بورس در سرمای سخت لبخند زد

[ad_1]

بورس تهران دومین هفته بهمن ماه را با 2.4 درصد افزایش شاخص کل به پایان رساند. این روند صعودی با توقف نسبی سهامداران کوچکتر همراه شد و اگرچه در معاملات روز شنبه شاهد افزایش چشمگیر تعداد خریداران واقعی نبودیم، اما خالص خرید بازیگران این بورس در روز بعد مثبت شد. در یک ردیف. افزایش قیمت جهانی نفت و خوش‌بینی بازار سهام نسبت به مصوبه‌های پنجگانه زیرمجموعه دولت، عوامل اصلی افزایش دماسنج‌های شیشه‌ای کلیدی تالار بود.

به گزارش دنیای اقتصاد، معاملات در بورس اوراق بهادار تهران از هفته دوم بهمن ماه آغاز و در رنگ سبز به پایان رسید. در این روز شاخص کل 4.21 درصد رشد کرد و دوباره سوپر کانال به میانه 1.2 میلیون واحد رسید. سهام سهام‌های کم‌ارزش روز شنبه با همین شاخص 20 درصد افزایش یافت. اگرچه سهامداران خرد فروش را رها کردند، اما روند صعودی ادامه داشت و اگرچه به نظر نمی رسید تعداد خریداران واقعی در معاملات روز شنبه افزایش چشمگیری داشته باشد، اما خالص خرید بازیگران این بازار برای دومین روز متوالی مثبت بود. افزایش مطلوب قیمت جهانی نفت در هفته گذشته و البته اعلام حمایت از سوی دولت باعث افزایش خوش بینی بازار سهام و 5 مصوبه معاون اول رئیس جمهور در حمایت از بازار سرمایه شد که در روزهای اخیر خبرساز شد. هفته ها، اینها مهمترین عوامل بودند. حداکثر نرخ رشد روزانه باید یک ماه باشد.

سهامدار Sweet com

دیروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بالاترین نرخ رشد روزانه را از دی ماه تاکنون تجربه کرد و با 2.41 درصد افزایش به محدوده یک میلیون و 258 هزار واحد رسید. روز شنبه همه گروه‌های بورسی با افزایش شاخص‌های صنعت خود روبه‌رو شدند و بررسی‌ها نشان داد که 92 درصد از سهام فروخته شده در بورس تهران در قسمت سبز تابلو قرار دارند. در سومین روز از بهمن ماه، سرسبزی فوق‌العاده بورس تهران وارد مرحله نزولی شد که بیش از 20 درصد از بالاترین رکورد اخیر خود (1575000 واحد در 7 شهریور) عقب نشینی کرد. برای اولین بار در سال جاری و نرخ ریزش در 5 بهمن ماه بیش از 23 درصد بود، اما از روز چهارشنبه پس از گفتگوی زنده رئیس جمهور در صداوسیما با مخبر مبنی بر اعلام 5 مصوبه، روند بازار سرمایه برای حمایت از اولین مصوبه تغییر کرد. معاون رئیس جمهور و در حال حاضر قیمت ها برای دو روز در حال افزایش است. باید دید این روند صعودی تا رسیدن بازار سهام به مرحله ( صعودی ) یعنی نزدیک شدن به حدود 1.5 میلیون سوپر کانال ادامه خواهد داشت یا دوباره شاهد صعود موقتی در بازار هستیم؟

معاملات بازار به رفتار دولت بستگی دارد

همانطور که گفته شد به نظر می رسد رشد بورس تهران در دو روز کاری اخیر ناشی از افزایش خوش بینی ها نسبت به حمایت های دولت باشد. بحث عواقب چنین حمایتی برای احیای بورس موضوع این گزارش نیست. سهام (افزایش یا کاهش) باعث می شود هر حرف و هر خبر سیاستگذاران اقتصادی و سیاسی کشور بر رفتار آنها تأثیر بگذارد. ذینفعان، به ویژه سرمایه گذاران بی تجربه، و استراتژی معاملاتی این گروه از معامله گران ممکن است بدون توجیه اولیه تغییر کند. دادن. گواه این موضوع، تبدیل خط فروش 300 میلیارد تومانی بورس تهران به خط خرید 500 میلیارد تومانی بورس اوراق بهادار دیروز در معاملات انجام شده در اواسط هفته گذشته است. تغییرات قابل توجهی که حاکی از آن است که ذینفعان بیش از عوامل بنیادی و تحلیل موقعیت به اظهارات و رفتار سیاست گذاران توجه دارند و بر اساس آن تصمیمات خود را تغییر می دهند که نشان دهنده حساسیت بالای بازار به کلمات و البته است. , تصمیمات غیرحرفه ای

خطای شاخص بهمن

با نزدیک شدن به دهه فجر در روز شنبه، فعالان در مورد شاخص صحبت می کردند. برخی معتقد بودند که با نزدیک شدن به روز پیروزی انقلاب اسلامی، سیاستگذاران به دنبال سبز کردن چهره عمومی بازار بودند. این مهم روز گذشته در جمع فعالان تالار شیشه ای در گروه ها و شبکه های اجتماعی نیز مطرح شد. اما آیا این ادعا قابل اثبات است؟ واضح است که بورس تهران به دلیل اشتباهات رایانه ای در برآورد شاخص کل همواره با مشکلات شاخص سازی مواجه است و این امروز و دیروز تفاوتی ندارد. جایی که با رشد بخشی از بازار که با وجود کم بودن تعداد اما به دلیل ارزش بالای بازار نقش مهمی در تعیین ارزش کل بورس دارد، شاخص کل سبز می شود و بالعکس منفی می شود. روزها. با این حال، همانطور که دیروز مشاهده شد، نماگر تلفیقی به عنوان نماینده سهام بازار کوچک نسبت به شاخص کل صعودی و 25 درصد افزایش داشت. در سرتاسر بازار رنگ سبز رواج داشت و به جز چند مورد، علائم عمده و صنایع فعال بورسی با افزایش قیمت همراه بود. با توجه به این تفاسیر نمی توان در ایام منتهی به دهه فجر به سیاست گذار انگ زد و به نظر می رسد تنها واکنش سبز حمایت از دلالان بورس و رهایی آنها از تحت الشعاع قرار گرفتن سود شرکت ها است. صنایع احکام لایحه بودجه 1401. ممکن است توجه سهامداران را به مبانی و سود مطلوب شرکت ها در ماه های اخیر جلب کند.

شنبه در بورس چه می‌گذرد؟

نگاهی به فهرست علائم تاثیرگذار بر شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز شنبه حاکی از تاثیرگذاری بالای تابلوهای بزرگ کالایی است. بررسی اجمالی رشد روز به روز صنعت نشان می دهد که پس از رشد بیش از 40 درصدی چندین صنعت تک سهمی، خودروسازان، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و فلزات بیش از 30 درصد از سهامداران خود بهتر عمل کردند. رشد هر یک از این گروه ها اما با اخبار و تحلیل های مختلف قابل توجیه است.

این در حالی است که صف های طولانی خریداران با شرکت های زیرمجموعه پتروشیمی تشکیل شده بود. به این ترتیب شاخص این صنعت (محصولات شیمیایی) دیروز 3.26 درصد افزایش یافت. یکی از دلایل اصلی افزایش توجه به ذخایر پتروشیمی، خبر تصویب سقف قیمت سوخت و مواد غذایی پتروشیمی ها از سوی معاون اول رئیس جمهور در حمایت از بازار سرمایه بود. جایی که شرکت ها حتی در گزارش های میان مدت خود سود خوبی را در پاییز گزارش کردند و به نظر می رسد تصمیمات ناگهانی باعث کاهش اضطراب بازار سهام می شود. پالایشگاه هایی که دیروز به طور متوسط ​​3.94 درصد افزایش یافتند، هفته گذشته نیز از افزایش قیمت جهانی نفت آسیب جدی دیدند. در شرایطی که قیمت نفت برنت به بیش از 90 دلار در هر بشکه رسیده است، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت‌ها در این بازار همچنان رو به افزایش باشد. لازم به ذکر است که عمده فعالیت شرکت های پالایشی تبدیل نفت خام به دست آمده از شرکت ملی پالایش و پخش به مشتقات نفتی در بنزین، نفت کوره و سایر فرآورده ها پس از عملیات های مختلف و پالایش است. بنابراین سود پالایشگاه ها رابطه مستقیمی با قیمت نفت دارد. در واقع تفاوت قیمت یک بشکه نفت خام با یک بشکه فرآورده یا فرآورده های نفتی مشابه به نام کراک اسپرد مستقیماً بر سود شرکت های پالایشگاهی تأثیر می گذارد، موضوعی که امروزه مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است.

خودروسازان نیز دیروز میانگین قیمت خود را 3.97 درصد افزایش دادند. این افزایش قیمت ممکن است مربوط به خبر مثبت برجامی باشد که روز گذشته در بازار دست به دست می چرخد. کره جنوبی و ایران در نظر دارند ماه آینده نشستی اجرایی در سئول برگزار کنند تا راه های حل و فصل مناقشه چند ساله بر سر اموال منجمد تهران تحت تحریم های آمریکا را بررسی کنند. در همین حال وزارت صمت با ارسال نامه ای اعلام کرد که منابع ارزی ایران را برای واردات غذا و دارو به بانک های عراق آزاد می کند.

[ad_2]

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما