ترویج صلح شکننده در سودان: وبلاگ هماهنگ کننده مقیم

کودتای نظامی 25 اکتبر 2021 سودان را وارد یک بحران سیاسی کرد که پیامدهای عمیقی بر چشم انداز توسعه و ایجاد صلح در این کشور داشت.

او همچنین از اهداکنندگان یک سوال دشوار پرسید: چگونه تعهد خود را برای حمایت از آسیب پذیرترین گروه های سودان بدون مشروعیت بخشیدن به یک تغییر غیرقانونی حفظ کنیم؟

در حالی که بحران‌های سیاسی چالش‌هایی را برای کمک‌کنندگان بین‌المللی ایجاد می‌کند، صندوق ایجاد صلح دبیرکل سازمان ملل متحد تلاش می‌کند تا به چنین بحران‌هایی به شیوه‌ای هدفمند و استراتژیک پاسخ دهد تا اطمینان حاصل کند که حمایت اساسی همچنان به کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند، می‌رسد.


نشستی با ذینفعان پروژه، مکانیسم های تصمیم گیری جامعه و کمیته های صلح سازی در الفادو، منطقه آسالایا، دارفور شرقی، سودان...

دبیرخانه PBF در سودان

نشستی با ذینفعان پروژه، مکانیسم های تصمیم گیری جامعه و کمیته های صلح سازی در الفادو، منطقه آسالایا، دارفور شرقی، سودان…

پروژه های صلح در حال گسترش است

با وجود تنش‌های سیاسی، درگیری‌های بین‌اجتماعی، آوارگی‌های گسترده، بحران‌های اقتصادی، تشدید نابرابری، افزایش بیکاری، سیل‌های ویرانگر و اعتراضات مردمی برای اصلاحات دموکراتیک، PBF در سودان فعال باقی مانده است.

PBF این مزیت را دارد که یک صندوق چابک، سازگار و مبتنی بر تقاضا است و آن را قادر می‌سازد تا بودجه بسیار مورد نیاز را حتی در محیط‌های پرخطر مانند سودان فراهم کند. از زمان کودتا، مجموعه فعال و خط لوله پروژه PBF به دوازده ایالت افزایش یافته است، که نشان می‌دهد وقتی بحران اتفاق می‌افتد، تعهد آنها از بین نمی‌رود – قوی‌تر می‌شود.

همراه با پروژه های دیگر – از جمله برنامه شاخص خود برای ترویج حاکمیت قانون و حمایت از ایجاد صلح محلی در سراسر پنج ایالت دارفور – صندوق ایجاد صلح شش پروژه جدید را در سال 2021 به مجموعه اضافه کرده است که چهار پروژه دیگر نیز در دست انتشار است.

این پروژه های خط لوله شامل یک ابتکار جدید در منطقه مورد مناقشه ابیی و سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری در سودان شرقی است که هر دو رویکردی مبتنی بر منطقه را برای تثبیت جوامع متاثر از درگیری و افزایش انعطاف پذیری آنها در مواجهه با بحران های آینده اتخاذ می کنند.

بر اساس ارزیابی نقاط درگیری و محرک‌های اصلی درگیری برای هر منطقه، این پروژه‌ها از تخصص چهار آژانس سازمان ملل متحد – یونیسف، UNDP، IOM و FAO برای کمک به بازگرداندن دسترسی به خدمات اولیه، از جمله آب و فاضلاب، و راه‌اندازی پشتیبانی Livelihoods استفاده می‌کنند. و طرح های ایجاد شغل و ترویج حل تعارض در سطح جامعه و نهادهای مدیریت منابع طبیعی.


ارائه مسیرهای مهاجرت فائو و نقاط درگیری در روستای یاسین، دارفور شرقی، سودان.

دبیرخانه PBF در سودان

ارائه مسیرهای مهاجرت فائو و نقاط درگیری در روستای یاسین، دارفور شرقی، سودان.

توانمندسازی جوامع محلی

بنابراین چگونه می‌توانیم در چشم‌انداز پیچیده سیاسی حرکت کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که حمایت به کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند می‌رسد؟

بخشی از پاسخ در رویکرد جامعه‌محور PBF نهفته است، که جوامع محلی را توانمند می‌سازد، مشارکت فراگیر را ترویج می‌کند، و ظرفیت‌های حکمرانی محلی و سایر ساختارهای اجتماعی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، این رویکرد به بهبود روابط بین بازیگران مختلف کمک می کند. مالکیت محلی را افزایش می دهد. از طریق گسترش مشارکت با سازمان های جامعه مدنی، بودجه را به سازمان های جامعه مدنی هدایت می کند. زنان و جوانان به عنوان عوامل تغییر مسالمت آمیز و توسعه فراگیر در حال ظهور هستند.

از آنجایی که مسیر صلح سودان شکننده و نامطمئن است، حمایت جامعه بین‌المللی – به‌موقع و هدفمند – حیاتی است. پس سوال این نیست که آیا شرکای توسعه و ایجاد صلح باید درگیر باقی بمانند یا خیر، بلکه این است که چگونه مشارکت می‌کنند. صندوق ایجاد صلح (PBF) از طریق سرمایه‌گذاری‌های خود، به ذینفعان محلی قدرت می‌دهد تا به وضعیت به‌سرعت در حال تحول روی زمین در سودان واکنش نشان دهند و از حمایت مناسب و قابل اعتماد از نیازمندان اطمینان حاصل کنند.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

تماس با ما