تفاوت حیرت انگیز در هزینه سفر به شمال بعد از 20 سال از سریال خط قرمز

آینده– اجاره ویلا در شمال اکنون شبی حداقل 800 هزار تومان، پرکردن باک بنزین در پراید حدود 55 هزار تومان و جوجه ها کیلویی 54 هزار تومان به فروش می رسند. این هزینه ها با 20 سال پیش که خط قرمز پخش می شد بسیار متفاوت است. چندی پیش کلیپی از این سریال در فضای مجازی دست به دست شد که سروش گودرزی بازیگر نقش رامن هزینه سفر دو روزه خود را 25 هزار تومان عنوان کرد. دو دهه پس از پخش خط قرمز، یک پاکت سیگار به تنهایی 25 هزار تومان قیمت دارد و ارزش هندوانه ای که در این ویدئو مشاهده می شود، دو برابر کل هزینه ای است که شخصیت های خط قرمز به شمال گذاشته اند.

قیمت بنزین حداقل 157 هزار

قیمت بنزین 20 سال پیش لیتری 38 تومان بود. دو دهه بعد قیمت بنزین سهمیه ای به لیتری 1500 تومان و آزاد آن 3000 تومان رسیده است. با فرض اینکه یک بار قبلا رفته بودیم، یک بار برگشتیم، یک بار برای گشت و گذار بنزین زدیم و با پراید که باک کوچکتر از اکثر خودروها است، جاده تهران-شمال را طی کردیم، حداقل 157 هزار و 500 تومان فقط بنزین خرج می شود. حالا اگر این سه باک را با سهمیه آزاد پر کنیم، قیمت بنزین دو برابر می شود و به 315 هزار تومان می رسد.

هزینه اقامت؛ حداقل 300000 در هر شب

اجاره ویلا در شمال می تواند برای هر شب بیش از پنج میلیون تومان هزینه داشته باشد. این عدد در ویلاهای لوکس استخردار محاسبه می شود و شما می توانید با کمتر از یک میلیون تومان گزینه های ارزان تری را انتخاب کنید. مانند ویلا در یکی از شهرهای گیلان گنجایش شش نفر را دارد و برای اجاره این ویلا باید شبی 800 هزار تومان بپردازید. یعنی اگر می خواهید دو شب در این ویلا بمانید باید یک میلیون و 600 هزار تومان اختصاص دهید. البته اجاره سوئیت و اقامتگاه های بوم گردی می تواند مقرون به صرفه باشد. الان در بین بوم نشین های شمال می توانید حداقل شش نفره پیدا کنید و برای این کار باید شبی 300 هزار تومان بپردازید. اجاره ارزان ترین سوئیت های شمال نیز در همین بازه قیمتی است، بنابراین هزینه دو شب اقامت در ارزان ترین سوئیت ها و اقامتگاه های بوم گردی شمال حدود 600 هزار تومان خواهد بود.

هزینه غذا؛ مرغ 54 هزار کیلو

قیمت مرغ هم اکنون به کیلویی 54 هزار تومان رسیده است. اگر شش نفر بخواهند در یک وعده مرغ بریان کنند، احتمالاً به دو مرغ نیاز دارند و این هزینه خرید مرغ را به 216 هزار تومان می رساند. جعبه بره بدون استخوان یک کیلویی حدود 300 هزار تومان و گوشت بره بدون استخوان کیلویی 184 هزار تومان به فروش می رسد. الان پرس حله و مرغ سوخاری حداقل 100 هزار تومان به فروش می رسد. قیمت قیسی و آب سبزی به 60 هزار تومان رسید و بقالی – قاتوک که از غذاهای شمالی محسوب می شود حداقل 50 هزار تومان به فروش می رسد. در نظر داشته باشید این قیمت ها فقط برای یک وعده غذایی است. هندوانه ها را می توان در عکس های ویروسی اخیر سریال خط قرمز نیز مشاهده کرد. این در حال حاضر کیلویی حداقل پنج هزار تومان فروخته می شود در حالی که خرید هندوانه 10 کیلویی حدود پنج هزار تومان است. این دو برابر هزینه کل سفر به شمال در 20 سال پیش است.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما