تجسم مجدد آموزش در بوسنی و هرزگوین: وبلاگ هماهنگ کننده مقیم

زمانی که من برای اولین بار دو سال و نیم پیش به عنوان هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل منصوب شدم، برای بسیاری روشن بود که علاوه بر اختلالات ناشی از همه گیری کووید-19، سیستم آموزشی با موانع پیچیده و طولانی مدتی دست و پنجه نرم می کند. از جمله بخش آموزش به شدت غیرمتمرکز، زیرساخت های قدیمی و تعداد دانشجویان رو به کاهش.

این موانع به چالش های آموزشی در سراسر کشور کمک می کرد. به عنوان مثال، در سال 2018، یک برنامه ارزیابی بین‌المللی دانش‌آموزان (PISA) نشان داد که دانش‌آموزان 15 ساله بوسنی و هرزگوین با وجود داشتن سطح نسبتاً مهارت خواندن، ریاضی و علوم به طور قابل توجهی پایین‌تر از میانگین (OECD) هستند. هزینه بالای هر دانش آموز در مقایسه با تولید ناخالص داخلی کشور.


اینگرید مک دونالد، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در بوسنی و هرزگوین

سازمان ملل متحد در بوسنی و هرزگوین / عدنان بوبالو

اینگرید مک دونالد، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل در بوسنی و هرزگوین

از بحران به فرصت

همه گیری کووید-19 یادگیری بیش از 400000 دانش آموز در سراسر بوسنی و هرزگوین را مختل کرده است و این چالش ها را برجسته می کند. با این حال، سازمان ملل متحد یک بار در هر نسل فرصتی برای حمایت از مقامات در اصلاحات آموزشی در سراسر کشور داده است.

با گسترش همه‌گیری در سال 2020، آژانس‌های سازمان ملل متحد در بوسنی و هرزگوین گرد هم آمده‌اند تا آموزش را به عنوان محور تلاش‌های ما برای بهبودی از ویروس کرونا در اولویت قرار دهند. ارزیابی سریع نیازها در ماه مارس تا آوریل 2020 توسط صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) و آژانس آموزشی، فرهنگی و علمی سازمان ملل متحد (یونسکو) مبنای چارچوب بندی UNEP بود.

Groundbreaking، یک پروژه مشترک به رهبری یونیسف و یونسکو، با مشارکت سازمان بین المللی کار (ILO) و داوطلبان سازمان ملل متحد (UNV)، تحت عنوان “تصور مجدد آموزش برای پسران و دختران به حاشیه رانده شده در طول و بعد از COVID-19” راه اندازی شد. .

این پروژه یکی از تنها 18 پروژه در سطح جهان بود که از صندوق بازیابی کووید-19 دبیرکل سازمان ملل حمایت دریافت کرد و تنها پروژه ای بود که بر بخش آموزش متمرکز بود. مهمتر از همه، این پروژه کاتالیزوری برای تقویت حمایت سازمان ملل از مقامات برای افزایش همکاری بین وزارتخانه های دولتی، بهبود ظرفیت های آموزشی، نوسازی تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات، و توسعه پلت فرم های جدید یادگیری دیجیتال بود.

اثر آنی مشهود بود. بین فوریه 2021 و مارس 2022، یونیسف، یونسکو و ILO 2498 معلم را در زمینه یادگیری و آموزش دیجیتال با 664 دستگاه دیجیتال (لپ تاپ و فناوری کمکی) به 110 مدرسه (26 درصد از کل مدارس) آموزش دادند.
09-15-2022-bosnia-education-presummit.jpeg

به سوی تعهدات آموزش مختلط

با کاهش مرحله اضطراری کووید، مشخص شده است که منابع آموزشی، آموزش و تجهیزات ارائه شده توسط سازمان ملل متحد به افزایش همکاری بین بسیاری از وزارتخانه های آموزش و پرورش کشور و سایر ذینفعان کمک کرده است.

با تکیه بر این حس هم افزایی و همکاری، در آستانه اجلاس آموزش تحول آفرین، تحت رهبری هماهنگ کننده وزارت امور عمرانی، و با همکاری عالی با نهادها، ولسوالی ها و شهرستان برکو، سازمان ملل متحد در بوسنی و هرزگوین مجموعه ای از سه جلسه مشاوره پیش از اجلاس را با نزدیک به 1500 شرکت کننده از بخش های دولتی و غیردولتی، مدارس، دانشگاه ها، جوانان و بخش خصوصی برگزار کرد.

بیش از نیمی (845) از شرکت کنندگان در مشاوره ها زیر سی سال سن داشتند. پس از یک تابستان گفتگو و بحث فراگیر، مقامات آموزشی گزارش و اعلامیه تعهد خود را به دبیرخانه اجلاس آموزش تحول نیویورک ارائه کردند.

این بیانیه توسط شانزده وزیر مسئول امور آموزش و پرورش در سطوح مختلف دولت در بوسنی و هرزگوین به تصویب رسید. این اولین سیاست ملی در زمینه آموزش است که در بیست سال گذشته اتخاذ شده است.

همانطور که به جلو می رویم، یونسکو و یونیسف در حال کار برای حمایت از مقامات آموزشی مربوطه برای توسعه یک برنامه اقدام متمرکز بر اجرای تعهدات مندرج در اعلامیه هستند.

ارزش تلاش های مشترک ما برای تغییر و یکسان سازی دستور کار آموزش در سراسر بوسنی و هرزگوین نیز توسط شرکا به رسمیت شناخته شده است. به عنوان بخشی از حمایت گسترده اتحادیه اروپا از بوسنی و هرزگوین، اتحادیه اروپا در حال بررسی تعامل قوی تر برای حمایت از آموزش در 10 سال آینده است، با حمایت یونسکو و یونیسف از اولویت های مربوط به آموزش.

راهی به سوی یک تحول بلندمدت

همانطور که ما برای یک هفته هیجان انگیز گفتگو، بحث و تعهد در طول اجلاس آموزش و پرورش تحول در نیویورک آماده می شویم، به گام هایی که برای حمایت از مقامات در اصلاح بخش آموزش در بوسنی و هرزگوین و ایجاد یک سیستم فراگیرتر برداشته ایم افتخار می کنم. . یک تجربه یادگیری با کیفیت بالا و مرتبط برای همه.

در حالی که بوسنی و هرزگوین هنوز در مسیر آموزش باکیفیت با چالش‌های زیادی مواجه است، در دو سال گذشته آموخته‌ام که با رهبری روشن جهانی، با حمایت مالی کاتالیزوری، و مشارکت واقعی در سراسر سازمان ملل با مقامات، اکنون موقعیت منحصر به فرد در بوسنی و هرزگوین برای دستیابی به این. تغییرات آموزشی تحول آفرین که یک بار در یک نسل رخ می دهد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم