بولسونارو در جریان مناظره انتخاباتی با رقیبش لولا به یک روزنامه نگار زن حمله شخصی می کند

بولسونارو پس از اینکه از وی در مورد میزان واکسیناسیون کووید-19 برزیل پرسیدم به ورا ماگالهیس گفت: “فکر می کنم می خوابی و به من فکر می کنی. تو از من خوشت می آید.” او گفت: «شما مایه ننگ مطبوعات در برزیل هستید.

ماگالهاس بعداً گفت که موضع بولسونارو “کاملاً خارج از کنترل، غیرضروری و … برای خودش مضر بود.” او گفت که معتقد است بولسونارو “دوست ندارد توسط زنان مورد بازجویی قرار گیرد.”

اظهارات توهین آمیز بولسونارو پس از اینکه ماگالاهاس به دلیل نگرش خود نسبت به زنان مورد انتقاد قرار گرفت به گوش او رسید. رهبر راست افراطی از حمایت دولتش از قوانین به نفع زنان دفاع کرد و مدعی شد که “بخش بزرگی از زنان برزیل مانند من هستند” زیرا او با قانونی شدن مواد مخدر مخالف است.

بولسونارو و رئیس جمهور سابق لولا در اولین مناظره تلویزیونی قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ماه اکتبر به چهار نامزد دیگر پیوستند. این مناظره بر روی طیفی از موضوعات از جمله اقتصاد، تغییرات آب و هوا و مدیریت دولت با همه‌گیری کووید-19 متمرکز بود، اما با حملات شخصی مشخص شد.

بولسونارو مجبور شده است در مورد مدیریت خود در اقتصاد، بحران آب و هوا و بیماری همه گیر موضع دفاعی اتخاذ کند. رئیس جمهور مدعی شد که اقتصاد برزیل با وجود بیکاری بی سابقه در دولت او، “رونق می یابد”.

در همین حال، لولا، محبوب ترین نامزد بر اساس نظرسنجی های اخیر، اتهامات فساد را رد کرده و از بی گناهی خود دفاع کرده است.

لولا در سال 2017 به فساد مالی محکوم شد و در آوریل 2018 به مقامات فدرال تسلیم شد تا اجرای حکم 12 سال زندان را آغاز کند. با این حال، در سال 2021، دادگاه عالی این محکومیت را لغو کرد و به او اجازه داد تا دوباره برای ریاست جمهوری نامزد شود.

“من دستگیر شدم تا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شوم، اما پس از آن بی گناه شناخته شدم. اما اکنون پیروز خواهم شد تا در یک لحظه ببینم چه چیزی را شما به شدت می خواهید پنهان کنید!” لولا با اشاره به تلاش های ادعایی بولسونارو برای پنهان کردن اطلاعات و تضعیف شفافیت از زمان روی کار آمدن گفت.

نامزدهای ریاست جمهوری برزیل (از چپ به راست) لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، سیمون تبت و ژایر بولسونارو در مناظره ای در 28 اوت 2022 شرکت می کنند.

سناتور سایمون تبت، از حزب جنبش دموکراتیک برزیل و عضو کمیته پارلمانی کووید-19 این کشور، بولسونارو را به تاخیر در تولید واکسن کووید-19 و انتشار اخبار نادرست درباره ویروس متهم کرد، ادعایی که رئیس جمهور آن را رد کرده است.

سه نامزد دیگر که در این مناظره شرکت کردند عبارتند از ثریا ترونیک از اتحادیه برزیل، چیرو گومز وزیر دارایی سابق از حزب اقدام دموکراتیک و دانشمند سیاسی و نویسنده لوئیس فیلیپه داویلا از حزب نوو.

این ششمین نامزدی لولا برای ریاست جمهوری با حزب کارگران برزیل خواهد بود. او از سال 2003 تا 2011 در این سمت خدمت کرد و پس از رهایی میلیون ها برزیلی از فقر در دوران قدرت، با 90 درصد محبوبیت از سمت خود کنار رفت.

با این حال، خوش شانسی او دیری نپایید. داسیلوا پس از زنده ماندن از سرطان گلو در سال 2011، شش سال بعد به اتهام فساد و پولشویی محکوم شد، اتهاماتی که ناشی از تحقیقات گسترده در مورد شرکت نفت دولتی پتروبراس بود.

دور اول انتخابات ریاست جمهوری برزیل قرار است در 2 اکتبر برگزار شود و مقامات هشدار داده اند که رقابت شدید انتخابات می تواند باعث ناآرامی شود.

یک مقام رسمی هشدار داد که برزیل ممکن است با آشفتگی انتخاباتی مواجه شود
ادسون فاچین، وزیر دادگاه عالی انتخابات کشور در ماه ژوئن گفت که خطر ناآرامی «شدیدتر» از شورش 6 ژانویه 2021 در ساختمان کنگره آمریکا وجود دارد.

بولسونارو که پشت سر لولا در نظرسنجی‌ها قرار دارد، بارها روند انتخابات کشور را زیر سوال برده و به ویژه از استفاده از برگه‌های رای الکترونیکی انتقاد کرده است – سیستمی که در سال 2000 معرفی شد. ارتش همچنین خواستار شمارش موازی “عمومی” آرا شد.

فاچین گفت که مقامات انتخاباتی مداخله دولت فدرال یا نیروهای مسلح را نمی پذیرند و افزود که سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) موافقت کرده است که در انتخابات برزیل ناظر باشد.

Camilo Rocha از CNN می نویسد، Marcia Riverdosa در سائوپائولو و ایوانا کوتسوا در لندن می نویسد.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما