بیستمین کنگره حزب کمونیست چین در 16 اکتبر برگزار خواهد شد

دفتر سیاسی روز سه شنبه تاریخ شروع کنفرانس را اعلام کرد که معمولاً حدود یک هفته طول می کشد و بیشتر پشت درهای بسته در تالار بزرگ مردم در ضلع غربی میدان تیان آن من در مرکز پکن برگزار می شود.

شی، 69 ساله، از زمانی که یک دهه پیش دبیرکل حزب شد، به طور پیوسته قدرت خود را تثبیت کرد و هر گونه مخالفت جناحی شناخته شده علیه حکومت خود را از بین برد. انتظار می‌رود که او کنترلی تا حد زیادی بر انتصاب‌های کلیدی و دستورالعمل‌های سیاستی در کنگره اعمال کند، که بسیاری از ناظران چین آن را به تاجگذاری تشبیه می‌کنند.

علیرغم بادهای مخالفی که راه او را به سمت سومین دوره ریاست جمهوری کشیده است – از اقتصاد رو به زوال، همه‌گیری کووید-19 و اعتراضات عمومی نادر گرفته تا افزایش اصطکاک با غرب و تنش‌ها بر سر تایوان – شی در حال آماده‌سازی برای دستیابی به حکمی برای پیگیری امور خود است. . چشم انداز “جوان سازی ملت چین” برای سال های آینده.

شی، پسر یک انقلابی کمونیست، از زمان به دست گرفتن قدرت، حزب و نقش آن را در جامعه تقویت کرده و فضا را برای مخالفت از بین برده است.

در دوران شی، چین نیز به عنوان رهبر کشورهای در حال توسعه و جایگزینی برای نظم پس از جنگ جهانی دوم به رهبری ایالات متحده، در صحنه جهانی قاطع تر شده است.

استیو تسانگ، مدیر مؤسسه چینی SOAS در دانشگاه کالج لندن گفت: «این چین را به رویکردی چین محورتر در سیاست، به ویژه سیاست خارجی سوق خواهد داد. تسانگ گفت: «همچنین اهمیت رهبری حزب بر همه چیز در چین و تبعیت کامل حزب از رهبرش را تقویت خواهد کرد.»

افزایش احتمالی شی به سومین دوره پنج ساله، و احتمالاً بیشتر، در سال 2018 تعیین شد که او محدودیت دو دوره را لغو کرد، موقعیتی که قرار است در نشست سالانه پارلمان در ماه مارس تمدید شود.

کلید شخصی

یک روز پس از بیستمین کنگره حزب، انتظار می‌رود که شی دوباره نقش دبیر کل حزب کمونیست و رئیس کمیسیون مرکزی نظامی را بر عهده بگیرد.

با انتظار تغییر کمی در جهت‌گیری سیاست، یافته‌های کلیدی کنگره حول افراد متمرکز خواهد شد – افرادی که به شی در کمیته دائمی دفتر سیاسی (PSC) خواهند پیوست و جایگزین نخست‌وزیر لی کچیانگ می‌شوند که قرار است در ماه مارس بازنشسته شود.

وانگ یانگ 67 ساله که ریاست یک نهاد مشاوره سیاسی کلیدی را بر عهده دارد، چونهوا، 59 ساله، معاون نخست وزیر، در میان مدعیان نخست وزیری، نقشی که وظیفه مدیریت اقتصاد را بر عهده دارد، می باشد. هر دو قبلاً رئیس حزب کمونیست جنوب استان گوانگدونگ بودند.

نخست وزیر احتمالی دیگر چن ماینر 61 ساله است که از رعایای شی و رئیس حزب بزرگ شهرداری چونگ کینگ است، اما هرگز در سراسر کشور هیچ سمتی نداشته است.

تشکیل و اندازه PSC بعدی که اکنون هفت عضو دارد نیز از نزدیک تحت نظر خواهد بود.

دو عضو فعلی به سن بازنشستگی سنتی رسیده‌اند و ناظران چین این سوال را خواهند داشت که آیا گنجاندن اعضای جدید نشان‌دهنده نیاز به انطباق با دیدگاه‌های جایگزین است، اگرچه به نظر می‌رسد مفهوم «جناح‌ها» در سیاست چین در دوره شی‌پینگ تا حد زیادی یک یادگار است.

آلفرد وو، دانشیار دانشکده سیاست عمومی لی کوان یو در دانشگاه ملی سنگاپور، گفت: «شی با قرار دادن وفاداران خود در موقعیت‌های قدرت با این کنوانسیون حزبی، مأموریت بیشتری برای پیشبرد هر سیاستی که می‌خواهد خواهد داشت». .

بعد از کنفرانس

پس از کنفرانس، بسیاری در چین و جهان شاهد تلاش‌های پکن برای جلوگیری از رکود طولانی‌مدت اقتصادی، افزایش شانس کاهش محدودیت‌های کووید هستند، علیرغم عدم وجود مصونیت گسترده در میان جمعیت 1.4 میلیاردی چین و فقدان قوی‌ترین RNA. . واکسن ها همچنان مانع هستند.

سیاست سختگیرانه “صفر پویا” پکن منجر به قرنطینه های مکرر و ویرانگر شده است که شهروندان را ناامید کرده، اقتصاد این کشور را آسیب رسانده و چین را به یک ناهنجاری جهانی تبدیل کرده است.

سرمایه گذاران همچنین نظاره گر چگونگی برخورد پکن با روابط متشنج با غرب خواهند بود.

هنگ کنگ از معلمان می خواهد سخنرانی شی جین پینگ را مطالعه کنند
تمایل شی برای درآوردن تایوان تحت کنترل پکن در دوره سوم ریاست جمهوری او نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت، به ویژه با افزایش تنش ها پس از سفر اخیر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه. دولت منتخب دموکراتیک تایوان ادعاهای چین در مورد حاکمیت را به شدت رد می کند.
شی از زمان به دست گرفتن قدرت، مخالفان را در مناطق زمانی آشفته تبت و سین کیانگ سرکوب کرده و هنگ کنگ را با یک قانون جامع امنیت ملی محصور کرده است.

تعداد کمی از ناظران چینی انتظار دارند که پکن به زودی اقدام نظامی در تایوان انجام دهد و نشانه‌های کمی وجود دارد که نشان دهد جامعه برای چنین اقدام پرخطر و واکنش‌هایی که ممکن است برانگیخته باشد، مانند تحریم‌های شدید غرب، آماده می‌شود.

اما برای شی، حل موفقیت‌آمیز «مسئله تایوان» جایگاه او را در تاریخ چین در کنار مائو تضمین می‌کند.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما