ترائوره ​​پس از کودتا رسما به عنوان رئیس جمهور بورکینافاسو منصوب شد

صادر شده در:

بر اساس بیانیه ای رسمی، کاپیتان براهیم ترائوره ​​روز چهارشنبه پس از دومین کودتای این کشور در غرب آفریقا در کمتر از 9 ماه، به عنوان رئیس جمهور بورکینافاسو منصوب شد.

ایالت فقیر ساحل در آخر هفته زمانی که رقیب تازه در حال ظهور ترائوره ​​سرهنگ دوم پل هانری سانداوگو دمیبا را – که در ژانویه قدرت را در دست گرفت – به رهبری گروهی از افسران خردسال ناراضی برکنار کرد، دوباره دچار آشفتگی شد.

این کودتای اخیر در منطقه ساحل بود، که بسیاری از آنها، مانند بورکینافاسو، در حال مبارزه با شورش اسلامگرایان رو به رشد هستند.

بر اساس بیانیه رسمی که توسط کاپیتان کیسووندیدا فاروق آزاریا سورگو، سخنگوی حکومت نظامی در تلویزیون ملی خوانده شد، ترائوره ​​به عنوان “رئیس دولت، فرمانده کل نیروهای مسلح” منصوب شد.

در این بیانیه آمده است که ترائوره ​​اکنون “ضامن استقلال ملی، تمامیت ارضی… و تداوم دولت” خواهد بود.

دامیبا در پی درگیری دو روزه که توسط رهبران مذهبی و جامعه خنثی شد، به توگو گریخت.

بورکینا با یک کارزار هفت ساله جهادی دست و پنجه نرم می کند که هزاران نفر را کشته، نزدیک به دو میلیون نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرده و بیش از یک سوم این کشور را خارج از کنترل دولت گذاشته است.

خشم شدید در نیروهای مسلح منجر به کودتای دامیبا علیه رئیس جمهور منتخب در ژانویه شد.

پس از انتصاب خود به عنوان رئیس دولت موقت، دامبا قول داد که امنیت را در اولویت اصلی کشور قرار دهد – اما پس از یک سکون کوتاه، حملات از سر گرفته شد و صدها کشته بر جای گذاشت.

تنش ها

نمایندگان جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) روز سه شنبه یک ماموریت حقیقت یاب را به پایان رساندند و با رهبران مذهبی و سنتی و ترائوره ​​دیدار کردند.

ترائوره ​​گفت که هدف سفر ECOWAS “برقراری تماس با مقامات انتقالی جدید” به عنوان بخشی از حمایتی است که بورکینافاسو از منطقه دریافت می کند.

گمانه زنی ها مبنی بر اینکه رهبر جدید بورکینا ممکن است از رژیم های شکننده دیگری در آفریقای فرانسوی زبان پیروی کند و روابط نزدیکی با مسکو به قیمت فرانسه، قدرت استعماری سابق منطقه و متحد سنتی برقرار کند، افزایش یافته است.

تصرف چشمگیر قدرت همزمان با اعتراضات خشونت آمیز ضد فرانسوی ها و ظاهر شدن ناگهانی پرچم های روسیه در میان تظاهرکنندگان بود.

شعارهای معترضان در خیابان ها شامل «از فرانسه برو بیرون»، «نه به مداخله ECOWAS» و «زنده باد همکاری روسیه و بورکینا» بود.

ایالات متحده به شورای نظامی در مورد خطرات اتحاد با روسیه هشدار داده و گفته است که آنها “هر گونه تلاش برای تشدید وضعیت فعلی در بورکینافاسو” را محکوم می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اوایل این هفته گفت: «ما قویاً دولت انتقالی جدید را تشویق می‌کنیم تا به جدول زمانی توافق شده برای بازگشت به یک دولت منتخب غیرنظامی به‌صورت دموکراتیک پایبند باشد».

ترائوره ​​قبلا گفته بود که به تعهد دامیبا به جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا مبنی بر بازگرداندن حکومت غیرنظامی تا ژوئیه 2024 عمل خواهد کرد.

(AFP)

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما