بورکینافاسو: دفتر حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیق در مورد کشته ها و جراحات مربوط به کودتا شد

از زمانی که سربازان پل هنری دامیبا را که در ماه ژانویه نیز در کودتای قدرت را به دست گرفت، از قدرت برکنار شدند، کارکنان از نزدیک وضعیت حقوق بشر در این کشور غرب آفریقا را دنبال کردند.

آقای ماگانگو گفت: “ما از اظهارات مقامات نظامی مبنی بر اینکه آنها به تعهدات بین المللی کشور، از جمله تعهدات مربوط به ارتقا و حمایت از حقوق بشر احترام خواهند گذاشت، استقبال می کنیم.”

با این حال، ما همچنان نگران این هستیم که گزارش‌هایی مبنی بر چندین اتهام نقض حقوق بشر همچنان از بسیاری از نقاط کشور منتشر شود.»

دعوت به عدالت

OHCHR از مقامات خواست تا «تحقیقات فوری، کامل و بی‌طرفانه» را در مورد همه کشته‌ها و جراحات مربوط به کودتای 30 سپتامبر، از جمله کشته شدن حداقل چهار نفر و زخمی شدن هشت نفر دیگر در غارت و تظاهرات، انجام دهند.

آقای ماگانگو گفت که آنها همچنین باید اطمینان حاصل کنند که افراد مسئول پاسخگو هستند.

وی افزود: «ما همچنین از مقامات فعلی می‌خواهیم که همه موارد سخنان نفرت‌انگیز و تحریک به خشونت را در هر کجا که اتفاق می‌افتد به صراحت محکوم کنند و اطمینان حاصل کنند که عاملان آن طبق قانون پاسخگو هستند.»

نگرانی های امنیتی و بشردوستانه

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد همچنین نگران وضعیت وخیم امنیتی و انسانی در مناطق شمالی، مرکزی و ساحل بورکینافاسو است، جایی که غیرنظامیان روزانه با تهدیدهای خشونت آمیز گروه های مسلح غیردولتی مواجه هستند.

آقای ماگانگو گفت که گزارش‌های موثقی وجود دارد مبنی بر اینکه حداقل هشت کودک اخیراً در شهر جیبو که از ماه می در محاصره قرار دارد، بر اثر سوء تغذیه جان خود را از دست داده‌اند.

آخرین کاروانی که در 26 سپتامبر تلاش کرد کمک های بشردوستانه را ارسال کند مورد حمله گروه های مسلح قرار گرفت و 37 نفر از جمله 10 غیرنظامی کشته شدند.

آقای ماگانگو همچنین نگرانی عمیق کمیسیون را از تصمیم خودسرانه برای تعلیق کلیه فعالیت های سیاسی و جامعه مدنی که باید لغو شود، ابراز کرد.

علاوه بر این، اگرچه مقامات متعهد شده‌اند که قاطعانه با تشدید خشونت‌ها که به نظر آنها مرتبط با تروریسم است، برخورد کنند، OHCHR هشدار داده است که تمام عملیات‌های نظامی، از جمله علیه گروه‌های مسلح غیردولتی، باید کاملاً مطابق با قوانین بین‌المللی باشد. حقوق بشر و قوانین بین المللی قابل اجرا حقوق بشردوستانه، ضمن تضمین حمایت از غیرنظامیان.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما