تاتارها توضیح می دهند: چرا به من می گویند تارتا؟

کد خبر 1851080
9 نوامبر 1401 ساعت 13:07 |
1.3 هزار بازدید |

0
نقطه نظر

از تازگی تا نتایج؛ از آنتونیو کونته تا علی پروین

مهدی تارتار مربی کارشناس فوتبال ایران در گفتگویی متفاوت به سوالات پاسخ می دهد.

تاتارها توضیح می دهند: چرا به من می گویند تارتا؟

به گزارش “ورزش سه”، ذوب آهن با برتری پنج گل مقابل نفت مسجد سلیمان به تعطیلات رفت و توانست به تیم شماره یک لیگ برتر برسد. شاگردان مهدی تارتار که اکنون با 12 امتیاز در شرایط خوبی به سر می برند، در این دیدار یک پنالتی را نیز از دست دادند تا شانس خود را برای پیروزی با شش گل از دست بدهند.

مهدی تارتار سرمربی ذوب آهن در گفتگو با خبرنگار ما به سوالاتی متفاوت از گذشته پاسخ می دهد و به فراز و نشیب های دوران مربیگری خود می پردازد. گفت و گو با عنوان «تریتا» و همچنین جام جهانی به دلیل اتهام تقابل با پرسپولیس.

این گفتگو را در ادامه می خوانید:

*از بازی با نفت مسجد سلیمان شروع می کنیم که برد بزرگی به دست آوردی. شما در مورد این چه فکری می کنید؟
این چیزی است که ما سزاوار آن بودیم. البته باید به بازیکنان مسجد نفت سلیمان و کادر فنی محترم این تیم تبریک بگویم که از جان و دل گذشتند و فوتبال بازی کردند و همانطور که در نشست خبری هم گفتم متاسفانه بازی خود را باختند. بالاخره فوتبال یک روز از نمایش تهاجمی شما سود می برد و یک روز هم خواهد شد. به نظرم حریف ما تیم خوبی بود و این امتیاز بالایش چیزی از شایستگی او کم نمی کند، اما خسته نباشید و خدا را شکر بازیکنانم تمام تلاش خود را کردند. از هفته اول تا این هفته اینطور بودند و اگر یادتان باشد بعد از بازی با گل گهر گفتم واقعا فداکاری کردند و زحمت زیادی کشیدند. من برای آنها خیلی خوشحالم که در این لحظه مهم به آنچه که لیاقتش را داشتند رسیدند.

* قبل از بازی گفتی بازی سختی در پیش داشتی اما چه شد که به راحتی و با گل های زیاد پیروز شدی؟
تا اینجای کار می‌توانم بگویم بازی سختی بود. گلزنی بالا دلیل نمی شود که مقابل یک حریف ساده بازی کنیم. هفته گذشته مسجد نفت سلیمان مقابل بیر مهری میس کلین شیت کرد و در طول فصل دیدم که چگونه به استقلال و پرسپولیس آسیب رساندند، اما می دانستیم که چگونه این تیم را شکست دهیم. در سایر دیدارها تیم ما واقعاً خوب کار کرده است و اگر در هر بازی موقعیت ها را به گل تبدیل کنیم، مطمئنم به جایگاه واقعی خود در جدول خواهیم رسید.

* منظور شما از مکان واقعی در جدول چیست؟ فکر می کنید باید جزو مدعیان باشید؟
سوال خوبی است و لازم می دانم توضیح دهم. به هر حال ما از نظر بودجه تیمی نیستیم که بتوانیم با هفت مدعی لیگ ایران رقابت کنیم اما از نظر تمرینات، تلاش و خواسته بازیکنان فکر می کنم جایگاه ما باید بهتر از این باشد. همانطور که در فصل گذشته دیدید، ما در رده هفتم جدول قرار گرفتیم و به نظر من این یک موفقیت بزرگ است. این را هم بگویم که در این فصل به بازیکنی تکیه کرده ایم که چند روز مانده به لیگ از تیم ما جدا شده است. همچنین در طول فصل 6 یا 7 بازیکن مصدوم داشتیم که همگی بازیکنان موثری بودند. طبیعی است که وقتی مصدوم می شوید، بازیکن تعویضی چند هفته طول می کشد تا به تیم ملحق شود. این یک روند عادی است. بنابراین در چنین مواقعی فقط صبر، اعتماد به نفس و تلاش مستمر موفق خواهد بود.

* در این فصل، چندین هفته متوالی یک روند تسلیم ناپذیر داشتی. این چقدر برایت مهم است؟
به هر حال، نباختن دستاورد خوبی است، اما من در تمام این سال ها نشان داده ام که مربی ای هستم که اگر تیمم سه تساوی متوالی داشته باشد، به جای یک برد و دو باخت، دوست دارم. یعنی دوست دارم تهاجمی بازی کنم، حتی اگر به قیمت امتیاز دادن تمام شود، اما در این فصل سعی کردیم ساختار دفاعی خود را بهتر از فصل گذشته کنیم و فکر می کنم بازیکنان جواب زحمات خود را در پیش فصل گرفتند.

* فوتبال ایران اغلب بدون گلزنی در لیگ برتر سپری می شود، اما سعید باقرباس را پیدا کردید و پارسال به خاطر روزهای بد او هم رباط صلیبی اش پاره شد. این تا چه حد بر نتایج شما تأثیر گذاشت؟
ابتدا از محمدرضا سلیمانی و شهرام سالاری تشکر ویژه ای دارم. آنها در این مدت فشار زیادی را متحمل شدند و من خیلی خوشحالم که این هفته توانستند گلزنی کنند. به نظر من آنها مهاجمان خوب، افراد سختکوش و صادقی هستند که قطعا در این فصل به ما کمک خواهند کرد، اما در مورد سعید باید بگویم همانطور که گفتم توانستیم یک مهاجم بسیار خوب و متناسب با سیستم بازی خود و خود سعید پیدا کنیم. بعد از چندین فصل، به خاطر زحماتش در تیم پاداش گرفت، اما بالاخره مصدومیت بخشی از فوتبال است و ما باید آنها را بپذیریم. مطمئنم سعید قوی تر برمی گردد و از روزی که به تیم اضافه می شود شرایط برای تیم بهتر می شود زیرا رقابت در خط حمله بیشتر خواهد شد.

* حالا که لیگ تمام شده شاید بتوان در مورد مسائل دیگری صحبت کرد. از جمله پرسپولیس. به هر حال شما پیشکسوت پرسپولیس هستید و اکنون گذشته ای با خود دارید.
من سرمربی ذوب آهن هستم و در حال حاضر تنها به این فکر می کنم که تیم را برای 19 هفته باقی مانده آماده کنم اما به هر حال زمان بازی در پرسپولیس به پایان رسیده و نمی توانم علاقه ام را به این تیم کتمان کنم. فردا اگر به عنوان سرمربی در فوتبال کار نکنم، طبیعتاً طرفدار این تیم و همچنین تمام تیم هایی که در آنها کار کرده ام خواهم بود. دوست ندارم در مورد سایر تیم ها صحبت کنم اما برنامه نشان می دهد که پرسپولیس در شرایط خوبی قرار دارد و برای آنها به جز بازی ذوب آهن در همه رقابت ها آرزوی موفقیت می کنم و برای بازیکنانش آرزوی سلامتی دارم. این تیم شامل 6 ملی پوش است که امیدوارم با سایر ملی پوشان در جام جهانی موفق شوند و بتوانند پرچم کشورمان را به اهتزاز در بیاورند. من نمی توانم چیز دیگری بگویم.

* منظورم بازی تو با پرسپولیس بود. در هر صورت دو سال به پرسپولیس نباخت و به نوعی جواب منتقدان را داد.
انتظار داشتم هر دو بازی را ببرم چون اگر یادتان باشد فصل قبل از پرسپولیس جلو بودیم و تا اواسط نیمه دوم جلو بودیم و فرصت خاصی به حریف ندادیم. بنابراین فکر می کنم ما مستحق برد بودیم. امسال هم اگر پنالتی بگیریم و حتی یک بازیکن هم اخراج نشود، پیروز شده ایم. حقیقت این است که من به فضای مجازی و حرف های آن اهمیت نمی دهم و فکر می کنم نتایج ما گویای خود است. البته فکر نمی‌کنم امتیاز خیلی مهم باشد زیرا اگر بازی‌های قبلی را تماشا کنید، همیشه بهترین عملکرد خود را مقابل پرسپولیس و سایر تیم‌های رقیب ارائه می‌دادیم، زیرا طبیعتاً تیم‌هایی مثل ما در مقابل حریف انگیزه بیشتری دارند. تفاوت.

* در چند نشست خبری تیم تان را متهم کردند که دفاعی بازی می کنید. اول اینکه چقدر این موضوع را قبول دارید تا به سوال بعدی برسیم.
من اصلا این را قبول ندارم. چگونه یک تیم می تواند سبک دفاعی داشته باشد و سپس به تیم دیگری پنج گل بزند؟ این غیر ممکن است. اگر ضربه پنالتی بود 6 گل می زدیم. در بازی های دیگر مثلا بازی بافندگی که بیشترین تنش را در نشست خبری ایجاد کرد، حتی یک گل هم به ما نزدند. یعنی تصاویر به خوبی نشان می داد که گل ما آفساید نبوده بلکه پرچم کمک داور به اشتباه بالا رفته است. برای سایر مسابقات هم همینطور است. بازی با پرسپولیس را در نظر بگیرید که یک بازیکن کمتر داشتیم و آنها جزو گران قیمت ترین تیم های لیگ برتر بودند. ما در برابر آنها چه کنیم؟ حالا در همان موقعیت حمله کردیم و صحنه مشکوکی در محوطه جریمه رخ داد.

* همچنین می خواستم بپرسم مربی مورد علاقه شما در فوتبال جهان کیست؟ از چه کسی الهام می گیرید؟ چون زمانی که من در پکان بودم به شما لقب تارتا داده بودند.
البته به نظر من مقایسه با آرتتا فنی نبود. حالا شوخی های فضای مجازی که به گوشم رسیده است را کنار بگذاریم، فکر می کنم به خاطر جوانی که در پکران انجام دادیم، آن را به ما نسبت دادند. من همیشه بیش از هر چیز دیگری در فوتبال سعی کرده ام یک بازیکن جوان باشم و حالا خوشحالم که بازیکنی مثل پویا مختاری که زیر 23 سال است و پاس گل داده است یا جلال مداحی که از امید به تیم اول راه پیدا کرده است. و محمد حسین اسلامی در تیم من . این پسر در آینده فوتبالیست بسیار خوبی خواهد شد. او پای خوبی روی توپ دارد و تکنیکش نیز بسیار بالاست. برای او خیلی خوشحالم چون به تیم ملی دعوت شد. من از اول فصل گفتم که اگر مربی تیم ما را بهتر ببیند قطعا بازیکنانی را در لیست خود پیدا می کند. از نظر فوتبال دنیا مربی خاصی وجود ندارد. به هر حال ما مربیانی که در ایران یا سایر کشورهای آسیایی کار می کنیم باید از بزرگان فوتبال جهان درس بگیریم و من هم سعی می کنم این کار را انجام دهم.

* به طور کلی کار یک مربی در فوتبال جهان چیست که بیشتر از همه نظر شما را به خود جلب می کند؟
در مالکیت فوتبال، پپ گواردیولا حرف اول را می زند و در دفاع – ضد حمله آنتونیو کونته. آنها هر دو مربیانی هستند که همیشه باید از آنها یاد بگیرند.

امروز روز جهانی مربی است. از کدام مربی بیشتر یاد گرفته اید و کدام شغل مربیگری برای شما مفید بوده است؟
بیشتر زمان بازی ام بازیکن آقای فیروز کریمی بودم و به عنوان بازیکن از ایشان خیلی چیزها یاد گرفتم و همچنین آقای جلالی که مربی من در ارتش های دنیا بود و از ایشان خیلی چیزها یاد گرفتیم. همچنین در دوران کارآموزی فقط دستیار آقای علی دایی در پرسپولیس بودم و سال خوبی را پشت سر گذاشتیم. من می خواهم روز مربی را به همه مربیانم تبریک بگویم که همیشه برای من زحمت کشیدند. از بعضی ها در مدیریت و بعضی ها در تکنولوژی و … یاد گرفتم از آقای علی پروین هم که اسطوره فوتبال ایران هستند تشکر می کنم و افتخار می کنم که شاگرد ایشان بودم.

* بیش از ده سال است که در فوتبال ایران به عنوان مربی فعالیت می کنید، در مواجهه با انتقادات و تمجیدها چه نظری در کارنامه خود دارید؟
فکر می کنم وظیفه من نیست که در این مورد صحبت کنم. کارشناسان، خبرنگاران و هواداران فوتبال باید عملکرد ما را ارزیابی کنند، اما من همیشه سعی کرده ام تیم های خوبی بسازم که فراتر از توانایی های خود نتایجی کسب کنند. فکر نمی کنم صعود با پارس جنوبی به لیگ برتر و رقابت با پرسپولیس برای قهرمانی نیم فصل در سال اول صعود آسان باشد. ما هم با پکان که همیشه بالا و پایین بود به مقام هفتم رسیدیم و در نفت مسجد سلیمان هم مقام هشتم را کسب کردیم. یعنی اگر کسی می خواست تحقیق کند باید فکر می کرد کدام طرف بودجه دارد و چه کار کرده است.

* در مورد راه آهن که اولین کار شما بود صحبت کنید.
بله، از فصل 88-89 به عنوان سرمربی در راه آهن شروع به کار کردم و در همان فصل به فینال جام حذفی رسیدیم و بازی رفت را 1-0 بردیم. به هر حال تمرینات فراز و نشیب هایی دارد و خوشحالم که در 50 سالگی 13 سال سابقه سرمربیگری دارم. ما مربیان کارمان را دوست داریم و این مهمترین جنبه کار ماست.

* وضعیت تیم ملی را چگونه ارزیابی می کنید؟
با آمدن کی روش، فکر می کنم فضا فضای خوبی است. او مربی ای است که بازیکنان او را می پذیرند و به موفقیت تیم کمک می کند. با توجه به شرایط قرعه کشی و تیم های رقیب، فکر می کنم صعود چندان دور نیست.

به نظر شما کدام تیم قهرمان جام جهانی خواهد شد؟
در مسابقات شرکت می کردیم و تمرکز زیادی روی تیم های ملی نداشتم. فکر می کنم برزیل و آرژانتین شانس زیادی برای قهرمانی در این مسابقات دارند.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

تماس با ما