(تصاویر) کودکان در میان مردگان بزرگ می شوند!

نوار پرجمعیت غزه از تقاضای مسکن رنج می برد و مردم در این گورستان خانه پیدا می کنند.

به گزارش فرارو، در نوار غزه محاصره شده و پر ازدحام، نبردی برای فضا بین زنده ها و مردگان در جریان است و ساکنان بی خانمان در گورستان های منطقه مستقر می شوند در حالی که مقامات با افزایش تقاضا برای مسکن دست و پنجه نرم می کنند.

در قبرستان شیخ شعبان، قدیمی‌ترین قبرستان منطقه، خانواده کاملیا کاهیل در خانه‌ای زندگی می‌کنند که توسط شوهرش در لبه شرقی محوطه ساخته شده است و قبر دو فرد ناشناس که زیر پایه‌ها مدفون شده‌اند، پوشیده شده است.

کاهیل که 13 سال است به همراه همسر و خانواده اش که اکنون 6 فرزند دارند در قبرستانی در مرکز شهر غزه زندگی می کند. می گوید: اگر مرده ها حرف زدند، گفتند از اینجا برو!

بازدیدکنندگان باید از سه پله پایین بیایند تا وارد خانه‌ای پر از مبلمان شوند و در آنجا با رایحه‌ای فراگیر مواجه می‌شوند که کاهیل آن را «بوی مرگ» می‌نامد.

فرزندان او که با آوردن آب در مراسم تدفین درآمد کمی دارند، مدام از والدین خود می پرسند که چه زمانی می توانند قبرستان را ترک کنند.

لامیس دختر 12 ساله اش می گوید: «بعضی وقت ها برای من دعوت نامه به خانه دوستانم می رسد، اما نمی توانم آنها را به اینجا دعوت کنم. از انجام این کار خجالت می کشم.

غزه در سال های اخیر با بحران جمعیتی فزاینده ای روبرو بوده است. بر اساس آمار منتشر شده، جمعیت غزه طی سی سال آینده بیش از دو برابر خواهد شد و به 4.8 میلیون نفر خواهد رسید و زمین در حال حاضر رو به اتمام است.

به گفته ناجی سرحان معاون وزیر مسکن، با افزایش تقاضا برای مسکن و زمین کشاورزی برای کمک به تغذیه جمعیت رو به رشد که سالانه به 145000 واحد مسکونی جدید نیاز دارد، رقابت برای املاک کمیاب در غزه شدید است.

حتی مرده‌ها نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند، اما محل دفن آنها نه تنها از سوی کوخ نشینان، بلکه از سوی حقایق بی‌امان جمعیت رو به رشدی که جایی برای رفتن ندارند، تحت فشار است.

مازن النجار از وزارت اوقاف و امور دینی غزه که بر 64 قبرستان در این منطقه نظارت دارد، گفت: «ما در یافتن زمین برای ساختن قبر به دلیل واقعیت غزه و افزایش جمعیت آن با مشکل مواجه هستیم. نیاز هر سال در حال افزایش است. و چون نیاز به ساختن داریم، به مقبره و قبرستان هم نیاز داریم.

با همه این خواسته های رقابتی، نیاز به فضای بیشتر قبرستان در فهرست اولویت ها قرار دارد، به ویژه با توجه به جنگ های مکرر که هزاران واحد مسکونی را ویران کرد.

از سال 2008، اسرائیل چهار جنگ در سرزمین‌های فلسطینی به راه انداخته است که منجر به کشته شدن نزدیک به 4000 نفر از جمله کودکان شده است.

وزارت اوقاف در حال حاضر 24 گورستان را که به ظرفیت خود رسیده اند بسته است، هرچند بسیاری از خانواده ها همچنان مردگان خود را در قبرستان های قدیمی نزدیک خانه هایشان دفن می کنند.

خالد هقاضی، نگهبان قبرستان شیخ رضوان در غزه گفت: دفن در اینجا ممنوع است و یافتن مکانی دشوار است، اما مردم به آن گوش نمی دهند. سعی می کنم جلوی آنها را بگیرم، اما نمی توانم.

مازن النجار می گوید که آنها گورستان های جدیدی را در چهار شهر دیگر در نوار اختصاص داده اند، اما اکنون باید فوراً جایگزینی برای بزرگترین قبرستان شمال شهر غزه که حدود 750000 قبرستان دارد، پیدا کنند.

گفت: این قبرستان در شرف پر شدن است و ممکن است سه چهار سال دیگر جایی برای دفن پیدا نکنیم.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما