تغییر دوم به کانال دلار

نرخ ارز در دومین روز کاری هفته به سطح قیمت کانالی 33 هزار تومان رسید. پس از کاهش سطح سیگنال های مثبت در مورد آینده نشست های هسته ای در وین، روند صعودی جدیدی در معاملات غیررسمی ارز در بازار تهران آغاز شد و پس از آن قیمت اسکناس آمریکا در نیمه دوم به سطوح قیمتی رسید. از کانال 32 هزار تومان. روز گذشته روند قیمت این سکه افزایشی بود و پس از حدود 110 روز (از 31 خرداد) وارد سطح قیمتی کانال 33 هزار تومان شد.

به گزارش اکونومیست، این در حالی است که روز گذشته زمزمه های دیگری مبنی بر امکان آزادسازی منابع ارزی مسدود شده توسط ایران در کشورهای خارجی به گوش می رسید که انتظار می رفت بر عملکرد بازار تهران تاثیرگذار باشد. . سخنگوی بانک مرکزی در این خصوص گفت: پیگیری مستمری برای آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده کشورمان با همکاری نزدیک با دستگاه دیپلماسی در حال انجام است. طی هفته‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه صورت گرفته و برخی ملاحظات بانکی همچنان پابرجاست، اما با تعامل با سایر طرف‌ها برای به نتیجه‌گیری در حال پیگیری است. قیمت هر قطعه سکه طلا از ضرب امامی دیروز پس از نوسانات قیمت دلار و ورود آن به سطح قیمتی کانالی 15 میلیون تومان، حدود 5 واحد افزایش یافت.

دیروز یکشنبه 19 مهرماه روند قیمت دلار در بازار ارز تهران رو به افزایش بود. هر نت این ارز روز گذشته اولین معاملات خود را با حدود 150 تومان کاهش نسبت به قیمت روز شنبه 32600 تومان آغاز کرد. اما در ادامه معاملات امروز قیمت این ارز معکوس شد و در مسیر افزایشی قرار گرفت. این روند صعودی در نهایت ادامه داشت تا اینکه دلار در مرزهای کانال های 32 و 33 هزار تومان معامله شد. کارشناسان معتقدند که روند صعودی جدید به دلیل کمرنگ شدن سیگنال های مثبت در مورد آینده نشست های هسته ای وین رخ داده است. با این حال بانک مرکزی در روز آخر سیگنال های مثبت جدیدی را منتشر کرد که حاکی از احتمال آزادسازی دارایی های ارزی بلوکه شده در کشورهای خارجی بود. پس از انتشار این خبر روند افزایشی نرخ ارز در معاملات غیررسمی می توانست متوقف شود که این موضوع نیز حکایت از آغاز کاهش نرخ دلار آزاد دارد. اما از سوی دیگر برخی از فعالان بازار تهران معتقدند با توجه به انتشار مجدد اخبار دارایی های بلوکه شده ارزی، تا زمانی که این اتفاق نیفتد، تغییر محسوسی در مسیر بازار ایجاد نخواهد شد. در نهایت گزارش های به دست آمده از مرکز مرکزی بازار ارز تهران حکایت از کاهش نرخ افزایش نرخ ارز و کاهش حجم معاملات بازار نیز دارد.

منعکس کننده نوسانات دلار در واحد پول است

دیروز با افزایش 250 تومانی نرخ غیررسمی دلار، قیمت سکه طلا نیز افزایش یافت که حاصلضرب 3 عامل نرخ غیررسمی دلار در قیمت جهانی اونس طلا و ضریب تبدیل یک اونس به یک گرم سکه. بر این اساس قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات دیروز حدود 490 هزار تومان نسبت به میانگین روز گذشته 15 میلیون و 42 هزار تومان افزایش یافت. لازم به ذکر است نرخ حباب هر قطعه از این فلز گرانبها که تفاوت ارزش ذاتی آن با قیمت کامل در بازار را نشان می دهد نیز در کانال قیمت 2 میلیون و 300 هزار تومان محاسبه شد.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما