تغییرات آب و هوایی خطر خشونت علیه زنان و دختران را افزایش می دهد

ریم السالم، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد خشونت علیه زنان و دختران، گزارشی را در مورد علل و پیامدهای آن به مجمع عمومی ارائه کرد و تغییرات آب و هوایی را به عنوان «جدی‌ترین تهدید برای زنان و دختران، با پیامدهای گسترده برای موارد جدید» توصیف کرد. و اشکال موجود نابرابری جنسیتی.”

او تاکید کرد که «پیامدهای تجمعی و جنسیتی» تغییرات آب و هوایی و تخریب محیط زیست «تمام جنبه‌های» حقوق آنها را نقض می‌کند.

نابرابری آب و هوا

خانم السالم بر شیوه های ویرانگر تلاقی خشونت علیه زنان و دختران با پدیده های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی، از جمله درگیری مسلحانه، جابجایی و کمبود منابع تأکید کرد.

او گفت وقتی با تغییرات آب و هوایی ترکیب می شود، آسیب پذیری را زنانه می کند و تشدید می کند.

تغییر اقلیم نه تنها یک بحران زیست محیطی است، بلکه اساساً یک بحران است مسئله عدالت، رفاه و برابری جنسیتیارتباط نزدیکی با نابرابری و تبعیض ساختاری دارد و تحت تأثیر قرار می گیرد.

گزینه های بقا

شواهد نشان می دهد که تأثیرات منفی تغییرات آب و هوایی در سطح جهان، انواع خشونت‌های مبتنی بر جنسیت را تشدید می‌کند این کارشناس سازمان ملل گفت، از فیزیکی گرفته تا روانی و اقتصادی، “در حالی که دسترسی و اثربخشی مکانیسم های حفاظتی را کاهش می دهد و امکان جلوگیری از خشونت را تضعیف می کند.”

زمانی که بلایای آهسته یا ناگهانی رخ می‌دهد و معیشت را تهدید می‌کند، جوامع ممکن است به مکانیسم‌های مقابله‌ای منفی مانند قاچاق و بهره‌کشی جنسی، و اقدامات مضر مانند ازدواج زودهنگام و کودکان و ترک تحصیل متوسل شوند – که همه اینها زنان و دختران را مجبور می‌کند بین مخاطره‌آمیز یکی را انتخاب کنند. گزینه هایی برای زنده ماندن.»

درک رابطه

او گفت که مدافعان حقوق بشر محیط زیست، زنان و دختران بومی، زنان با هویت‌های جنسی و گرایش‌های جنسی متفاوت، زنان مسن، زنان دارای معلولیت، زنان فقیر و آواره‌شده در معرض خطر خاصی هستند، اما اغلب در شکاف حفاظتی قرار می‌گیرند. .

علیرغم صدمات زیاد و جبران ناپذیری که به رفاه زنان و دختران وارد شده است، تلاش ها و منابع بیشتری برای درک رابطه لازم است بین تغییرات آب و هوایی و خشونت علیه زنان و دختران.

او از جامعه بین‌المللی خواست تا تعهد خود را به برابری جنسیتی مضاعف کند و پاسخ به تغییرات آب و هوایی و کاهش خطر بلایا را در حوزه حقوق بشر تثبیت کند.

ذینفعان قدرتمند

خانم سالم تاکید کرد: «برای اینکه تلاش‌های هماهنگ ما در برابر تغییرات آب و هوایی واقعاً حساس به جنسیت و تحول‌آفرین باشد، اقدامات برای رسیدگی به آسیب‌پذیری‌هایی که زنان و دختران با آن مواجه هستند باید بر اساس شناخت نقش و عاملیت آنها به‌عنوان ذینفعان قوی سیاست باشد».

رفاه و حقوق زنان و دختران نباید عقب بماند باید در قلب سیاست ها و واکنش ها قرار گیرد.»

او تاکید کرد که اگر با دیدگاه جنسیتی قوی طراحی و اجرا شود، “واکنش جهانی به تغییرات آب و هوا و تخریب محیط زیست می تواند واقعا دگرگون کننده باشد، نه تقویت یک چرخه معیوب.”

گزارشگران ویژه توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو برای بررسی و گزارش در مورد موضوع خاصی در رابطه با حقوق بشر یا وضعیت یک کشور منصوب می شوند. مناصب تشریفاتی هستند و کارشناسان برای کارشان پولی دریافت نمی کنند.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما