به روز رسانی زنده: جنگ روسیه در اوکراین

پس از اینکه ارتش اوکراین شهر بالاکلیا در خارکف اوکراین را در 11 سپتامبر آزاد کرد، کمک های بشردوستانه بین شهروندان توزیع می شود.
توزیع کمک های بشردوستانه به شهروندان پس از آزادسازی شهر بالاکلیا در خارکف اوکراین توسط ارتش اوکراین در 11 سپتامبر (متین آکتاش/ خبرگزاری آنادولی/ گتی ایماژ)

هفته گذشته شاهد دگرگونی شگفت‌انگیزی در میدان نبرد در شرق اوکراین بودیم، زیرا نیروهای اوکراینی حمله زرهی سریعی را در خطوط دفاعی روسیه انجام دادند و بیش از 3000 کیلومتر مربع از خاک را پس گرفتند.

این فضا بیشتر از فضایی است که نیروهای روسی در تمام عملیات‌های خود در اوکراین از ماه آوریل به تصرف خود درآورده‌اند.

به همان اندازه که حمله به طرز درخشانی طراحی و اجرا شد، به دلیل کاستی های روسیه نیز موفقیت آمیز بود. در سرتاسر نواحی خارکف، واحدهای روسی سازماندهی و تجهیز ضعیفی داشتند – و مقاومت چندانی ارائه نشد.

شکست آنها و عقب نشینی بی نظم آنها به شرق، دستیابی به هدف عملیات نظامی ویژه رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برای تصرف همه مناطق لوهانسک و دونتسک را دشوارتر کرد.

در پایان هفته، عقب نشینی روسیه از مناطق مرزی که از ماه مارس اشغال شده بود، ادامه یافت. روستاهای واقع در پنج کیلومتری مرز پرچم اوکراین را برافراشته بودند.

فروپاشی دفاع روسیه باعث اتهامات متقابل بین وبلاگ نویسان و شخصیت های نظامی با نفوذ روسیه در رسانه های دولتی روسیه شده است.

از آنجایی که پرچم اوکراین در چند روز گذشته در اجتماعات مختلف برافراشته شده است، یک سوال متمرکز شده است: کرملین چگونه پاسخ می دهد؟

برخورد صاعقه

مقامات اوکراینی تلگراف کرده بودند که حمله قریب الوقوع است – اما نه جایی که واقعاً اتفاق افتاده است. تبلیغات زیادی در مورد ضد حمله در جنوب وجود داشت و حتی مقامات آمریکایی از عملیات اوکراین برای “شکل دادن به میدان جنگ” در خرسون صحبت کردند. نیروهای کمکی روسی – شاید تا 10000 – در طی چند هفته به منطقه سرازیر شدند.

در واقع یک حمله اوکراینی به خرسون وجود داشت، اما به نظر می‌رسد قصد او اصلاح نیروهای روسی بود، در حالی که تلاش واقعی صدها مایل به شمال انجام شد. این یک اطلاعات نادرست بود که ممکن بود روس ها به آن افتخار کنند.

کاترینا استپاننکو از موسسه مطالعات جنگ، یک گروه تحلیلی مستقر در واشنگتن، می گوید که این فریب کارساز بود.

او به سی‌ان‌ان گفت: «مقامات نظامی اوکراین گزارش داده‌اند که عناصر منطقه نظامی شرقی (روسیه) که قبلاً از عملیات تهاجمی علیه اسلووینسک حمایت می‌کردند، دوباره در محور جنوبی مستقر شده‌اند.

بدیهی است که جایگزین‌های آن‌ها در حد کار نبودند – همانطور که استپاننکو می‌گوید، مجموعه‌ای از “داوطلبان قزاق، واحدهای داوطلب، واحدهای شبه‌نظامی DNR/LNR، روزگواردیا (گارد ملی) روسیه. این نیروها برای دفاع از مجموعه کافی نبودند. خط مقدم ” .

اوکراینی ها ضعیف ترین نقطه دفاع روسیه را برای جهت گیری اولیه خود انتخاب کردند – منطقه ای که توسط شبه نظامیان لوهانسک با واحدهای گارد ملی روسیه در حال عقب نشینی کنترل می شد. آنها با یک حمله زرهی با تحرک بالا که توپخانه را به سرعت نامربوط می کرد، قابل مقایسه نبودند.

ایگور استرلکوف، رئیس سابق شبه نظامیان جمهوری خلق دونتسک و اکنون منتقد سرسخت کاستی های نظامی روسیه، به آموزش ضعیف این واحدها و “به طور استثنایی نسبت به اقدامات هوانوردی روسیه محتاط است.” به طور خلاصه، واحدهای خط مقدم روسی بدون پشتیبانی هوایی کافی برای خشک شدن آویزان شدند.

ویدئوهای متعدد شناسایی و تجزیه و تحلیل شده توسط CNN و همچنین حساب های محلی، عقب نشینی آشفته یگان های روسی را با مقادیر زیادی مهمات و سخت افزار به تصویر می کشد.

درک کیفیت ضعیف دفاع روسیه در امتداد محور مهم شمال-جنوب که تهاجم دونتسک را حفظ می کند دشوار است. به محض شروع حمله اوکراین، هدف حمله اوکراین کاملاً مشخص بود – نابود کردن شریان تأمین. در عرض سه روز، آنها این کار را کردند – به ویژه به این دلیل که نیروهای کمکی روسیه به کندی بسیج شدند.

بیشتر بخوانید:

در جبهه شرقی، یک هفته شگفت انگیز از موفقیت های اوکراین و شکست های روسیه

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما