به روز رسانی زنده: جنگ روسیه در اوکراین

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین رسماً از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) خواست تا شهر بندری تاریخی اودسا اوکراین را به فهرست میراث جهانی اضافه کند.

زلنسکی روز سه‌شنبه گفت که در مجموع 540 قطعه میراث فرهنگی، مؤسسات فرهنگی و ساختمان‌های مذهبی (آسیب دیده) در اثر حملات روسیه در اوکراین در جریان جنگ همه جانبه از 24 فوریه تا کنون.

او در نامه ای از پیش ضبط شده به 58 کشور عضو هیئت اجرایی یونسکو گفت.

یکی از مراحل این امر باید حفظ مرکز تاریخی اودسا باشد – شهری زیبا، بندر مهم دریای سیاه و منبع فرهنگ برای میلیون ها نفر در کشورهای مختلف. ما به همراه شرکای خود آماده کرده ایم. پرونده نامزدی اودسا برای ثبت در فهرست میراث جهانی که در حال ارسال آن به یونسکو هستیم.

اودسا، مانند سایر شهرهای اوکراین، “هدف حملات روسیه است. لطفا از اودسا حمایت کنید. در سطح یونسکو دقیقاً نشان دهید که تروریسم روسیه باید پایان یابد.”

رئیس جمهور اوکراین همچنین خواستار حذف روسیه از همه نهادهای یونسکو و از خود این سازمان شد.

“یک کشور تروریستی قطعاً حق ریاست یکی از نهادهای اصلی حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی – کمیته میراث جهانی یونسکو را ندارد. چنین ریاست روسیه از ارزش خود موسسه – اهمیت و شهرت آن” می کاهد. این غیرقابل قبول است که به روسیه اجازه دهیم اقتدار یونسکو را از بین ببرد و دولت تروریستی باید از کلیه ارگان های یونسکو و از خود سازمان حذف شود.

اطلاعات بیشتر در مورد برنامه: دیده‌بان فرهنگی سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرونده نامزدی را به‌طور رسمی صبح سه‌شنبه دریافت کرده است و «در جلسه بعدی کمیته میراث جهانی که 21 کشور عضو آن مسئول خواهند بود، توسط نهادهای مشورتی بررسی و بررسی خواهد شد. تصمیم گیری در مورد نامزدی.

از نظر قانونی، گنجاندن مرکز تاریخی اودسا در فهرست میراث جهانی “منطقه حفاظتی گسترده ای را تحت کنوانسیون یونسکو 1972 برای حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهانی ایجاد می کند”.

آدری آزولای، مدیر کل یونسکو، اظهار داشت که بافت مرکز اودسا، “دیگ ذوب تبادل و مهاجرت، منعکس کننده تاثیرات متعدد است. این مرکز میراث و تاریخی است که با مردم در سراسر جهان طنین انداز می شود و به عنوان نمادی قدرتمند است.” در بیانیه مطبوعاتی.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما