تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی کانادا چیست؟

اقامت دائم کانادا چیست و چه تفاوتی با ملیت این کشور دارد؟ این سوالات ذهن بسیاری از متقاضیان مهاجرت را به خود مشغول کرده است. در هر یک از این موارد افراد شرایط و حقوق متفاوتی خواهند داشت. در این مقاله هر یک از مفاهیم را به طور جداگانه و دقیق تعریف می کنیم و به این سوال پاسخ می دهیم که تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا چیست؟ همچنین اگر می خواهید بدانید که چگونه اقامت دائم را به شهروندی کانادا تبدیل کنید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

مفاهیم اقامت دائم و شهروندی کانادا را مطالعه کنید

اقامت دائم در کانادا به عنوان ویزای دائم نیز شناخته می شود. در این صورت فرد تابعیت کانادا را ندارد و شهروند کشور دیگری است. در صورت اخذ اقامت دائم کانادا، اتباع خارجی بدون محدودیت اجازه کار، زندگی و تحصیل در آن کشور را خواهند داشت. همچنین اگر دانشجو هستید می توانید کسب و کار مستقل خود را راه اندازی کنید یا از بورسیه تحصیلی کانادا استفاده کنید. در واقع اقامت دائم کانادا به معنای حق اقامت نامحدود شهروندان خارجی در کانادا است. همه کشورها این نوع اقامت را صادر نمی کنند. اما کانادا یکی از کشورهایی است که به اتباع خارجی اقامت دائم می دهد. همچنین، شرایط هر کشور برای اخذ اقامت دائم می تواند متفاوت باشد. کارت اقامت دائم یا کارت اقامت دائم برای دارندگان اقامت دائم کانادا صادر می شود. با این کارت دیگر برای ورود به کانادا نیازی به ویزا نخواهید داشت.

اما منظور از شهروندی کانادا، اخذ تابعیت این کشور است. فردی که تابعیت کانادا را داشته باشد شهروند آن کشور محسوب می شود. در هر صورت، فرد ممکن است شهروند کانادا باشد. در حالت اول فرد در این کشور متولد شده است که به آن ملیت نوزاد می گویند. در مورد دوم، فرد متولد کانادا و از والدین کانادایی نبوده، اما با انجام برخی فعالیت ها و طی مراحل قانونی توانسته شهروند کانادا شود. به این نوع شهروندی کانادا، شهروند طبیعی می گویند. در واقع تابعیت یک رابطه سیاسی، بین المللی، محلی، حقوقی و معنوی بین یک فرد و یک کشور است که آنها را برای انجام وظایف خود در قبال یکدیگر برمی انگیزد.

بررسی مهم ترین تفاوت های اقامت دائم و شهروندی کانادا

شهروندان کانادایی پاسپورت کانادایی دریافت می کنند. در این صورت می توانید از پاسپورت کانادایی خود برای سفر به کشورهای اروپایی استفاده کنید و دیگر نیازی به ویزا نخواهید داشت. در واقع با در دست داشتن پاسپورت کانادایی می توانید بدون نیاز به ویزا به 78 کشور جهان سفر کنید. با این حال، دارندگان کارت اقامت دائم همچنان ملزم به استفاده از گذرنامه کشور خود برای سفر به کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند.

دومین تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی کانادا به حقوق شهروندی مربوط می شود. اگرچه ساکنان دائم کانادا مجاز به تحصیل، کار و استفاده از امکانات این کشور هستند، اما برای برخورداری از برخی حقوق شهروندی، مانند حق رای و نامزدی برای ادارات مهم دولتی، باید شهروندی کانادا را داشته باشید.

توجه داشته باشید که ویزای مولتیپل در واقع ویزای توریستی کانادا است و با تمدید ویزای مولتیپل قادر به کار، تحصیل و کار در شرکت های کانادایی نخواهید بود.

مزایای اخذ اقامت دائم و شهروندی کانادا

بسیاری از افراد با اخذ ویزای تحصیلی کانادا به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا برای فرزندان خود هستند تا از مزایای این اقامت بهره مند شوند. مزایای اصلی اقامت دائم در کانادا عبارتند از:

  • اجازه اقامت، کار و تحصیل در تمامی ایالت های کانادا
  • بهره مندی از مزایا و حقوق دولتی (حقوق رفاهی، اجتماعی و بهداشتی)
  • مهمترین مزیت این اقامت، امکان اخذ شهروندی کانادا می باشد.

بسیاری از مزایای اقامت دائم و شهروندی کانادا مشترک است. اما شهروندی کانادا مزایای بیشتری نسبت به اقامت دائم دارد. اول اینکه نیازی به تمدید تابعیت نیست و اقامت شما تحت هیچ شرایطی لغو نخواهد شد. یکی دیگر از مزایای شهروندی کانادا، امکان استخدام در مشاغل حساس دولتی و حق رای است.

آیا می توان اقامت دائم را به شهروندی کانادا منتقل کرد؟

بله، برای دریافت شهروندی کانادا، ابتدا باید اقامت دائم آن کشور را دریافت کنید. شرط مهمی که در بحث اعطای شهروندی به آن توجه ویژه ای می شود، حضور فیزیکی در کانادا است. متقاضیان شهروندی باید حداقل 3 سال در 5 سال گذشته در کانادا اقامت داشته باشند. همچنین باید در آزمون شهروندی شرکت کنید و به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشید. شرط نهایی برای دریافت شهروندی کانادا، پرداخت مالیات است.

ایران کانادا؛ همراه قابل اعتماد برای اقامت دائم و شهروندی کانادا

در این مقاله با تفاوت های اقامت دائم و شهروندی کانادا آشنا شدیم و به این سوال پاسخ دادیم که تفاوت اقامت دائم با شهروندی کانادا چیست؟ این دو از بسیاری جهات شبیه به هم هستند، اما وقتی شهروند کانادا شوید، از تمام حقوق یک شهروند برخوردار خواهید شد. به خاطر داشته باشید که برای اخذ شهروندی کانادا ابتدا باید اقامت دائم دریافت کنید.

راه های زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارد که از جمله می توان به ویزای تحصیلی، ویزای کار، ویزای سرمایه گذاری و استارت آپ کانادا اشاره کرد. قبل از هر چیز، وضعیت خود و روشی که می خواهید را به دقت بررسی کنید. همچنین می توانید برای انتخاب بهترین روش متناسب با شرایط خود از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. کارشناسان مجرب ایران کانادا با سالها تجربه در زمینه مهاجرت به شما خدمات مشاوره ای متنوعی ارائه می دهند. برای اطلاعات بیشتر به irancanada.cc مراجعه کنید. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان تلفنی با شماره های 02126211120 و 02126211130 تماس بگیرید.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما