامات جهانی نسبت به افزایش خطرات در کارخانه هشدار می دهند، در اینجا نگاهی به وضعیت و نگرانی های مبرم می اندازیم.

کارخانه Zaporizhzhia نقطه ای را در رودخانه Dnipro در امتداد خط مقدم جنگ بین روسیه و اوکراین اشغال می کند. ارتش اوکراین کرانه غربی را کنترل می‌کند، در حالی که روس‌ها در اطراف کارخانه در ساحل شرقی رودخانه حفر شده‌اند.

مقامات اوکراینی می گویند که نیروهای روسی هفته ها در خارج از نیروگاه محبوس شده اند و از آن به عنوان سکوی پرشی برای حمله به مناطق تحت کنترل اوکراین استفاده می کنند و محاسبه می کنند که نیروهای اوکراینی به دلیل خطر حمله اشتباه، آتش پاسخ نخواهند داد. مقامات اوکراینی می‌گویند که آنها اغلب به آتش پاسخ نمی‌دهند و زمانی که انجام می‌دهند مانند هواپیماهای بدون سرنشین هدایت می‌شوند.

در 5 آگوست، گلوله ها به مجتمع اصابت کردند. بمباران در هفته گذشته ادامه داشت.

بر اساس بیانیه ای از Energoatom، آژانس اوکراینی که مسئول بهره برداری از تمام نیروگاه های هسته ای در اوکراین است، پس از بمباران روز پنجشنبه، کارگران نیروگاه مجبور شدند یک واحد نیرو را برای حفاظت اضطراری فعال کنند. او گفت که این نیروگاه اکنون با خطر کار بدون استانداردهای ایمنی مناسب آتش سوزی به دلیل آسیب به سیستم های برق داخلی خود مواجه است.آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم.
منابع چگونه اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها از گفتن ما چیست؟ آیا در گذشته قابل اعتماد بودن آن ثابت شده است؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با وجود این پرسش‌ها، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه‌حل استفاده می‌کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

دور دیگری از بمباران باعث آتش سوزی در منطقه کارخانه نیتروژن و اکسیژن شد اما مهار شد.

حداقل یک کارمند که در منطقه ای که سوخت خشک هسته ای مصرف شده در آن ذخیره می شود، در قسمت دیگری از بمباران مجروح شد.

در حالی که این نیروگاه برای مقاومت در برابر طیف وسیعی از خطرات – از سقوط هواپیما به تاسیسات گرفته تا بلایای طبیعی – طراحی شده است – هیچ نیروگاه هسته‌ای در میانه نبرد فعال عمل نکرده است، و همچنین این نیروگاه با در نظر گرفتن تهدید موشک کروز طراحی نشده است.

چند نگرانی عمده وجود دارد.

مقامات می گویند که پوسته های بتنی شش رآکتور موجود در این سایت، مانند زمانی که راکتور شماره 1 در ماه مارس برخورد کرد، محافظت قوی ایجاد می کند. حتی نگران‌کننده‌تر این است که ممکن است مبدل مورد اصابت بمباران قرار بگیرد و خطر آتش‌سوزی را افزایش دهد.

مقامات اوکراینی روسیه را متهم کرده اند که ده ها خودروی نظامی را با مقدار نامعلومی مهمات در حداقل دو ساختمان رآکتور مخفی کرده است. ادوین لیمن، کارشناس انرژی هسته‌ای در اتحادیه دانشمندان نگران، گفت: اگر یک ترانسفورماتور برق آتش‌سوزی کند و شبکه برق قطع شود، می‌تواند باعث اختلال در عملکرد سیستم خنک‌کننده نیروگاه شود و منجر به ذوب فاجعه‌بار شود. مجموعه خصوصی در کمبریج، ماساچوست.

وی خاطرنشان کرد که از دست دادن مایع خنک کننده در جریان حادثه فوکوشیما در ژاپن در سال 2011 باعث شد که سه راکتور دچار درجاتی از ذوب اولیه شوند.

دکتر لیمن گفت، اگر خنک‌سازی متوقف شود، سوخت هسته‌ای می‌تواند به اندازه‌ای داغ شود که ظرف چند ساعت ذوب شود. در نهایت، می تواند از طریق مخزن راکتور فولادی ذوب شود و به ساختار محفظه بیرونی وارد شود و یک ماده رادیواکتیو آزاد کند.

مقامات اوکراینی اعلام کردند که یک پرتابه همزمان با راکتور شماره 1 به مبدل در راکتور شماره 6 برخورد کرده و منفجر نشده است.

دکتر لیمن گفت که در صورت حمله نظامی به منطقه ذخیره سوخت خشک مصرف شده در کنار راکتورهای Zaporizhia، تهدید کاهش خواهد یافت. در حالی که سوخت مصرف‌شده می‌تواند سال‌ها به‌طور خطرناکی داغ بماند، به سرعت بخش عمده‌ای از رادیواکتیویته خود را از دست می‌دهد، و هر گونه نفوذی را کم‌تر تهدید می‌کند – اگرچه در صورت اصابت موشک یا موشک، ذرات رادیواکتیو در هوا پراکنده می‌شوند.

مقامات اوکراینی گفته اند که سربازان روسی کارگران را بازداشت می کنند و آنها را در معرض بازجویی های وحشیانه در جستجوی خرابکاران احتمالی قرار می دهند که باعث شده چندین کارمند آن را ترک کنند و نگرانی هایی را در مورد امنیت آنها افزایش داده است.

دیمیترو اورلوف، شهردار تبعیدی انرهودار، ماه گذشته طی جلسه ای با مقامات Energoatom گفت: «مردم به طور دسته جمعی ربوده می شوند. محل نگهداری برخی از آنها مشخص نیست. بقیه در شرایط بسیار سختی هستند: آنها مورد شکنجه و آزار جسمی و اخلاقی قرار دارند.

یک مقام انرژی اوکراین که به دلیل حساسیت این موضوع به شرط ناشناس ماندن درباره مسائل امنیتی کارخانه صحبت کرد، گفت که حداقل 100 کارمند در هفته های اخیر دستگیر شده اند. این مقام گفت که برخی از آزاد شدگان دارای آثار شکنجه بودند و 10 کارمند هنوز مفقود هستند.

این ادعاها را نمی توان به طور مستقل تأیید کرد.

مقامات اوکراینی گفته‌اند روس‌ها از این نیروگاه به‌عنوان نوعی باج‌گیری هسته‌ای استفاده می‌کنند و این تأسیسات را بمباران کرده‌اند تا به جهان یادآوری کنند که کنترل آنچه در آنجا اتفاق می‌افتد را در دست دارند. آنها ادعا می کنند که این حملات توسط مقامات آژانس هسته ای روسیه، روس اتم، که در محل حضور دارند و تاکنون برای ضربه زدن به چیزهایی که برای عملکرد ایمن نیروگاه ضروری تلقی نمی شوند، مانند سیستم فاضلاب هدایت شده اند.

روسیه همچنین می تواند با کاهش جریان انرژی از نیروگاه به شبکه اوکراین، عرضه انرژی از طریق اوکراین را مختل کند.

اسکات کمپ، استاد علوم هسته ای در MIT، زمانی که روس ها برای اولین بار کنترل نیروگاه را به دست گرفتند، به نیویورک تایمز گفت: روس ها می دانند که انرژی ابزار عظیمی برای انرژی است. “این یک نقطه اهرم بسیار زیاد است.”

بیایید همجوشی و انتشار یک ماده رادیواکتیو از یک گیاه را تصور کنیم.

سناریوهای فاجعه با راکتورهای هسته‌ای معمولاً به شرایط محلی بستگی دارد – نفوذ چقدر بد است، آیا آب‌های زیرزمینی در جهت خاصی جریان دارند، آیا باد می‌وزد، و اگر چنین است، به چه طریق و با چه نیرویی در طول زمان، ثابت یا متغیر؟

از نظر تولید انرژی، شش راکتور در Zaporizhzhia تقریباً به اندازه راکتور چرنوبیل هستند که در سال 1986 در معرض ذوب شدن و انفجارهایی قرار گرفت که ساختمان راکتور را ویران کرد. در این مورد، نفوذ بسیار ضعیف بود و بادهای غالب ابرهایی از زباله های رادیواکتیو را به بلاروس، اوکراین و روسیه برد. مقادیر کمتری در سایر نقاط اروپا شناسایی شده است.

دکتر لمن از اتحادیه دانشمندان نگران گفت که این پیامدها، حتی اگر نسبتاً کوچک باشد، می تواند شامل آلودگی محلی، اخراج گسترده، تعطیلی مزارع و چندین میلیارد دلار هزینه پاکسازی باشد.

ویلیام جی برود آنا لوکینووا در ارائه گزارش مشارکت کرد.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما