تغییرات آب و هوایی چگونه سیاره زمین را نابود می کند؟ – زومیت


سیل، آتش سوزی، بالا آمدن آب دریاها و بسیاری از رویدادهای آب و هوایی نمونه های بارز بحران آب و هوا هستند. اما اثرات غیرمنتظره دیگری نیز وجود دارد که بسیار ناآشناتر و گیج کننده تر هستند. رویدادهای عجیب آب و هوا به ما در مورد تغییرات مداوم آب و هوا هشدار می دهند. انسان به دلیل رشد اقتصادی خود گازهای گلخانه ای را در جو زمین منتشر می کند و هیچ چیز از دخالت او در امان به نظر نمی رسد.

علاوه بر این، طبق مطالعه انجام شده، تمام نقاط جهان با یکدیگر مرتبط هستند. به عنوان مثال، کلاهک های یخی قطبی نیروی محرکه ویژه صفحات تکتونیکی هستند. اگر یخ آب شود، تغییرات بزرگی رخ خواهد داد. آب های زیرزمینی از قطب ها محافظت می کنند و اگر به دلیل خشکسالی بیش از حد از آنها استفاده شود، اتفاقات بدی رخ می دهد. در اینجا به برخی از تغییرات آب و هوایی عجیب و دلیل آن اشاره می کنیم.

تاریکی زمین

به دلیل انعکاس نور خورشید در فضا از زمین، پدیده ای به نام روشنایی زمین به وجود می آید. این پدیده را می توان زمانی که ماه بین نو و کامل است با مشاهده قسمت های تاریک و روشن ماه اندازه گیری کرد. بر اساس مطالعه ای که در ماه اوت در مورد دو دهه اندازه گیری نور زمین منتشر شد، نتایج شگفت انگیزی به دست آمد: زمین درخشش سالم خود را از دست می دهد.

خسوف زمین به دلیل ناپدید شدن ابرهای اقیانوس آرام است که بازتاب بیشتری نسبت به آب های آزاد دارند. محققان پدیده های طبیعی را بر اساس پدیده های طبیعی که به نوسانات اعشاری اقیانوس آرام یا تغییرات آب و هوایی معروف هستند شناسایی کرده اند. سیارات کمتر منعکس شده گرمای خورشیدی بیشتری را در سطح زمین جذب می کنند و به دام انداختن آن گرما با افزایش میزان گازهای گلخانه ای در جو زمین، اصلاً نشانه خوبی نیست.

قطب های گردان در حال حرکت هستند

زمین در حال تاریک شدن است و البته می لرزد. مطالعات مختلف اثر “جریان های قطبی” را مستند کرده اند. محققان با استفاده از داده های ماهواره ای ماموریت GRACE ناسا، انتقال بین قطب های چرخان زمین را مشاهده کردند. این انتقال هفده برابر سریعتر از قطب های چرخشی از سال 2000 تا 1981 اتفاق افتاده است.

دلیل این تغییر این است که گرینلند و صفحه یخی قطب جنوب با سرعتی باورنکردنی در حال ناپدید شدن هستند. آسیب آب های زیرزمینی نیز در این تغییرات نقش دارد. در نتیجه ناپدید شدن کلاهک های یخی قطبی در حال حاضر و حرکت قطب های دوار و جابجایی قطب شمال مغناطیسی بر اضطراب شما می افزاید.

قطب را تعویض کنید

زمین همیشه به دور قطب ها نمی چرخد. برعکس، محور چرخش آن در طول زمان در نوسان است. این محور در قرن بیستم به آمریکای شمالی منتقل شد. این تغییر به دلیل تغییر اندازه آب ایجاد می شود.

جابجایی زره ​​زمین

فقط قطب ها نیستند که حرکت می کنند. سپر زمین هم می رقصد. تحقیقات امسال بر اساس داده های ماهواره ای و مدل سازی نشان می دهد که ذوب شدن یخ های قطبی چگونه بر پوسته زمین تاثیر می گذارد. یخ کمی به سیاره فشار می آورد تا همه چیز را سر جای خود نگه دارد. اما از بین رفتن یخ ها نیز باعث حرکت افقی پوسته زمین می شود. این حرکت سالانه بر حسب میلی متر است. اما سوالات زیادی را در ذهن تمرین‌کنندگان ایجاد می‌کند.

جابجایی زره ​​زمین

فوران توندرا

تغییرات آب و هوایی می تواند به طرق مختلف چشم انداز جهنمی را ترک کند. از این میان می توان به سوراخ هایی اشاره کرد که درهای جهنم هستند. دانشمندان تعداد فزاینده ای از حفره ها را در تاندرای سیبری شناسایی کرده اند که می تواند ناشی از انفجارهای گازی باشد که در خاک های یخی تجمع می یابد. حالا اولا دلیل انباشته شدن این پکیج های گازی چیست؟

افزایش دما صفحات یخی غنی از متان را ذوب می کند. این یک روند عجیب و البته بسیار بد است. عمدتاً بومیان و کسانی که شمال را خانه خود می دانند در معرض خطر مستقیم قرار دارند. اما نگران کننده تر، وجود متان و کربن در پوسته های یخی است. وقتی این گازها وارد جو می شوند، می توانند همه چیز را گرم کنند.

فوران توندرا

خرچنگ ها در حال رشد هستند

خرچنگ ها در حال رشد هستند. طبق گزارش واشنگتن پست در سال 2013، محققان مقادیر زیادی دی اکسید کربن را در یک مخزن آب ریختند و سپس چندین خرچنگ و صدف را در آن ریختند. مثل دیدن شیری بود که گوسفندی را ذبح می کند. خرچنگ‌ها با عجله دور تانک می‌چرخند، پوسته‌ها را می‌کوبند و با چنگال‌هایشان می‌برند. کاری که یک مرد با چاقو در رستوران انجام می دهد.

خرچنگ بزرگ

امواج بزرگ به سمت شمال

شمال با تغییرات اقلیمی ناآشنا نیست. قطب شمال با سرعتی سه برابر جهان در حال گرم شدن است و قطب شمال که می شناسیم تقریباً در قرن گذشته ناپدید شده است. یکی از عجیب ترین چیزها افزایش جزر و مد در این منطقه است. کاهش یخ روی آب به معنای افزایش آب آزاد است.

امواج بزرگتر نیز بر ابرها تأثیر می گذارد. بر اساس مطالعه‌ای که در اوایل سال جاری منتشر شد، آب‌های آزاد باعث رشد میکروارگانیسم‌ها در سطح می‌شوند و امواج بزرگ به این معنی است که این موجودات وارد جو می‌شوند و در آنجا هسته‌های آبی تشکیل می‌دهند و سپس به بلورهای یخ تبدیل می‌شوند.

امواج بزرگ

جاذبه در حال جابجایی است

جاذبه نیز عاری از تغییرات آب و هوایی نیست. انتقال گرانش به دلیل کاهش پوشش یخی و آب های زیرزمینی ایجاد می شود. با استفاده از ماهواره های آژانس فضایی اروپا، محققان به این نتیجه رسیدند که ناپدید شدن یخ در قطب جنوب باعث تغییر در گرانش شده است. البته، انتقال گرانشی، مانند سایر رویدادهای آب و هوایی، به معنای شناور بودن ما نیست. پس جای نگرانی نیست

این انیمیشن ناهماهنگی گرانشی را نشان می دهد. رنگ ها و وزن ها درجه گرانش را در یک مکان مشخص نشان می دهند.

سطح دریاها سریعتر از همیشه بالا می رود

تغییرات آب و هوایی به دلیل بالا آمدن سطح آب دریاها در حال تشدید است. طبق مقاله ای که امسال در Nature Climate Change منتشر شد، ما وارد چرخه 18.6 سال قمری می شویم که باعث رشد اقیانوس ها می شود. با افزایش سطح آب دریاها، سواحل آمریکای شمالی تا سال 2030 ناپدید خواهند شد و ما شاهد افزایش خطر سیل و طوفان خواهیم بود.

افزایش سطح آب دریا

مردی از طوفان یوساگی در بندر شانتوی چین نجات یافت

زلزله یخ

مقالات مرتبط:

امروز در عصر زلزله های یخی زندگی می کنیم. اگرچه زمین لرزه های یخی همیشه وجود داشته اند، تغییرات آب و هوایی بیش از هر زمان دیگری باعث تضعیف کلاهک های یخی شده است و تحقیقات متمرکز بر یخچال های طبیعی از یخچال های طبیعی کوهستانی گرفته تا صفحات یخی قطب جنوب به ما درک بهتری از نحوه حرکت یخ ها داده است. محققان یخ از آلاسکا تا قطب جنوب را مستند کرده اند.

ارتعاشات معمولاً در اثر چرخه های انجماد و ذوب یا فروپاشی کوه یخ ایجاد می شوند. صدای این زمین لرزه ها بسیار ترسناک است. این یافته ها می تواند ریزش یخچال ها و کلاهک های یخی آینده را پیش بینی کند.

زلزله یخ

در سال 2016، پل یخی پرتو مورنو بر روی دریاچه آرژانتین در پارک ملی لاس گلیسیرز فروریخت.

رودخانه ها در آمریکا در حال تغییر رنگ هستند

رودخانه های آمریکا دیگر مانند گذشته نیستند. بر اساس یافته های منتشر شده در سال جاری، علاوه بر خشکسالی، یک سوم رودخانه های آمریکا تغییر رنگ داده اند. محققان از داده های ماهواره ای از سال 1984 تا 2018 برای طبقه بندی رودخانه های ایالات متحده استفاده کردند. این داده ها مسافتی بیش از دو کیلومتر را پوشش می دهد. دانشمندان حدس می زنند که این به دلیل تغییرات در جریان کشاورزی و جریان رودخانه و افزایش دمای آب است. اما این بدان معنا نیست که سطح آب کاهش می یابد.

رودخانه آمریکا

رودخانه ای در گلن کنین، آریزونا، کلرادو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم