تاثیر عصاره زنجبیل در مهار سلول های سرطانی معده

نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی اولیه در مورد تأثیر عصاره زنجبیل در مهار سلول های سرطانی معده و برخی باکتری ها نشان داد که این گیاه می تواند در آینده برای درمان سرطان معده و مقاومت آنتی بیوتیکی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، سرطان یکی از شایع ترین بیماری هایی است که سالانه میلیون ها نفر را مبتلا می کند. به سلول هایی که به دلیل عملکرد غیر طبیعی ژن ها و پروتئین های مسئول کنترل رشد و تنظیم چرخه سلولی، تحت رشد و تولید مثل کنترل نشده قرار می گیرند. می گویند سلول های سرطانی.

50 درصد سرطان های شایع در ایران مربوط به دستگاه گوارش است که در این میان سرطان معده شایع ترین است.

در دهه های اخیر مطالعات زیادی در مورد تأثیر گیاهان دارویی و انواع سرطان انجام شده است و مشخص شده است که عصاره برخی از گیاهان در کنترل سلول های سرطانی موثر است. زنجبیل گیاهی دارویی است که در طب سنتی کاربرد فراوانی دارد و در گذشته برای درمان روماتیسم، آسم، تهوع، استفراغ، عفونت و … استفاده می‌شده است.

با توجه به اینکه این گیاه دارویی برای مدت طولانی به عنوان یک مکمل غذایی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است، محققان تأثیر عصاره آن را بر روی رده سلولی سرطان معده مورد بررسی قرار دادند. همچنین با توجه به شیوع مقاومت آنتی بیوتیکی در جهان، در این مطالعه اثر ضد میکروبی عصاره زنجبیل بر کلبسیلا پنومونیه، سودوموناس آئروژینوزا، اشریشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس مورد بررسی قرار گرفت.

برای این مطالعه عصاره های آبی و الکلی زنجبیل تهیه و از عصاره آبی زنجبیل در محیط کشت باکتری مذکور استفاده شد. عصاره الکلی این گیاه نیز در محیط کشت سلول های سرطانی معده مورد استفاده قرار گرفت و میزان بقای این سلول ها در حضور عصاره زنجبیل اندازه گیری شد.

بررسی های این مطالعه نشان داد که عصاره آبی- الکلی زنجبیل می تواند بر روی استافیلوکوکوس اورئوس، کلبسیلا پنومونیه و اشرشیاکلی اثر مهاری داشته باشد.

همچنین مشخص شد که تعداد سلول های سرطانی معده پس از 24، 48 و 72 ساعت در حضور عصاره آبی زنجبیل کاهش یافت. این بررسی ها نشان داد که سمیت این عصاره گیاهی وابسته به دوز است. بنابراین با افزایش غلظت عصاره، فعالیت ضد سرطانی آن افزایش می یابد. بر اساس این نتایج می توان گفت که استفاده از عصاره آبی زنجبیل می تواند در درمان سرطان معده موثر باشد.

با توجه به نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق، محققان در این مطالعه می‌گویند عصاره زنجبیل را می‌توان در برابر مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی و سرطان که هر دو تهدیدی جدی برای سلامت جامعه هستند، استفاده کرد. همچنین می توانید از عصاره این گیاه به عنوان مکمل غذایی و حتی به عنوان دارو استفاده کنید.

البته لازم به ذکر است که این مطالعه در محیط آزمایشگاهی انجام شده است و نیاز به مطالعات بیشتری در آینده برای استفاده از این گیاه در درمان سرطان و مقاومت آنتی بیوتیکی وجود دارد.

در انجام این پژوهش، فاطمه عبدالله، فرانک علی و علی شریف زاده. پژوهشگران میکروبیولوژی و بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با یکدیگر همکاری کردند.

یافته های پاییز امسال، با عنوان اندازه گیری اثرات ضد سرطانی و ضد میکروبی عصاره زنجبیل بر سلول های سرطانی و برخی باکتری ها، در مجله Food and Nutrition Sciences منتشر شد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم