تداخل آدرس IP چیست و چگونه می توان آن را تعیین کرد؟ – زومیت


اگر هرگز پیامی مانند “ویندوز با تداخل آدرس IP مواجه شده است” یا “یک رایانه دیگر در این شبکه آدرس IP یکسانی دارد” دریافت نکرده اید (کامپیوتر دیگری در این شبکه آدرس IP مشابهی دارد)، شگفت زده خواهید شد. نگاه کن و دلیلش را نمی دانی حل مشکل تداخل IP معمولاً دشوار نیست. اما می تواند گیج کننده باشد، به خصوص برای کسانی که اطلاعات شبکه محدودی دارند.

در این مقاله به مداخله آدرس IP و نحوه رفع آن می پردازیم و ببینیم آیا دو دستگاه می توانند آدرس IP یکسانی داشته باشند یا خیر.

تداخل آدرس IP چیست؟

تداخل آدرس IP زمانی رخ می دهد که به دو یا چند دستگاه در شبکه یک آدرس IP اختصاص داده شود. برای توضیح اینکه چرا این یک مشکل است، باید یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم آدرس های IP برای چه هستند و چه کاری انجام می دهند.

مانند آدرس فیزیکی خانه مورد نیاز برای دریافت نامه، آدرس های IP به عنوان راهی برای شناسایی رایانه شما در شبکه عمل می کنند. روتر شما از آدرس های IP برای هدایت ترافیک شبکه به دستگاه استفاده می کند. به دلیل این تنظیمات، هیچ دو دستگاهی در یک شبکه نمی توانند آدرس IP یکسانی داشته باشند. اگر این اتفاق بیفتد، شبکه با آدرس های IP تکراری اشتباه گرفته می شود و نمی تواند به درستی از آنها استفاده کند. اگر دو خانه در یک خیابان پلاک یکسانی داشته باشند، ملمون نمی تواند آدرس مناسبی را برای تحویل نامه پیدا کند. همین امر در مورد شبکه خانگی شما نیز صدق می کند. توجه داشته باشید که ما فقط در مورد آدرس های IP خصوصی صحبت می کنیم که به آدرس های استفاده شده در شبکه شما اشاره دارد. تمامی دستگاه های شبکه شما در اینترنت با IP عمومی شناسایی می شوند که البته به بحث تداخل IP مربوط نمی شود. از آنجایی که هیچ دو کامپیوتر آدرس IP یکسانی ندارند، خطاهای IP تکراری و تداخل IP چگونه رخ می دهد؟

تداخل آدرس IP چگونه رخ می دهد؟

می توان گفت تداخل IP در شبکه های خانگی مدرن تقریباً نادر است. این به دلیل DHCP (پروتکل پیکربندی میزبان پویا) است. DHCP سیستمی است که توسط روترها برای ارائه آدرس های IP استفاده می شود. حوزه، از جمله تابع تخصیص IP، هاست ها را در شبکه به صورت پویا آدرس دهی و پیکربندی می کند.

هنگامی که یک دستگاه جدید را به شبکه خود متصل می کنید، روتر شما از DHCP برای انتخاب یک آدرس IP موجود از طیف وسیعی از گزینه های ممکن استفاده می کند. دستگاه برای مدتی از IP استفاده می کند (تا زمانی که مدت اجاره به پایان برسد) و سپس باید یک IP جدید از روتر دریافت کند.

هیچ دو دستگاه نباید آدرس IP یکسانی داشته باشند مگر اینکه روتر شما معیوب باشد. روتر می داند که در حال حاضر از کدام آدرس های IP استفاده می شود، بنابراین آنها را دوباره به دستگاه دیگری اختصاص نمی دهد.

تداخل IP معمولاً زمانی رخ می دهد که IP های خاصی درگیر باشند. هنگام تخصیص آدرس های IP ثابت به شبکه خود، به جای اینکه DHCP به طور خودکار آدرس های IP را برای همه دستگاه ها انتخاب کند، می توانید یک IP اختصاصی برای استفاده دائمی به دستگاه شبکه اختصاص دهید.

رفع مشکل تداخل آدرس IP

اگر به طور تصادفی یک آدرس ثابت را به دو دستگاه اختصاص دهید، با خطای IP تکراری مواجه خواهید شد. اگر دستگاهی را برای استفاده از IP ثابت بدون رزرو آن آدرس در روتر خود تنظیم کنید، ممکن است همچنان این مشکل را داشته باشید. این به این دلیل است که روتر شما در نهایت سعی می کند آن آدرس را به دستگاه دیگری اختصاص دهد و این باعث تداخل IP می شود.

مقالات مرتبط:

اگر دو سرور DHCP در شبکه خود دارید (که باید از آن اجتناب کنید)، ممکن است وضعیت تداخل IP دیگری رخ دهد. به عنوان مثال، اگر روتر بی سیم خود را به یک مودم یا روتر ISP متصل کنید، هر دو دستگاه ممکن است آدرس های IP تکراری را ارائه دهند اگر سعی کنند به عنوان روتر عمل کنند.

هنگامی که یک دستگاه پس از قرار گرفتن در حالت آماده به کار دوباره آنلاین می شود، می توانید یک IP تکراری به شبکه خود ارسال کنید.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید لپ تاپ خود را به مدت دو هفته در حالت هایبرنیت قرار دهید. در این مرحله، روتر شما می تواند با آدرس IP لپ تاپ تماس گرفته و آن را به دستگاه دیگری مانند تلفن شما اختصاص دهد. هنگامی که لپ تاپ را راه اندازی مجدد می کنید، لپ تاپ فرض می کند که آن آدرس IP را دارد. این باعث تضاد IP با گوشی شما می شود.

همچنین، اگر رایانه خود را در حالت آماده به کار در شبکه دیگری که از همان IP استفاده می کند قرار دهید و سپس آن را به خانه بیاورید و دوباره به شبکه خود وصل کنید، اگر IP اختصاص داده شده قبلاً در حال استفاده باشد، خطایی رخ می دهد. تداخل IP را مشاهده خواهید کرد. .

آموزش مداخله آدرس IP

مانند تمام عیب یابی شبکه های خانگی، اولین قدمی که برای حل مشکلات تکراری IP باید بردارید، راه اندازی مجدد و راه اندازی مجدد سیستم و تجهیزات شبکه است.

خطای آدرس IP می تواند یک مشکل جزئی باشد که پس از راه اندازی مجدد قابل رفع است. راه اندازی مجدد روتر و مودم (اگر دستگاه های جداگانه ای هستند) همه آدرس های IP را از طریق DHCP اختصاص می دهد.

اگر راه اندازی مجدد سیستم و تجهیزات کار نمی کند، مشکل کمی عمیق است. در مرحله بعد باید بررسی کنید که آیا رایانه شما از یک آدرس IP ثابت استفاده می کند یا خیر.

عیب یابی آدرس های IP تکراری در ویندوز

برای انجام این کار در ویندوز، تنظیمات را باز کرده و به بالا بروید شبکه و اینترنت > وضعیت به این منو بروید گزینه های آداپتور را تغییر دهید کلیک کنید، سپس روی نام اتصال شبکه خود در یک پنجره جدید دوبار کلیک کنید.

در پنجره ای که باز می شود، ضربه بزنید خواص سپس دوبار کلیک کنید پروتکل اینترنت نسخه 4 کلیک. در اینجا گزینه ها وجود دارد دریافت آدرس IP به صورت خودکار را انتخاب کنید و ضربه بزنید باشه مطبوعات

این مراحل را برای پروتکل اینترنت نسخه 6 تکرار کنید و سپس بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است.

رفع مشکل تداخل آدرس IP

باید سعی کنید یک آدرس IP رایگان برای رایانه فعلی خود دریافت کنید و یک آدرس جدید دریافت کنید. می توانید این کار را با راه اندازی مجدد تجهیزات انجام دهید. اما بد نیست روش های زیر را امتحان کنید.

برای انجام این کار، دکمه را فشار دهید شروع کنید کلیک راست (یا کلید) Win + X را فشار دهید) و خط فرمان یا Windows PowerShell انتخاب کنید.

در پنجره ترمینال، دستور زیر را تایپ کنید تا آدرس IP فعلی خود را ترک کنید، سپس Enter را فشار دهید:

سپس از دستور زیر برای دریافت آدرس IP جدید از روتر استفاده کنید:

عیب یابی تداخل IP در مک

ممکن است گزینه های آدرس IP را در منوی Mac داشته باشید Apple> تنظیمات سیستم> شبکه ها برای پیدا کردن. از سمت چپ، نوع اتصال مورد استفاده خود را انتخاب کنید، سپس روی ضربه بزنید پیشرفته کلیک.

در تب صفحه بعد TCP / IP انتخاب کنید. اگر جعبه پیکربندی IPv4 روی بطور خودکار تنظیم کنید با استفاده از DHCP تغییر دهید همچنین بررسی کنید که Configure IPv6 غیرفعال نباشد بطور خودکار تنظیم شود بالاخره روشن شد باشه کلیک.

رفع مشکل تداخل آدرس IP

دکمه ای برای بازخوانی IP فعلی شما در مک تمدید اجاره DHCP در سمت راست صفحه کلیک کنید.

روتر خود را برای تداخل IP بررسی کنید

اگر مراحل بالا مشکل را حل نکرد، باید وارد صفحه مدیریت روتر خود شوید و نگاهی به دستگاه های متصل بیندازید. نحوه انجام این کار به مدل روتر بستگی دارد. بنابراین نمی توانیم در این مورد دستورالعمل دقیقی ارائه کنیم. لیست دستگاه های متصل معمولاً در قسمت عنوان است دستگاه های متصل، دستگاه های متصل، شبکه من پیدا خواهید کرد. به دستگاه ها نگاهی بیندازید تا ببینید آیا آدرس های IP تکراری وجود دارد یا خیر.

رفع مشکل تداخل آدرس IP

برای کمک به محدود کردن این موضوع، می توانید آدرس IP رایانه خود را وارد کنید ipconfig در خط فرمان ویندوز یا ifconfig ترمینال مک را بررسی کنید. این به شما امکان می دهد آدرس IP تکراری را شناسایی کرده و آن را به راحتی پیدا کنید.

اگر دو دستگاه با آدرس یکسان پیدا کردید، تنظیمات آدرس IP ثابت را حذف کنید یا IP آنها را در روتر خود بازخوانی کنید تا مشکل تداخل برطرف شود.

به طور کلی، برای تنظیمات ساده خانه، نباید نگران IP استاتیک باشید، بنابراین بهتر است اجازه دهید روتر همه آن را مدیریت کند. اگر به دلایلی می خواهید یک آدرس IP رزرو کنید، مطمئن شوید که آدرس روی روتر شما تنظیم شده است تا از تداخل جلوگیری شود.

سیستم عامل روتر خود را به روز کنید

روتر معیوب می تواند بدون اخطار باعث تداخل مداوم IP شود. اگر بعد از عیب یابی موارد بالا همچنان خطای آدرس IP را پیدا کردید، باید سیستم عامل روتر خود را ارتقا دهید.

مراحل دقیق به مدل روتر شما بستگی دارد. گزینه‌ها معمولاً زمانی که به پنل مدیریت روتر خود وارد می‌شوید به روز رسانی سیستم عامل پیدا خواهید کرد. این گزینه ممکن است در منو باشد پیشرفته یا ابزار بودن.

رفع مشکل تداخل آدرس IP

برخی از روترها به شما این امکان را می دهند که سیستم عامل را به طور خودکار از طریق پنل مدیریت به روز کنید، در حالی که برخی دیگر از شما می خواهند فایلی را از سازنده بارگیری کرده و در روتر خود آپلود کنید. برای راهنمایی بیشتر، وب سایت سازنده روتر خود را بررسی کنید.

اکنون می دانید تداخل آدرس IP چیست، چگونه دو دستگاه می توانند آدرس IP یکسانی را دریافت کنند و چگونه تداخل IP تکراری را حل کنید. اگر یک IP ثابت ندارید، اغلب در مورد شبکه های خانگی صدق نمی کند. اگر مشکلات IP مکرر دارید، معمولاً می توانید با تنظیم تخصیص IP برای همه دستگاه ها از طریق DHCP مشکل را حل کنید.

امیدواریم از آموزش لذت ببرید. تجربیات و نظرات خود را در مورد مشکلات تداخل آدرس IP با ما و کاربران زومیت به اشتراک بگذارید.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم