تغییرات آب و هوایی چگونه آینده جهان را تغییر خواهد داد؟


دانشمندان می گویند که با نزدیک شدن به سال 2100، پیش بینی های آب و هوا باید در آینده به طور گسترده تری بررسی شوند.

تصور اینکه زمین در سال 2500 چه شکلی خواهد بود سخت است. اما همکاری بین علم و هنر، پنجره‌ای نگران‌کننده را نشان می‌دهد که چگونه آب و هوای همیشه در حال تغییر طی چند قرن آینده می‌تواند یک سرزمین آشنا را به منظره‌ای بیگانه تبدیل کند.

کریستوفر لیون، دانشمند اجتماعی محیط زیست، تغییرات شدید در تسلط پوشش گیاهی نیمه گرمسیری در مزارع غربی ایالات متحده، گرمای بیش از حد در هند، خشک شدن جنگل های بارانی آمازون و موارد دیگر را تصدیق می کند.

لیون از دانشگاه مک گیل در مونترال گفت: “پنجاه سال از اولین پیش بینی آب و هوا می گذرد.” در آن زمان، هدف بلندمدت دانشمندان تعیین شرایط آب و هوایی زمین در سال 2100 بود. اما آن تاریخ دور نیست. اثرات انتشار گازهای گلخانه ای سال ها ادامه خواهد داشت.

برای تجسم آینده جهان از نظر آب و هوا، محققان سه روش مختلف را در نظر گرفتند: کربن کم، انتشار متوسط ​​و بالا. تفسیر دقیق این ارزش ها بر اساس گزارش های قبلی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا بود. بنابراین، آنها تغییرات را تا 2500 پیش بینی کردند. این تیم به طور خاص پیامدهای تغییر تمدن را بررسی کردند. به عنوان مثال، محصول متغیر و تغییرات کاربری زمین و پوشش گیاهی نیز در نظر گرفته شد.

تحت هر شرایطی، دمای کره زمین به جز کمترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، به 2500 درجه می‌رسد، و گرمایش جهانی به کمتر از 2 درجه سانتیگراد در مقایسه با دوره ماقبل صنعتی تحت توافقنامه پاریس 2015 محدود شده است. با بالاترین میزان انتشار، گرمایش زمین تا سال 2100 حدود 2.2 درجه سانتیگراد و تا سال 2500 تا 4.6 درجه سانتیگراد افزایش خواهد یافت. محققان می گویند که این منجر به تغییر ساختار عمده اکوسیستم های جهان می شود – ناپدید شدن بیشتر جنگل های بارانی آمازون، تغییرات محصول و کاهش دما در مناطق استوایی.

سپس این تیم با جیمز مکی، هنرمند و متخصص ارتباطات علمی در دانشگاه لیدز در بریتانیا، برای ترسیم داده‌ها کار کردند. بر اساس برآوردهای این مطالعه، مک کوی مجموعه ای از تصاویر دقیق را ایجاد کرد که مناظر جهان های مختلف را در حال حاضر و در سال 2500 نشان می دهد.

لیون می‌گوید: «تیم تلاش کرد تا بدون توجه به آینده شهرها و فناوری آن زمان، آنچه را که مردم می‌توانند تشخیص دهند، نشان دهند. به عنوان مثال، پهپادها، روبات ها، گیاهان هیبریدی و غیره. در تابلویی که هند را در سال 2500 نشان می‌دهد، مردی کت و شلوار و کلاه ایمنی به سر دارد. این لباس شبیه به لباسی است که امروزه مردم در برخی از محیط‌های با دمای بالا می‌پوشند.»

هدف از این تصاویر کمک به مردم است که آینده را به گونه‌ای تصور کنند که واقعی‌تر به نظر برسد و به مردم امیدواری برای تطبیق با آن بدهد. لئون گفت: “اگر ما تغییرات سیاره ای را تجربه می کنیم، باید آنها را به عنوان تمدن های سیاره ای در نظر بگیریم.” “هدف ما از انجام این تحقیق این است که نشان دهیم، برخلاف آنچه در حال حاضر در آب و هوا اتفاق می‌افتد، ممکن است اوضاع در آینده بدتر شود.”

سال 2000 در مقابل سال 2500

انتشار مقادیر زیاد گازهای گلخانه ای می تواند میانگین دمای کره زمین را در مقایسه با دوران پیش از صنعتی شدن حدود 4.6 درجه سانتیگراد افزایش دهد. در نتیجه، گرمای شدید در هند می تواند شیوه زندگی انسان در محیط را به طور اساسی تغییر دهد. کشاورزان و دامدارانی که در تصویر سال 2000 نشان داده شده اند ممکن است برای حداکثر 2500 کار در فضای باز به لباس های محافظ مانند لباس خنک کننده و کلاه ایمنی نیاز داشته باشند.

محققان می گویند که اگر انتشار گازهای گلخانه ای با این سرعت ادامه یابد، مزارع در غرب ایالات متحده که در سال 2000 سبز بودند، تا 2500 مورد به مناطق کشاورزی نیمه گرمسیری تبدیل خواهند شد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم