بیانات آقای حسن خمینی در مورد اعتراضات: نظام باید با اقشار مختلف ملت گفت‌وگو کند/ توهین به رهبری مانع بزرگ هر نوع تفاهم و گفتگو است.

در پی بیانات امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص حوادث اخیر کشور، یادگار امام بیانیه ای منتشر کرد.

به گزارش جماران، متن بیانیه سید حسن خمینی در مورد حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی به شرح زیر است:

نام خدا

قبلاً می خواستم درباره «حوادث تلخ این روزها» صحبت کنم، اما به دلیل آشفتگی در فضای عمومی جامعه، آن را برای زمان مساعدتری رها کردم. اما امروز که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (رحمه الله علیه) از همه خواستند در مورد حوادث اخیر نظر بدهند، فکر کردم چند جمله در این باره بنویسم:

1- شکی نیست که بین «اعتراض» که حق مشروع هر شهروند است و «اختلال» که ریشه در دسیسه‌های دشمنان مردم دارد، تفاوت وجود دارد. اعتراض نشانه نشاط جامعه ای است که آسیبی نمی بیند، اما هرج و مرج و هنجار شکنی – و این نیز با دامن زدن به رسانه ای خالی از همدردی با ملت ایران – نتیجه حاکمیت افراط گرایی است. و/یا بدون هرج و مرج. فراموش نکنیم رسانه هایی که امروز بین ما اختلاف ایجاد کرده اند یا سابقه دشمنی با ما دارند یا از جایی نیرو می گیرند که مدت هاست ایران و ایرانی را ضعیف و ضعیف توصیف کرده اند.

ما چاره ای نداریم جز اینکه با هم زندگی کنیم. ما همه با هر سلیقه و نگاهی یک ملت هستیم. سلیقه های مختلف، یک هدف. سربلندی کشور ما با زندگی مسالمت آمیز با هم و ایستادن در برابر کسانی که می خواهند ما را تحقیر کنند به دست می آید. ما باید با هم صحبت کنیم. جناح ها با مردم و دولت با کسانی است که غیر از این فکر می کنند. و البته شک نکنیم که مبارزه با دین و جنگ با آنچه در نزد مردم به عنوان ارزش دینی شناخته می شود، به اندازه جنگ آزادی و رفاه ناممکن است.

2- گفتگو تنها راه برون رفت از بن بست اجتماعی است. واضح است که ما با اعتراضات یک طرفه مواجه نیستیم. و گاهی اوقات، یک گروه کوچک یا بزرگ با سلایق مختلف ممکن است به یک سیاست یا رفتار اعتراض کنند. در این جامعه هم معترضان و هم هیأت حاکمه با همه شرایطش چاره ای جز گفت و گو ندارند و این منطقی ترین مسیر اصلاح است.

از سوی دیگر، اگر شعارهای بلند و خشم آلود به ثمر نرسد، رژیم نیز باید با اقشار مختلف ملت گفت‌وگو کند و درد آنها را بشنود و در صورت لزوم از آنها – که رنگ باخته و فراموش شده است – عذرخواهی کند. مدت طولانی – یاد بگیرید

طبیعتاً نتیجه این گفت‌وگو نه تداوم «عدم انعطاف برخی روش‌ها و ارزش‌ها» خواهد بود و نه با الزامات حاد ساختارشکنی مطابقت خواهد داشت. از این گفتگوها میزان مجاز انعطاف و تعریف ساختارشکنی به دست می آید.

3- امروزه دردهای مختلفی بر زندگی مردم اثر می گذارد که مهم ترین آنها مسئله معیشتی و مشکلات اقتصادی است. حل هر مشکلی در سایر زمینه ها مستلزم اصلاح در امور اقتصادی است. دولت مردان باید بدانند که اگر نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند، همواره زمینه را برای شورش و سوء استفاده از بیگانگان فراهم کرده اند.

4- بخش زیادی از اعتراضات و مزاحمت های مردمی به دلیل بسته شدن راه های قانونی اعتراض و در صورت لزوم تغییر قانونی برخی قوانین و سیاست هاست. شکی نیست که گشودن باب همه سلایق در دولت راه را بر دشمنان خواهد بست. برای کاهش ظرفیت حضور آمریکا، رژیم غاصب و متحدان آنها، باید توانایی این رژیم را برای سهیم شدن همه منافع در قانونگذاری و اجرا فراهم کنیم.

5- شخص رهبر انقلاب اسلامي كه علاوه بر جايگاه شرعي، داراي صفات اخلاقي ممتاز و از پيشوايان زمان خويش است و براي همه كساني كه حضرت را از دور يا از دور مي شناسند، احترام خاصي قائل است. آنها به هم نزدیک هستند و برای بخش بزرگی از مردم آنقدر احترام قائل هستند که توهین به آنها مانع بزرگی برای هر نوع تفاهم و گفتگو است. علاوه بر این، برای همه کسانی که با سیاست آشنا هستند روشن است که سلامت آنها با آرامش کشور و رفاه امور پیوند ناگسستنی دارد.

6- جمهوری اسلامی ثمره خونهای پاکی است که در راه خدا و به پیروی از امام بزرگوار و به امید شادی مردم بر زمین ریخته شد. حفظ آن و البته اصلاح آن با نادیده گرفتن کاستی ها و در عین حال دفاع از حقیقت ناب آن وظیفه همه کسانی است که خود را مدیون این واقعه بی نظیر می دانند.

در پایان برای کسانی که در حوادث اخیر جان خود را از دست دادند، برای مجروحان، برای سلامتی و تندرستی، برای نیروهای امنیتی، موفقیت و برای همه مردم آرزوی بهترین و شادترین روزها را دارم. از خداوند متعال و از اتفاقات شب گذشته در دانشگاه صنعتی شریف ابراز تاسف و به مسئولین محترم توصیه می نمایم که هر چه بیشتر به دانشگاه احترام بگذارند.

سید حسن خمینی
11 اکتبر 1401

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

تماس با ما