تاثیر جادویی عسل در درمان سوختگی و التیام زخم

یکی از راه های درمان انواع زخم ها استفاده از عسل برای تسریع روند بهبودی بافت های آسیب دیده است. مطالعات جدید همچنین اثرات درمانی عسل بر زخم ها را ثابت کرده است.

به گزارش تسنیم، عسل به دلیل داشتن ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها و خواص آنتی اکسیدانی به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری ها از التیام زخم ها و رفع مشکلات گوارشی گرفته تا تسکین گلودرد و بهبود مشکلات پوستی استفاده می شود.

عسل حاوی ویتامین های B و C، کلسیم، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم، سدیم، روی و اسیدهای آمینه است. یکی از راه های درمان زخم ها از زمان های قدیم، استفاده از عسل توسط مصریان باستان برای تسریع روند بهبودی بافت های آسیب دیده است. تا به امروز بیش از 500 گزارش علمی در مورد موفقیت درمان زخم ها با عسل گزارش شده است.

چرا عسل زخم ها را التیام می بخشد؟

عسل مخلوطی اشباع از فروکتوز و مونوساکاریدهای گلوکز است و به دلیل داشتن PH از 3.2 تا 4.5 خاصیت ضد باکتریایی دارد و ماده ای به نام «پراکسید هیدروژن» خاصیت ضد میکروبی در عسل ایجاد می کند. آنتی اکسیدان های موجود در عسل از التهاب جلوگیری می کند و این اثر ضد التهابی تورم و بوی نامطبوع زخم ها را کاهش می دهد.

تاثیر شگفت انگیز عسل در درمان زخم معده

در مطالعه ای که بر روی موش ها انجام شد، تفاوت قابل توجهی در بهبود زخم معده بین موش هایی که رژیم غذایی آنها حاوی عسل بود و موش هایی که حاوی عسل نبود، مشاهده شد که نشان دهنده تاثیر زیاد عسل در درمان زخم معده است. افرادی که از زخم معده رنج می برند می توانند با ترکیب عسل با آب ولرم وضعیت معده را بهبود بخشند. این افراد همچنین می توانند مقداری آویشن را در یک فنجان آب جوش خیس کرده و پس از ولرم شدن آن را با عسل مخلوط کرده و مصرف کنند.
عسل برای درمان درد ناشی از برداشتن لوزه
نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف خوراکی عسل بعد از عمل لوزه در کودکان باعث تسکین درد و کاهش نیاز به مسکن می شود و بنابراین مصرف آن پس از این جراحی می تواند مفید باشد.

تاثیر عسل در تسریع درمان سوختگی

عسل در درمان سوختگی های سطحی مفید است و بر بافت های سوخته اثر مضری ندارد. در مطالعه ای که در ایران انجام شد، استفاده از عسل بر روی پارچه سوخته، مدت زمان درمان سوختگی را تا هفت روز کاهش داد. در این مطالعه مشخص شد که عسل باعث تسریع تولید کلاژن و سرعت بخشیدن به مرحله بازسازی می شود.

برای افزایش قدرت عسل در درمان سوختگی باید آن را با روغن زیتون خالص و طبیعی مخلوط کرده و این مخلوط را روی محل سوختگی بمالید. این ترکیب قدرت زیادی در التیام سوختگی های عمیق و شدید دارد. عسل همچنین رگ زایی را افزایش می دهد و مواد مغذی و اکسیژن بیشتری را به زخم می رساند که منجر به ترمیم بهتر بافت می شود.

بهترین غذاها برای درمان سوختگی و التیام زخم ها

تاثیر عسل بر خراش ها و زخم های روی پوست

در مطالعه‌ای که در سال 2007 در ایران انجام شد، محققان تأثیر عسل را بر زخم‌های پوستی موش‌ها بررسی کردند. نتایج نشان داد که استفاده موضعی عسل در محل زخم به مدت یک روز باعث تسریع بهبود، کوتاه شدن فاز التهابی و تسریع در بازسازی بافت های آسیب دیده می شود. برای التیام زخم با عسل می توانید مقداری عسل را روی گاز استریل قرار دهید و محل زخم را با آن بپوشانید و هر روز پانسمان را عوض کنید.

تاثیر عسل در بهبود زخم

زخم بستر یکی از مشکلاتی است که در بیماران بیمارستانی یا بی حرکت ایجاد می شود و عوارض جسمی و هزینه های درمانی بالایی را برای بیماران به همراه دارد. مطالعه انجام شده در دو بیمارستان کرمانشاه نشان داد که استفاده از پانسمان عسل در بیمارانی که از زخم فشاری و زخم بستر رنج می‌برند، روند بهبود زخم‌های آنها را تسریع می‌کند. علاوه بر این، سس های عسل نسبت به داروهای شیمیایی آسان تر و ارزان تر تهیه می شوند.

تاثیر مخلوط عسل و روغن زیتون بر زخم پای دیابتی

شایع ترین تظاهرات پوستی در دیابت، تاخیر در التیام زخم ها و آسیب های پوستی است و زخم های عفونی در ناحیه ساق پا در افراد مبتلا به قند خون بالا شایع تر است، با توجه به اینکه بسیاری از عوامل بیماری زا در زخم ها ممکن است مقاوم باشند آنتی بیوتیک ها بهترین راه درمان زخم پای دیابتی استفاده از روش های غیر آنتی بیوتیکی است.

بررسی تاثیر عسل بر روی زخم پای یک فرد دیابتی نشان داد که عسل تاثیر بسیار خوبی در بهبود این نوع زخم دارد. در این مطالعه محققان از مخلوط عسل و روغن زیتون برای درمان زخم پای دیابتی استفاده کردند و نتایج نشان داد که این ترکیب می تواند روند بهبود زخم پا را تسریع کند. برای تهیه این باند ابتدا باید زخم را با سرم شست. مخلوط عسل و روغن زیتون را روی گاز استریل قرار دهید و هر 24 ساعت یکبار پانسمان را عوض کنید.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکورdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliancesدانشگاهdigital currency channel