تفاوت شگفت انگیز بین واحدهای پیش ساخته جدید و خانه های قدیمی قدیمی

بعدی- خرید خانه در تهران برای بسیاری از مردم به آرزو تبدیل شده است. این در حالی است که در یک ماه گذشته بیش از 6000 قرارداد خرید و فروش مسکن در این شهر منعقد شد که از این تعداد 41 درصد بیش از میانگین قیمت مسکن در شهر تهران بود و در 476 مورد قیمت کل واحدها از مرز 10 میلیارد تومان گذشت. .

بر اساس گزارش فرارو، تحلیل گزارش بانک مرکزی نیز نشان می دهد که خریداران مسکن در تهران از راهکارهای جدیدی برای خانه دار شدن استفاده کرده اند که یکی از آنها خرید خانه هایی با عمر طولانی تر است. در حالی که در شهریور ماه سال جاری واحدهای با عمر حداکثر پنج سال از نظر تعداد پرطرفدارترین واحدها بودند و شاهد فروش 1700 واحد از آنها بودیم، از سوی دیگر تعداد قراردادهای فروش واحدهای با عمر مفید بیش از 20 سال بیش از 300 بود. یعنی حدود 22 درصد از معاملات. واحدهایی که 20 سال از عمر آنها می گذرد، صرف نظر از طول عمر آنها ممکن است از پارکینگ و آسانسور بی بهره باشند. همه این موارد دست به دست هم می دهد تا در برخی موارد اختلاف قیمت دو واحد نو و قدیمی هم اندازه به 3 تا 3.5 میلیارد تومان هم می رسد!

قیمت خانه 60 متری در مرکز پایتخت را مقایسه کنید

قیمت مسکن در تهران بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی متری 43 میلیون و 217 هزار تومان است اما در منطقه اول برای خرید متری به حدود 87 میلیون تومان نیاز دارید. از طرفی در منطقه ای مثل 19 می توان با 21 میلیون و 500 هزار تومان خانه خرید. همه این اعداد به عنوان میانگین اعلام شده و “میانگین” در نظر گرفته شده است. بنابراین زمانی که وارد بازار می شوید، شمارنده ها و پارامترهای مختلفی در انتظار شما هستند.

علاوه بر متراژ، قیمت خانه در تهران بر اساس قدمت ساختمان، متراژ، تعداد طبقات، تعداد واحدهای یک طبقه، مصالح و امکاناتی مانند پارکینگ و آسانسور تعیین می شود. برای اینکه بتوانیم آن را به زبانی ساده و قابل فهم توضیح دهیم چند مثال می زنیم. ابتدا یک خانه 60 متری در شمال سهروردی واقع در منطقه هفت می سازیم. زیرا میانگین قیمت مسکن در منطقه هفت متری 42 میلیون و 972 هزار تومان است که نزدیک به میانگین قیمت کل شهر است.

قیمت یک خانه 60 متری در منطقه هفت بر اساس اعداد و ارقام موجود در گزارش بانک مرکزی باید حدود دو میلیارد و 600 میلیون تومان باشد اما اگر خانه حداقل بین یک تا پنج سال باشد. بدون شلوغی در طبقه پنجم ساختمان پنج طبقه و در چند واحد واقع شده و دارای پارکینگ و آسانسور است که قیمت آن به سه میلیارد و 155 میلیون تا سه میلیارد و 350 میلیون تومان می رسد. قیمت همین واحد بدون استند 2.8 میلیارد تومان کاهش می یابد و در نهایت 3 میلیارد قابل خرید است. یعنی وجود پارکینگ در چنین ساختمانی به تنهایی معادل 300 میلیون است. بعید است که ساختمان های جدید فاقد پارکینگ باشند.

خانه قدیمی، خانه کوچک، مسکن شیک و ارزانارزش یک خانه بدون پارکینگ در مرکز تهران 700 میلیون کاهش پیدا می کند و در برخی موارد به میلیارد هم می رسد.

قیمت خانه 60 متری با همان مشخصات قبلی است اما با قدمت بیش از 20 سال در منطقه هفت به دو میلیارد و 240 میلیون تا دو میلیارد و 380 میلیون تومان می رسد که نزدیک به یک میلیارد ارزانتر است. از یک خانه نوساز. اگر این خانه پارکینگ و آسانسور نداشته باشد، می توانید با بودجه یک میلیارد و 280 میلیون تا یک میلیارد و 360 میلیون تومان آن را خریداری کنید. اکنون ممکن است به خودتان بگویید که آسانسور وجود ندارد، بنابراین باید خانه ای را که در طبقه اول قرار دارد در اولویت قرار دهید. این ایده برای شما بین 600 تا 700 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت! همین مقایسه را می توان برای یک خانه بزرگتر تکرار کرد.

بیشتر بدانید برخی از خریداران مسکن در سال‌های اخیر همزمان با افزایش قیمت‌ها، مجبور به خرید واحدهای با عمر طولانی شده‌اند، زیرا قیمت آنها کمتر است. به همین دلیل در حالی که سهم واحدهای با ماندگاری تا پنج سال در شهریورماه امسال 28.4 درصد از کل معاملات بوده است، حدود 22 درصد از قراردادهای خرید و فروش واحدهای بالای 20 سال منعقد شده است. یک سال پیش سهم این واحدها از کل بازار مسکن 13 درصد بود اما امسال 9 درصد رشد خرید واحدهای بالای 20 سال را تجربه می کنیم. در عین حال سهم واحدهای جوان زیر پنج سال ساخت سال گذشته نزدیک به پنج درصد کاهش یافت

قیمت یک خانه 100 متری در مرکز پایتخت را مقایسه کنید

قیمت یک خانه 100 متری در منطقه هفت تهران طبق آمار بانک مرکزی حدود چهار میلیارد و 300 میلیون تومان است. اگر این خانه نوساز و بدون قفل باشد، در طبقه پنجم واقع شده و دارای پارکینگ و آسانسور باشد، ارزش آن بین 5 میلیارد و 300 میلیون و 5 میلیارد و 700 میلیون افزایش می یابد. خانه ای به همین اندازه با عمر کمتر از پنج سال را می توان با حدود 400 میلیون ارزان تر خریداری کرد.

ارزش یک خانه 100 متری با عمر ساخت کمتر از پنج سال در مرکز تهران 700 میلیون و در برخی موارد حتی یک میلیارد تومان بدون پارکینگ کاهش می یابد. اگر یک واحد 100 متری با مشخصات مشابه اما 20 سال قدیمی تر در سهروردی شمالی انتخاب کنید که در محدوده طرح ترافیک نباشد قیمت فوق العاده پایین و بین 3 میلیارد و 730 میلیون تا 3 میلیون خواهد بود. 970 میلیون همین ملک بدون پارکینگ و انباری را می توان با 2.1 تا 2.3 میلیارد تومان خریداری کرد که 3 تا 3.5 میلیارد تومان از ملک نوساز با امکانات کامل ارزانتر است. تا به حال، حتماً متوجه شده اید که چرا خریداران ملکی واحدهای بالای 20 سال را ترجیح می دهند.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما