تغییرات آب و هوایی یک میلیارد کودک را در معرض خطر “بسیار شدید” قرار می دهد.

صادر شده در:

روز چهارشنبه، یک گروه حقوق بشری هشدار داد که نزدیک به یک میلیارد کودک در معرض “خطر بسیار شدید” از آسیب های تغییرات آب و هوایی هستند و افزود که استانداردهای زندگی جوانان در دهه گذشته بهبود نیافته است.

شاخص حقوق کودکان، که بر اساس ارقام ارائه شده توسط آژانس های سازمان ملل متحد است، می گوید که بیش از یک سوم کودکان جهان، حدود 820 میلیون نفر، در حال حاضر در معرض امواج گرما هستند.

سازمان غیردولتی هلندی KidsRights گفت که کمبود آب بر 920 میلیون کودک در سراسر جهان تأثیر گذاشته است، در حالی که بیماری هایی مانند مالاریا و تب دنگی تقریباً 600 میلیون کودک یا از هر چهار کودک را تحت تأثیر قرار داده است.

شاخص حقوق کودکان اولین و تنها رتبه‌بندی است که نحوه رعایت سالانه حقوق کودکان را اندازه‌گیری می‌کند و ایسلند، سوئد و فنلاند را بهترین رتبه‌بندی در زمینه حقوق کودکان و سیرالئون، افغانستان و چاد را در بین ۱۸۵ کشور بدترین رتبه‌بندی می‌کند.

در بین سه کشور برتر، تنها رتبه سوئد نسبت به سال قبل تغییر کرد و از رتبه چهارم به رتبه دوم رسید.

مارک دلارت، بنیانگذار و رئیس KidsRights، گزارش امسال را “هشدارکننده برای نسل فعلی و آینده کودکان ما” توصیف کرد.

او گفت: «آب و هوا که به سرعت در حال تغییر است اکنون آینده و حقوق اولیه آنها را تهدید می کند.

دالارت افزود: «در طول دهه گذشته هیچ پیشرفت قابل توجهی در استانداردهای زندگی کودکان صورت نگرفته است و علاوه بر آن معیشت آنها به شدت تحت تأثیر همه گیری کووید-19 قرار گرفته است.

همه‌گیری کووید-19 بر کودکانی که به دلیل اختلالات و تعطیلی کلینیک‌ها نتوانسته‌اند غذا یا دارو تهیه کنند، تأثیر جدی گذاشته است و در نتیجه حدود 286000 نفر زیر پنج سال جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس شاخص حقوق کودکان که توسط دانشگاه اراسموس در روتردام تهیه شده است، برای اولین بار در دو دهه، تعداد کودکان کار به 160 میلیون نفر رسیده است که در چهار سال گذشته 8.4 میلیون افزایش یافته است.

KidsRights آنگولا و بنگلادش را برجسته کرد و گفت که این دو کشور به طور قابل توجهی امتیازات خود را از نظر حقوق کودکان بهبود بخشیده اند.

آنگولا نرخ مرگ و میر زیر پنج سال را به نصف کاهش داده است، در حالی که بنگلادش تعداد کودکان کم وزن زیر پنج سال را تقریباً به نصف کاهش داده است.

اما این گزارش همچنین به مونته نگرو به دلیل تعداد کم واکسیناسیون خود ضربه زد و در رتبه 49 این شاخص قرار گرفت.

این نظرسنجی از داده های سازمان ملل برای سنجش میزان تبعیت کشورها از کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد حقوق کودک استفاده می کند.

(AFP)

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

تماس با ما