تغییر 180 درجه ای در رسیدگی به پرونده «شهید محتبان بشگر» با تغییر بازپرس!

کتاب های تسنیم: نماینده حقوقی پارک ملی گلستان در مورد پرونده محیط بان شهید بشگر گفت: در اواسط مراحل رسیدگی بازپرس پرونده تغییر کرد که با تغییر بازپرس روند رسیدگی به پرونده تغییر کرد. 180 درجه!

چهارم تیرماه ۱۳۹۷ گروهی از صیادان غیرمجاز در پارک ملی گلستان با محیط بانان درگیر شدند که بر اثر این درگیری گلوله اسلحه یکی از صیادان به قلب نگهبان «تاج محمد بسکر» سوراخ شد و کشته شد. او و 2 نگهبان مجروح شدند.

با گذشت 3 روز از این حادثه خونین، صیادان متهم این حادثه دستگیر شدند و تحقیقات قانونی برای این پرونده آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اما نکته عجیب در این پرونده اعلام نتیجه دادگاه و آزادی 2 صیاد متهم کشتار شهدا و کارشناس محیط زیست «تاج محمد» با درگیری محکوم شد».

برای بررسی ابعاد دیگر این موضوع گفت و گو با مهدی خرملی; ما برای پارک ملی گلستان نماینده قانونی داشتیم.

نماینده حقوقی پارک ملی گلستان درباره پرونده این پاسدار شهید گفت: در این پرونده 4 نفر مقصر بودند که از بین این چهار نفر نفر اول با توجه به اینکه شهید بشگر با تفنگ ساچمه زنی به شهادت رسیده بود کلاشینکف به همراه داشت نه اسلحه. گلوله، این شخص در ابتدا رها شد. نفر دوم گفت اصلا اسلحه ندارم و گوشتخوارم. در بین این چهار نفر (ح.الف) و (الف.ب) همچنان متهم به قتل ماموران امنیتی هستند. در زمان تیراندازی این دو نفر پشت سر هم راه می رفتند که هر دو اسلحه ساچمه زنی داشتند و نوع گلوله ها یکی بود.

وی ادامه داد: پس از درگیری که منجر به کشته شدن مامور حراست شد، (ح.الف) ناراحت شد و با گریه در جمع دوستانش اعتراف کرد که من بودم که با اسلحه کلت به مامور حراست زدم و قتلی انجام دادم. این فرد حتی اسلحه خود را عوض کرده و ابتدا اسلحه دیگری را به پلیس تحویل داده تا شناسایی نشود.

نماینده حقوقی پارک ملی گلستان افزود: در ادامه مراحل بازجویی، وکلا یا افراد دیگر به او یاد می دهند که اظهارات خود را پس بگیرد و به قتل اعتراف نکند! در نتیجه تیراندازی ح.ع و ال.ب مشخص نشد، قاضی پرونده را باطل اعلام کرد و دستور اعدام قسامه را صادر کرد. یعنی 50 مرد عاقل و بالغ شهادت می دهند که یکی از این دو نفر پاسدار را به شهادت رسانده یا صیادان متهم به قتل دست روی قرآن گذاشته و سوگند یاد کرده اند که قتل نکرده اند.

الخرملی تصریح کرد: پس از صدور این حکم با قاضی پرونده صحبت کردم و گفتم هرکس طناب به گردنش احساس می کند برای نجات از مخمصه دروغ قسم می خورد. حالا اگر هر دو قسم خوردند که کشته نشدند کی این پاسدار را کشته؟! متأسفانه اقدامات ما تاکنون ناموفق بوده و هر دو متهم این پرونده در حال حاضر با قرار وثیقه هستند.

وی تصریح کرد: این حکم در شعبه دوم دادگاه کیفری یک شهرستان بجنورد صادر شده است. ما به رای صادره اعتراض کردیم و دیوان عالی کشور نیز اعتراض ما را پذیرفت و مجدداً پرونده را به همان شعبه و همان قاضی ارجاع داد که پس از چندین ماه مطالعه پرونده مجدداً همان حکم تقسیمی را اعلام کرد. متاسفانه خون یک شهید مدافع محیط زیست پایمال شده است.

نماینده حقوقی پارک ملی گلستان گفت: در اواسط مراحل تحقیقات (1398) بازپرس پرونده را تغییر داد. این در حالی بود که اولین بازپرس پرونده با استناد به تمام شواهد موجود متقاعد شد که HA قاتل است. با تغییر بازپرس، روند رسیدگی به پرونده 180 درجه تغییر کرد!

خرمعلی تصریح کرد: تنها کاری که در حال حاضر می توان انجام داد از سرگیری رسیدگی است که با صحبت با خانم میرجفری وکیل پرونده متوجه شدم وکلای شهید بشکاره قصد انجام این کار را دارند. امیدواریم درخواست تجدیدنظر پذیرفته شود و قاضی شعبه سامرز یک بار دیگر تمام اسناد از جمله اعتراف (e.a) را آگاهانه بین شکارچیان و گزارش سلاح بررسی کند.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما