بورل: اکنون زمان حفظ برجام است

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا که مسئولیت هماهنگی مذاکرات برای رفع تحریم ها را بر عهده دارد، بر اهمیت مولفه زمانی تاکید کرد و گفت که زمان تصمیم گیری برای نجات برجام فرا رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، جوزف بورل در یادداشتی که روز شنبه در سایت اتحادیه اروپا منتشر شد، نوشت: هفت سال پیش پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آلمان، ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا بود. در سیاست خارجی و امنیتی، توافقی حاصل شد و توافقات مهم دیپلماتیک منعقد شد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حاصل بیش از یک دهه دیپلماسی فشرده در خصوص برنامه هسته ای ایران بود و به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید. این توافق نیازمند اراده سیاسی قابل توجهی بود که در سال 2015 به خصوص در ماه های پایانی مذاکرات منعقد شود.

وی به نقش اتحادیه اروپا در دستیابی به توافق 1994 اشاره کرد و یادآور شد: تعامل دیپلماتیک اروپا به سال 2003 برمی گردد، زمانی که وزرای خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس برای اولین بار به تهران سفر کردند تا در مورد نگرانی های هسته ای گفتگو کنند. با ایران صحبت کن نماینده سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خاویر سولانا، در سال 2004 به آنها پیوست و در سال 2006 توانست همه اعضای شورای امنیت را متقاعد کند که از این تلاش ها حمایت کنند.

این مقام اروپایی افزود: هدف ما همیشه منعقد کردن یک توافق برد-برد بوده است. و این به نفع اروپا، به نفع ایران و به نفع جامعه بین المللی است که همه ما به آن دست یافته ایم. ما برجام را در جولای 2015 نهایی کردیم، آن را اجرا و حفظ کردیم.

وی با بیان اینکه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک منجر به کاهش 98 درصدی ذخایر اورانیوم غنی‌شده شد، گفت: این توافق محدودیت‌های سخت‌گیرانه بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران و گسترده‌ترین رژیم نظارت و بازرسی تا کنون توسط آژانس را تضمین می‌کند. . ایران هزاران سانتریفیوژ را حذف کرده است. علاوه بر این، اجرای موقت پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر مفاد شفافیت برجام به آژانس اجازه می‌دهد تا هر سایت (هسته‌ای) را که می‌خواهد در ایران بازرسی کند.

از سوی دیگر، بورل افزود: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چشم‌اندازهایی را برای منافع اقتصادی ناشی از لغو تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل علیه ایران فراهم می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین اذعان کرد که اجرای کامل این توافق به شدت تحت تاثیر تصمیم دونالد ترامپ در سال 2018 برای خروج ایالات متحده از آن و پیگیری یک کارزار یکجانبه «فشار حداکثری» قرار گرفته است. وی گفت اتحادیه اروپا و همه شرکت‌کنندگان در این توافق با تصمیم آمریکا در این زمینه مخالف بودند و اذعان کرد که «فشار حداکثری» دولت ترامپ شکست خورده است «زیرا اتحاد جمعی شرکت‌کنندگان توافق را زنده نگه داشته و اکنون نیز ادامه خواهد داد». (حفظ برجام) مهمتر از همیشه است.»

بورل همچنین به راه‌اندازی سازوکار مالی ویژه بین اروپا و ایران موسوم به اینستکس اشاره کرد، اما اذعان داشت که خروج آمریکا از منافع اقتصادی مورد انتظار برای ایران به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد و به همین دلیل برجام نتوانست به اهداف خود برسد. پتانسیل کامل در این میان، مردم ایران از مزایای کامل لغو تحریم ها محروم هستند.

وی همچنین به مذاکرات وین برای رفع تحریم ها و از سرگیری اجرای توافق هسته ای اشاره کرد و افزود: پس از 15 ماه مذاکرات سازنده و فشرده در وین و تعاملات متعدد با اعضای برنامه جامع اقدام مشترک و آمریکا، اینجانب به این نتیجه برسند که جا برای مصالحه و مصالحه های مهم وجود دارد. همه چیز تمام شد.

این مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا توضیح داد: اکنون متنی را روی میز گذاشته ام که جزئیات لغو تحریم ها و همچنین اقدامات هسته ای لازم برای بازگرداندن برجام را شرح می دهد. این متن نشان دهنده بهترین توافق ممکن است که من به عنوان یک مذاکره کننده می توانم پیدا کنم.

وی گفت: «هم اکنون باید تصمیماتی اتخاذ شود تا از این فرصت منحصر به فرد برای موفقیت استفاده شود و پتانسیل بزرگ توافق (هسته ای) برجسته شود. بنابراین بورل نتیجه گرفت: من هیچ جایگزین جامع یا مؤثر دیگری در دسترس نمی بینم.

بورل در ادامه می نویسد که با هر روز تاخیر در توافق وین، با لغو قابل توجه تحریم های آمریکا و همچنین مزایای منع اشاعه تسلیحات هسته ای برای جهان، منافع اقتصادی ملموس (ناشی از برجام) برای مردم ایران به تاخیر می افتد. به گفته وی، توافق وین منافع اقتصادی و مالی قابل توجهی به همراه خواهد داشت و همچنین امنیت منطقه ای و جهانی را تقویت خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان گفت: اکنون زمان تصمیم گیری سریع سیاسی برای پایان دادن به مذاکرات وین بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت فوری به برنامه جامع اقدام مشترک کاملاً اجرا شده است.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما