تاثیر نرخ دلار در هرات و سلیمانیه بر بازار آزاد آیا دلار افزایش می یابد؟

بعدی- قیمت دلار امروز «دوشنبه 25 مهر» در بورس ملی 28925 تومان اعلام شد. روز گذشته بورس ملی دلار را به همین میزان می فروخت. قیمت فروش یورو نیز مانند دلار 28 هزار و 925 تومان است این اسکناس نیز بدون تغییر قیمت نسبت به دیروز به فروش می رسد.این در حالی است که دلار در بازار آزاد طی این روزها از مرز 32 هزار تومان عبور کرد، باید دید دلار با تثبیت در سقف تاریخی خود می تواند شاهد افزایش قیمت باشد یا خیر.

به گزارش فردا؛ تجربه اقتصاد ایران در چند سال گذشته نشان می‌دهد که خروج سرمایه با تکانه‌های قیمت ارز تشدید می‌شود، زیرا صاحبان دارایی‌ها (زمین، مسکن، سهام و…) و کسانی که درآمدشان به دلار است (و هزینه‌هایشان به ریال) . برداشت ارز (غیر از مردمی که درآمد آنها به ریال و هزینه ها به ریال است)، زیرا ارزش اموال و درآمد آنها بیش از افزایش قیمت ارز افزایش می یابد.

روند صعودی خرید مسکن ایرانیان در ترکیه نمونه ای از افزایش جریان سرمایه همراه با تکانه های قیمت ارز است. در سال 2021، 10056 واحد مسکونی توسط ایرانیان در ترکیه خریداری شد که 14 برابر بیشتر از قبل از تحریم ها (2015-2107 با میانگین سالانه 700 واحد) است. حجم خرید خانه توسط ایرانیان در ترکیه ارتباط تنگاتنگی با قیمت دلار دارد. شوک های قیمت ارز در ده سال گذشته یکی از عوامل اصلی افزایش ورود سرمایه از کشور است.

دولت مهمترین عامل تعیین کننده نرخ ارز است

تاثیر نرخ دلار در هرات و سلیمانیه بر بازار آزاد  آیا دلار افزایش می یابد؟مسعود دانشمند، دبیرکل سابق خانه اقتصاد ایران گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت با پمپاژ ارز به بازار از افزایش قیمت دلار جلوگیری کرد، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، دولت با پمپاژ ارز به بازار از افزایش قیمت ها جلوگیری کرده است. بازار آزاد نوعی جهش قیمت دلار بود به نوعی مدیریت در نظر گرفته می شود بازار از سوی دولت در این زمینه بسیار مهم است.

وی همچنین با اشاره به تاثیر دلارهای هرات، سلمانیه، دبی و غیره بر بازار آزاد ارز در ایران، گفت: شاید این قیمت ها در گذشته تاثیر زیادی بر بازار داشته باشد، اما اکنون این بازارها تاثیر زیادی ندارند. هیچ تاثیری نداره تو بازار زیاد نمیذارن و تفاوتشون چند سانت هست و یکی هستن.در حال حاضر تو بازار قیمتی که صرافی ملی هر روز صبح تعیین میکنه راهنمایی بازاره. و در صورت تعیین قیمت 31 هزار تومان در بازار آزاد نیز حدود 32 هزار تومان خواهد بود.

دانشمند افزود: قیمت دلار در هرات و سلیمانیه نیز در همین محدوده خواهد بود، این در حالی است که در شرایط کنونی اگر دولت به پمپاژ ارز ادامه دهد، می توان بازار را کنترل کرد، اما اگر دولت دیگر نتواند. بازار را کنترل کنید، به دلیل کمبود ارز در داخل کشور، قیمت ها افزایش می یابد، از طرفی در این زمینه احیای برجام بسیار حائز اهمیت است، اگر توافق هسته ای احیا شود، ایران می تواند بیش از 100 میلیارد دلار به دست آورد. از دارایی های مسدود شده خود در سراسر جهان که اقتصاد ایران را در موقعیت جدیدی قرار خواهد داد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: برخی از دارایی های ایران توسط آمریکا و سایر کشورها مسدود شده است و بخشی از منابع کشورمان نیز در برخی بانک های بین المللی مسدود شده است که البته اگر این میلیاردها دلار آزاد شود، نرخ ارز در کشور سقوط خواهد کرد.» البته این نکته را باید در نظر گرفت که قیمت سکه کمتر از حدود 27 هزار تومان نخواهد بود، زیرا با توجه به قیمت بودجه سکه و نرخ 27 هزار تومانی نیمایی. سکه، ما نمی توانیم انتظار دیگری جز این داشته باشیم.

وی ادامه داد: بر اساس سیاستی که دولت در پیش گرفته است، نرخ ارز به تدریج به بازار آزاد نزدیک می شود تا این شایعات از بین برود و در صورت تثبیت شرایط و تداوم کنترل بازار کردستان توسط دولت، قیمت دلار بین این دو نوسان خواهد داشت. 27 و 32 هزار تومان، اما اگر دولت به هر دلیلی قادر به مدیریت بازار نبود و ارز کافی در اختیار نداشت یا برجام پابرجا بود، باید ارز را افزایش داد.

دانشمند با اشاره به اینکه ارز چند نرخی در نظام اقتصادی ایران مفسده آور است، گفت: تجربه بیش از دو دهه ثابت می کند که هر گاه ارز در ایران چند نرخی باشد، فساد و رانت نیز از این جنبه نشات می گیرد. این موضوع اتلاف منابع ملی در مورد سکه 4200 تومانی است که در نهایت جمع آوری شد، البته این را نیز باید پذیرفت که در شرایطی که اقتصاد کشور ناپایدار است، حذف نظام ارزی چند نرخی دشوار و عملا غیرممکن است. و تحریم ها فشار کلی را بر کشور تحمیل می کند.”

وی تصریح کرد: این کار باید در شرایطی انجام شود که منابع ارزی کشور مناسب باشد و به اندازه نیاز ارز تامین شود تا عرضه و تقاضا یکسان شود تا بر این اساس ارز تامین شود. در نقطه بهینه و متعادل.. برای رسیدن به ثبات، اما چنین امکانی در حال حاضر وجود ندارد و نمی توان این دستور را اعمال کرد.»

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما