بوسنیایی ها برای انتخاب بین ملی گرایان و اصلاح طلبان به پای صندوق های رای رفتند | CNN

بوسنیایی‌ها روز یکشنبه برای انتخاب رئیس‌جمهور جمعی جدید کشور و قانون‌گذاران در سطوح ملی، منطقه‌ای و محلی به پای صندوق‌های رای می‌روند تا بین احزاب ملی‌گرای قدیمی و اصلاح‌طلبان متمرکز بر اقتصاد یکی را انتخاب کنند.

نزدیک به 3.4 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در میان بدترین بحران سیاسی در کشور بالکان از زمان پایان جنگ در دهه 1990، ناشی از سیاست های جدایی طلبانه رهبری صرب ها و تهدید به محاصره توسط کروات های بوسنیایی هستند.

نظرسنجی ها در ساعت 7 صبح به وقت محلی (12:00 صبح به وقت شرقی) باز می شوند و در ساعت 7 بعد از ظهر (12:00 بعد از ظهر به وقت شرقی) بسته می شوند. انتظار می رود اولین نتایج رسمی در نیمه شب در سطح محلی اعلام شود، اما انتظار می رود احزاب سیاسی نتایج خود را حدود ساعت 22 اعلام کنند.

بوسنی از دو منطقه خودمختار تشکیل شده است، جمهوری صربستان که تحت تسلط صرب‌ها است و فدراسیونی که بوسنیایی‌ها و کروات‌ها مشترک دارند، که توسط یک دولت مرکزی ضعیف به هم مرتبط هستند. فدراسیون به 10 کانتون تقسیم شده است. همچنین منطقه بی طرف برکو در شمال وجود دارد.

سخنان نفرت انگیز و لفاظی های ملی گرایانه بر کمپین های انتخاباتی احزاب قومی حاکم تسلط داشته است و در عوض بر موضوعات حفاظت از منافع ملی و انتقاد از مخالفان به جای موضوعات واقعی زندگی مانند مشاغل و تورم بالا تمرکز می کند.

مردم صبح یکشنبه در سارایوو رای خود را به صندوق انداختند.

فقدان نظرسنجی های قابل اعتماد، پیش بینی نتیجه را دشوار کرد، اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که احزاب ناسیونالیست همچنان مسلط خواهند بود و بزرگترین تغییر ممکن است در اردوگاه بوسنیایی ها رخ دهد، که بزرگترین و متنوع ترین اردوگاه است.

باکر ایزت‌بیگوویچ، رهبر بزرگترین حزب اقدام دموکراتیک بوسنیایی (مسلمان بوسنیایی) که برای عضویت در انتخابات ریاست جمهوری بوسنی نامزد می‌شود، در رقابتی سخت با دنیس بچیروویچ از حزب سوسیال دموکرات (SDP) که برای انتخابات نامزد شده بود، دیده شد. او با حمایت 11 حزب مخالف دولت.

ناظران بر این باورند که احزاب ناسیونالیست صربستان و کرواسی در قدرت باقی خواهند ماند، اما برخی نظرسنجی ها نشان می دهد که میلوراد دودیک، رهبر جدایی طلب طرفدار روسیه، که برای ریاست جمهوری صربستان نامزد می شود، با رقابت سختی با اقتصاددان مخالف، یلنا ترویک مواجه است.

احزاب کرواسی هشدار داده اند که در صورت پیروزی ژلیکو کومسیچ، عضو میانه رو در پست ریاست جمهوری کرواسی، ممکن است پس از رای گیری از تشکیل دولت جلوگیری کنند. آنها می گویند که پیروزی او تنها بر اساس رای اکثریت بوسنیایی می تواند باشد و او را نماینده قانونی کرواسی نمی دانند.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما