به گفته توییتر، چرا ایلان ماسک نمی تواند از خرید توییتر خودداری کند؟

توییتر در یک شکایت ۶۲ صفحه‌ای که روز سه‌شنبه ارائه شد، ایلان ماسک را به نقض قرارداد خرید این شرکت رسانه‌های اجتماعی به ارزش ۴۴ میلیارد دلار متهم کرد. آقای ماسک، ثروتمندترین مرد جهان، با استناد به تعداد حساب های جعلی در توییتر و متهم کردن این شرکت به عدم ارائه اطلاعات کافی در مورد این موضوع و ارائه نادرست از خود، سعی کرد از این تصاحب عقب نشینی کند.

توییتر در این شکایت به دنبال اثبات بی اساس بودن اتهامات آقای ماسک علیه او بود. به گفته شرکت، در عوض، این آقای ماسک بود که توافق را زیر پا گذاشت. توییتر سخت بود و استراتژی فرار خود را «الگوی ریاکاری» و «الگوی بد نیت» نامید. استدلال او توسط چندین توییت از طرف میلیاردر پشتیبانی شد.

در اینجا مهمترین نکاتی است که توییتر در تلاش برای نشان دادن این است که معامله شکن نبوده و آقای ماسک بوده است.

برخلاف ادعای آقای ماسک مبنی بر اینکه توییتر تلاش های خود را برای به دست آوردن اطلاعات در مورد حساب های اسپم متوقف کرده است، این شرکت در دادخواست خود اعلام کرد که این داده ها را در اختیار او قرار داده است. زمانی که آقای ماسک این اطلاعات را درخواست کرد، شرکت به برخی از درخواست‌های او مانند تحویل شلنگ آتش‌نشانی یا هجوم گسترده توییت‌ها پاسخ داد.

توئیتر در دعوتنامه خود اعلام کرد که حتی با وجود این کار، خواسته های آقای ماسک برای اطلاعات به تدریج غیرمنطقی شده است.

بر اساس این دادخواست، “از ابتدا درخواست اطلاعات متهمان برای خنثی کردن معامله طراحی شده بود.” درخواست‌های غیرعادی فزاینده ماسک نشان‌دهنده بررسی دقیق عملیات توییتر نیست، بلکه یک کمپین دعوی قضایی برای تلاش برای ایجاد سابقه عدم همکاری توییتر است.

آقای ماسک استدلال کرده است که افشای عمومی توییتر مبنی بر اینکه حدود 5 درصد از کاربران آن ربات‌ها هستند، از نظر مادی گمراه‌کننده است، که می‌تواند تحت شرایط قرارداد «تأثیر نامطلوب مادی» داشته باشد. قرارداد آقای ماسک با توییتر مستلزم آن است که افشای مقررات آن از ژانویه دقیق باشد.

اما توییتر اشاره کرد که پرونده های نظارتی هشدار می دهد که این اعداد تخمینی هستند. (مدیر عامل توییتر پاراگ آگراوال توضیح داد که این شرکت چگونه هرزنامه ها را شناسایی و با آن مبارزه می کند.) توییتر همچنین گفت که حضور ربات‌ها بخشی از دلایلی است که آقای ماسک قصد خرید توییتر را داشته است.

آقای ماسک گفت یکی دیگر از دلایلی که او می‌خواست از این معامله خارج شود این بود که توییتر آنطور که در زمان بسته شدن خرید انتظار داشت، تجارت خود را انجام نداد. ماسک از جمله گفت که توییتر روند استخدام را کند کرده و قبل از اینکه اخیراً دو مدیر اجرایی را اخراج کند، به او اولتیماتوم نداده است که به گفته او شرایط قرارداد را نقض کرده است.

اما توییتر در شکایت خود اعلام کرد که کاهش سرعت استخدام با آنچه که آقای ماسک به شرکت مورد نظر خود گفته است، مطابقت دارد. این شرکت افزود که وکلای آقای ماسک را از تصمیم خود مبنی بر اخراج مدیران آگاه کرده است و وکلا “هیچ اعتراضی” ندارند. در این دادخواست اشاره ای نشده است که وکلای آقای ماسک چه زمانی از این تصمیمات مطلع شده اند.

بر اساس مفاد این توافق، آقای ماسک باید “بهترین تلاش منطقی” خود را برای بستن قرارداد انجام دهد، از جمله تامین مالی بدهی برای خرید 44 میلیارد دلاری.

اما توییتر در شکایت خود گفت که به نظر می رسد ماسک از تلاش برای تکمیل تامین مالی بدهی خود صرف نظر کرده و این توافق را زیر پا گذاشته است. علاوه بر این، این شرکت گفت که او زمانی ناپدید شد که مدیران توییتر، از جمله ند سگال، مدیر ارشد مالی شرکت، برای بحث در مورد شماره‌های حساب‌های اسپم که آقای ماسک درباره آن ابراز نگرانی کرده بود، صحبت کردند.

به نظر می رسد ماسک همچنین در حال خلاص شدن از شر مدیرانی است که برای بستن قرارداد به او کمک می کردند، مانند باب سوان، مدیر عامل سابق اینتل، طبق این شکایت. در 23 ژوئن، آقای ماسک به توییتر گفت که “از سوان خواسته است که مراحل تراکنش را ترک کند، زیرا ما در طول موج یکسانی نیستیم.”

در این قرارداد همچنین تصریح شده بود که آقای ماسک نمی تواند توییتر یا کارمندانش را در توییت ها تحقیر کند. با این حال، او چندین بار این کار را انجام داد، توییتر استدلال کرد که نقض توافق است.

این شکایت شامل اسکرین شات هایی از تعدادی از توییت های آقای ماسک بود، از جمله یکی از این توئیت ها که می گفت وکیل توییتری به او گفته بود که او توافق نامه عدم افشای اطلاعات را نقض کرده است. در یک کلیپ دیگر، آقای ماسک در پاسخ به توییت آقای آگراوال، از ایموجی مدفوع استفاده کرد. علاوه بر این، توییتر به اظهارات آقای ماسک، هم در توییتر و هم در کنفرانس‌ها، اشاره کرد که صحت افشای حساب‌های اسپم توسط توییتر را به طور علنی زیر سوال می‌برد.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما