ترکیه قانون جدید “اطلاعات نادرست” را تصویب کرد که می تواند روزنامه نگاران را زندانی کند

صادر شده در:

پارلمان ترکیه روز پنجشنبه قانونی را تصویب کرد که توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور پیشنهاد شده بود، به رغم نگرانی عمیق درباره آزادی بیان، روزنامه نگاران و کاربران شبکه های اجتماعی را به دلیل انتشار “اطلاعات نادرست” تا سه سال زندانی می کند.

قانونگذاران حزب حاکم عدالت و توسعه (AKP) اردوغان و متحدان ملی گرای آن، MHP، که با هم اکثریت را در اختیار دارند، به تصویب این لایحه رأی دادند، حتی در حالی که قانونگذاران مخالف، کشورهای اروپایی و فعالان حقوق رسانه ای خواستار لغو آن شدند.

ماده 29 این قانون بیشترین نگرانی ها را در مورد آزادی بیان مطرح کرد. این بیانیه می‌گوید کسانی که اطلاعات نادرست را در فضای مجازی درباره امنیت ترکیه «برای ایجاد ترس و برهم زدن نظم عمومی» منتشر کنند، با یک تا سه سال زندان مواجه خواهند شد.

منتقدان گفتند که هیچ تعریف روشنی از “اطلاعات نادرست یا گمراه کننده” وجود ندارد و این قانون را در معرض سوء استفاده دادگاه هایی قرار می دهد که به گفته آنها در سال های اخیر در کشور 85 میلیون نفری مخالفان عمومی را سرکوب کرده اند.

دقایقی قبل از رای گیری نهایی، انگین آلتای، یک قانونگذار از حزب اصلی اپوزیسیون خلق جمهوری خواه، گفت که این کشور از نظر آزادی مطبوعات از اکثر کشورهای دیگر عقب مانده است و قانون، رتبه بندی در این لیست ها را غیرممکن می کند.

حزب عدالت و توسعه اردوغان گفت که این قانون برای مقابله با اطلاعات نادرست و اتهامات نادرست در رسانه های اجتماعی مورد نیاز است و مخالفان را ساکت نخواهد کرد.

اکنون این لایحه برای تصویب نهایی به رئیس جمهور ارجاع شده است.

موضوع آزادی رسانه ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی سال آینده اهمیت فزاینده ای پیدا می کند، زیرا نظرسنجی ها نشان می دهد که حمایت از اردوغان و حزب عدالت و توسعه او (AKP) پس از آخرین رای گیری کاهش یافته است.

تحقیقات اخیر رویترز نشان داد که چگونه رسانه‌های جریان اصلی به یک زنجیره فرماندهی تندرو در عناوین مورد تایید دولت تبدیل شده‌اند، در حالی که رسانه‌های مستقل و مخالفان کوچک‌تر با تحریم‌های نظارتی مواجه هستند.

کمیسیون ونیز، که به شورای دیده بان حقوق در اروپا مشاوره می دهد، گفت که به ویژه در مورد عواقب مفاد قانون در مورد زندان ها، “یعنی تأثیر تکان دهنده و افزایش خودسانسوری” قبل از رای گیری نگران است.

(رویترز)

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما