ترامپ با استناد به متمم پنجم، به سیستم حقوقی با افزایش مشکلات حمله می کند

دونالد جی ترامپ مدتهاست که چهره های عمومی را به دلیل استناد به حق قانون اساسی آنها در برابر خود تبهکاری مورد تمسخر قرار داده است، اما روز چهارشنبه از متمم پنجم قانون اساسی نهایت استفاده را برد.

آقای ترامپ ساعت‌ها تحت سوگند، روبروی لتیشیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک نشست و به هر سؤالی که بازرسانش پرسیدند، با تکرار عبارت «همان پاسخ» پاسخ داد.

امتناع ترامپ از پاسخگویی اساسی به هر سوالی در پرونده‌ای که به دستور دادگاه صادر شده بود، یک چرخش غیرمنتظره بود که می‌تواند مسیر تحقیقات مدنی سه ساله خانم جیمز را در مورد اینکه آیا رئیس‌جمهور سابق به طور تقلبی ارزش دارایی‌های خود را برای تضمین وام‌ها و سایر مزایای افزایش داده است، تعیین کند.

این یک لحظه فوق العاده در یک هفته فوق العاده بود، حتی با معیارهای رئیس جمهور سابق. دو روز پس از تفتیش خانه او توسط اف‌بی‌آی در یک تحقیق غیرمرتبط، آقای ترامپ در حالی که آشکارا قانونی بودن روند قانونی را زیر سوال برد – همانطور که در مورد سیستم انتخاباتی کشور انجام داد – و به مقام مجری قانون که عادل نشسته بود، توهین کرد. چند متر دورتر.

به گفته افراد مطلع، تنها اظهارنظر مفصل آقای ترامپ، حمله همه جانبه به دادستان کل و تحقیقات او بود که وی آن را ادامه “بزرگترین شکار جادوگران در تاریخ کشورمان” توصیف کرد.

یک بار پرسیدم، اگر شما بی گناه هستید، چرا متمم پنجم را قبول می کنید؟ من اکنون پاسخ این سوال را می دانم. او گفت که مورد هدف وکلا، دادستان ها و رسانه ها قرار گرفته است و این برای او “مطمقاً چاره ای” جز انجام این کار باقی نگذاشته است.

اکنون این به خانم جیمز واگذار شده است که تصمیم بگیرد از آقای ترامپ شکایت کند یا به دنبال حل و فصلی باشد که می تواند منجر به جریمه مالی قابل توجهی شود. و در حالی که امتناع از پاسخ به سؤالات ممکن است مسیر امن تری را برای رئیس جمهور سابق فراهم کند، ممکن است موقعیت خانم جیمز را در هفته های آینده تقویت کند.

سخنگوی خانم جیمز روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت: “دادستان کل جیمز حقایق و قانون را به هر کجا که منجر شود دنبال خواهد کرد. تحقیقات ما ادامه دارد.”

این بن‌بست، اولین باری است که رئیس‌جمهور سابق مستقیماً با خانم جیمز، که به رقیب اصلی او در نیویورک تبدیل شده، رویارویی می‌کند، در لحظه‌ای خطرناک برای آقای ترامپ رخ داد. روز دوشنبه، اف‌بی‌آی خانه و کلوب خصوصی وی در فلوریدا را در پالم بیچ فلوریدا به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد یک آیتم حساس که هنگام خروج از کاخ سفید برداشته بود، بازرسی کرد.

این تحقیق یادآوری شرم آور بود از تحقیقات متعددی که در مورد رفتار رئیس جمهور سابق در هفته های پایانی ریاست جمهوری اش در حال چرخش بود. علاوه بر تحقیقات آغاز شده توسط FBI، جستجو برای دادستان های فدرال آنها از شاهدان در مورد مشارکت او در تلاش برای جبران شکست خود در انتخابات سؤال می کنند. یک کمیته منتخب مجلس، مجموعه ای از جلسات استماع را برگزار کرد که او را بیشتر با حمله 6 ژانویه به ساختمان کنگره مرتبط کرد. دادستان کل گرجستان در حال بررسی دخالت احتمالی آقای ترامپ و متحدانش در انتخابات است.

خانم جیمز در حال انجام تحقیقات مدنی است و نمی‌تواند علیه رئیس‌جمهور سابق اتهامات جنایی ارائه کند. اما دفتر دادستان کل منهتن در حال انجام تحقیقات جنایی موازی در مورد اینکه آیا آقای ترامپ به طور متقلبانه ارزیابی های اموال خود را افزایش داده است یا خیر.

یک فرد آشنا به تفکر او گفت که این تحقیقات جنایی تصمیم آقای ترامپ برای پاسخ ندادن به سوالات را در نظر گرفته است.

هر اشتباهی می‌توانست جان تازه‌ای به این تحقیقات ببخشد، تحقیقاتی که در اوایل سال جاری سرعت خود را از دست داد و دادستان کل، آلوین براگ، گفته بود که مصاحبه را از نزدیک زیر نظر خواهد گرفت.

دلایل قانع کننده دیگری نیز وجود داشت که آقای ترامپ درباره زبانش اظهار نظر کند. اگر دادستان کل متوجه شود که هر یک از پاسخ‌های آقای ترامپ با شواهد تحقیقات او در تضاد است، این اختلاف ممکن است منجر به تحقیقات جداگانه درباره شهادت دروغ شود.

اما اگر تحقیقات خانم جیمز به شکایت منتهی شود، تصمیم او می تواند تاثیر زیادی بر هر محاکمه ای داشته باشد. هیئت منصفه مدنی در بسیاری از موارد زمانی که متهم به امتیاز متمم پنجم استناد می کند، می توانند نتیجه منفی بگیرند، برخلاف پرونده های کیفری، که در آن حق علیه خود مجرمی نمی تواند علیه متهم اعمال شود.

و اگر خانم جیمز در یک دادگاه مدنی پیروز شود، قاضی می تواند جریمه های مالی شدیدی را برای آقای ترامپ اعمال کند و فعالیت های تجاری او در نیویورک را محدود کند.

با این تهدید، وکیل خانم جیمز می تواند از امتناع آقای ترامپ از پاسخ دادن به سؤالات به عنوان اهرمی در مذاکرات حل و فصل استفاده کند.آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم.
منابع چگونه اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها از گفتن ما چیست؟ آیا در گذشته قابل اعتماد بودن آن ثابت شده است؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با وجود این پرسش‌ها، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه‌حل استفاده می‌کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

سکوت ممکن است از نظر سیاسی نیز به آقای ترامپ آسیب بزند زیرا او اشاره می کند که به رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری 2024 خواهد پیوست. این می تواند سؤالاتی را در مورد آنچه که او ممکن است سعی کند پنهان کند ایجاد کند.

آقای ترامپ سال‌هاست که هر اتفاقی را که به‌طور قانونی با کارش رخ می‌دهد، به‌عنوان فرصتی بالقوه برای شکل‌دهی به برداشت عمومی در نظر گرفته است. شاید این بار نه تحقیقات دادستان کل نیویورک تا حد زیادی یک مشکل قانونی است و پاسخ ندادن به سؤالات قبل از هر چیز یک مانور قانونی بود.

با این حال، رئیس جمهور سابق همیشه خود را بهترین سخنگوی خود می دانست و کسانی که در گذشته از او سوال کرده بودند و همچنین برخی از مشاوران وی، بعید می دانستند که او سکوت کند.

ترامپ شاهدانی را که از پاسخ دادن به سؤالات خودداری می کردند، مسخره کرد و یک بار در یک گردهمایی نشان داد که امتناع از پاسخ دادن به سؤالات زیر سوگند، نشانه گناهی است که مافیا بر آن تکیه می کند. او گفت: “شما می بینید که اوباش پنجمی را می گیرند.” (در واقع، او قبلاً از متمم پنجم خود استفاده کرده است و از پاسخ دادن به سؤالات در سوگندنامه در مورد طلاق خود از همسر اولش، ایوانا ترامپ، خودداری کرده است.)

آقای ترامپ پس از اینکه متقاعد شد به سوالات تیم حقوقی خود پاسخ ندهد، ساعت 8:30 صبح روز چهارشنبه برج ترامپ را ترک کرد. پس از تکان دادن برای جمعیت کوچکی که در بیرون ساختمان جمع شده بودند، او با یک کاروان خودروهای شاسی بلند مشکی که حوالی ساعت 9 صبح رسیدند، مرکز شهر را به سمت دفتر خانم جیمز حرکت داد.

شهادت او بلافاصله پس از آن آغاز شد و با معرفی و تحقیق خود خانم جیمز آغاز شد. او سپس بازجویی را به یکی از وکلای دفترش به نام کوین والاس سپرد.

یکی از وکلای آقای ترامپ، رونالد پی فیشته، گفت که در طول حدود چهار ساعت، آقای ترامپ فقط به یک سوال در مورد نام خود پاسخ داد.

تیم حقوقی ترامپ به دادستان کل هشدار نداده است که او قصد دارد به حقوق متمم پنجم خود استناد کند. این گزارش از سوگندنامه مبتنی بر مصاحبه با افراد آشنا به دادرسی است که برخی از آنها به شرط ناشناس ماندن برای پاسخ به سؤالات مربوط به یک رویه محرمانه صحبت کردند.

پس از پرسیدن نام وی، رئیس جمهور پیشین بیانیه خود را خواند و این قصد را به صورت سابقه دار اعلام کرد. او در این بیانیه، خانم جیمز را که در چند قدمی نشسته بود، «دادستان کل مخالف» خطاب کرد.

آقای ترامپ پس از خواندن بیانیه شروع به تکرار عبارت «همان پاسخ» کرد. تا زمان استراحت ناهار وکلا «همین پاسخ» بود و پس از آن هم «همان پاسخ» تا ساعت 3 بعدازظهر که مصاحبه به پایان رسید و آقای ترامپ ساختمان را ترک کرد. یک فرد آشنا با این مصاحبه گفت که او این کلمات را بیش از 400 بار گفته است.

این مصاحبه بسیار کوتاهتر از مصاحبه دخترش ایوانکا ترامپ بود که تا شب که روزها قبل از او بازجویی شد، پاسخ دادن به سوالات را تمام نکرده بود.

نه او و نه دونالد ترامپ جونیور، که در روزهای اخیر نیز با او مصاحبه شده بود، به متمم پنجم متمم استناد نکرده اند. اما اریک ترامپ که در اکتبر 2020 مصاحبه کرد، صدها بار به این اصلاحیه استناد کرد.

از مارس 2019، دفتر خانم جیمز تحقیق کرده است که آیا آقای ترامپ و شرکتش به‌طور نادرست هتل‌ها، باشگاه‌های گلف و سایر دارایی‌های او را بیش از حد ارزش گذاری کرده‌اند. آقای ترامپ مدت‌هاست که از تحقیق درباره خانم جیمز امتناع می‌ورزد و به شدت با بازجویی متقابل تحت سوگند مبارزه کرده است، اما پس از صدور حکمی علیه او در بهار امسال، او مجبور به انجام این کار شد.

اندکی پس از آغاز بازجویی در صبح چهارشنبه، دفتر ترامپ بیانیه‌ای منتشر کرد و گفت که او از حق متمم پنجم قانون اساسی خود استناد خواهد کرد و اعلام کرد که «از پاسخ به سؤالات تحت حقوق و امتیازاتی که طبق قانون اساسی ایالات متحده برای هر شهروندی قائل شده است خودداری می‌کند».

بیانیه‌ای که او علنی کرد و بیانیه‌ای که در ابتدای مصاحبه خواند، صراحتاً امتناع او از پاسخ دادن به سؤالات را به جستجوی FBI برای خانه‌اش مرتبط می‌کرد و این اقدامات را بخشی از یک توطئه بزرگ‌تر می‌دانست. (این دو تحقیق ربطی به هم ندارند.)

وکلای آقای ترامپ در تلاش برای جلوگیری از شکایت خانم جیمز – و در مذاکره برای توافق احتمالی با بازرسان او – احتمالاً استدلال می‌کنند که ارزیابی املاک و مستغلات یک فرآیند ذهنی است و شرکت او بدون اینکه قصد داشته باشد برای املاک ارزش‌گذاری کرده است. آنها را به طور مصنوعی باد کنید.

در حالی که خانم جیمز در اسناد دادگاه ادعا کرد که سازمان ترامپ ارزیابی‌های نادرستی از بانک‌ها برای تضمین وام‌های مطلوب ارائه کرده است، وکلای ترامپ ممکن است استدلال کنند که آن‌ها موسسات مالی پیچیده‌ای بودند که از معاملات خود با آقای ترامپ سود زیادی به‌دست آوردند.

برکناری آقای ترامپ اوج ماه ها کشمکش حقوقی است. در ماه ژانویه، آقای ترامپ از یک قاضی نیویورکی خواست تا احضاریه خانم جیمز برای به دست آوردن شهادت و اسناد شخصی او را لغو کند. قاضی آرتور اف انگورون در کنار خانم جیمز قرار گرفت و به خانواده ترامپ دستور داد تا شهادت دهند، حکمی که توسط دادگاه استیناف تایید شد.

به درخواست خانم جیمز، قاضی انگورون، آقای ترامپ را به دادگاه تحقیر کرد و دریافت که وی به شرایط احضاریه خانم جیمز برای به دست آوردن اسنادش عمل نکرده است. این یک قسمت شرم آور دو هفته ای بود که آقای ترامپ را مجبور به پرداخت ۱۱۰ هزار دلار جریمه کرد.

آقای ترامپ با مواجهه با سؤالات زیر سوگند بیگانه نیست، زیرا زمانی به خود می بالید که بیش از 100 شهادت داشته است. وکیلی که زمانی از آقای ترامپ بازجویی کرده بود، او را «کاملاً نترس در پرونده» توصیف کرد.

تا کنون، او به ندرت فرصتی را برای پاسخ دادن به سؤالات از دست می دهد – یا با مصاحبه شوندگان نزاع می کند. یک وکیل یک بار به او گفت که سؤالات او “بیش از حد احمقانه” است.

ترامپ همچنین نظر خود را در مورد جوانب مثبت و منفی پاسخ رئیس جمهور به سوالات زیر سوگند ارائه کرد. در سال 1998، او پیشنهاد کرد که رئیس جمهور بیل کلینتون باید در جریان تحقیقات استیضاح در آن دوره بر متمم پنجم متمم تکیه می کرد.

آقای ترامپ گفت: «این برای رئیس جمهور وحشتناک است که متمم پنجم قانون اساسی را بپذیرد، اما احتمالاً باید انجام می داد.

مگی هابرمنو شاون کوچولوو نیت شوبر یاسمین شینا در ارائه گزارش مشارکت کرد.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما