تلسکوپ جیمز وب برای اولین بار دی اکسید کربن را در جو یک سیاره فراخورشیدی پیدا کرد

صادر شده در:

تلسکوپ فضایی جیمز وب یک ماهه یک کشف علمی بزرگ دیگر را به فهرست رو به رشد خود اضافه کرده است: اولین کشف نشانه‌های دی اکسید کربن در جو سیاره‌ای خارج از منظومه شمسی.

اگرچه یک سیاره فراخورشیدی قادر به پشتیبانی از حیات آنگونه که ما می‌دانیم نخواهد بود، کشف موفقیت‌آمیز دی اکسید کربن محققان را امیدوار می‌کند که بتوان مشاهدات مشابهی بر روی اجسام سنگی مناسب‌تر برای حیات انجام داد.

ناتالی باتالها، استاد دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز و یکی از صدها نفری که روی پروژه وب کار می‌کردند، در توییتی نوشت: “اولین فکر من: عالی، ما واقعاً فرصتی برای کشف جو سیارات به اندازه زمین داریم.”

مطالعه آنها بر روی سیاره فراخورشیدی WASP-39، یک غول گاز داغ که به دور ستاره ای در فاصله 700 سال نوری از ما می چرخد، به زودی در مجله Nature منتشر خواهد شد.

پیر-اولیویه لاگیژ، اخترفیزیکدان در کمیسیون انرژی اتمی فرانسه (CEA)، گفت: “برای من، این دریچه ای را برای تحقیقات آینده در مورد ابرسیاره ها (سیارات بزرگتر از زمین اما کوچکتر از نپتون) یا حتی سیارات به اندازه زمین باز می کند. خبرگزاری فرانسه

ناسا در یک بیانیه خبری گفت: کشف دی اکسید کربن همچنین به دانشمندان کمک می کند تا در مورد چگونگی شکل گیری WASP-39 اطلاعات بیشتری کسب کنند. این سیاره فراخورشیدی که هر چهار روز یک بار از زمین به دور ستاره خود می چرخد، جرمی یک چهارم مشتری دارد اما قطر آن 1.3 برابر بزرگتر است.

فرکانس مداری و جو بزرگ آن، WASP-39 را به کاندیدای ایده آل برای آزمایش اولیه جدیدترین حسگر فروسرخ Webb، معروف به NIRSpec، تبدیل کرد.

هر بار که یک سیاره فراخورشیدی از مقابل ستاره خود عبور می کند، مقدار تقریباً نامحسوسی از نور را مسدود می کند.

اما در اطراف لبه های سیاره، مقدار کمی نور از جو عبور می کند.

NIRSpec Webb می تواند تغییرات کوچکی را که اتمسفر در نور ایجاد می کند را تشخیص دهد و به دانشمندان اجازه دهد ترکیب گاز آن را تعیین کنند.

تلسکوپ‌های هابل و اسپیتزر قبلاً بخار آب، سدیم و پتاسیم را در جو WASP-39 شناسایی کرده‌اند، اما اکنون می‌توان به لطف Webb و ابزار NIRSpec او، دی اکسید کربن را به این فهرست اضافه کرد.

ظفر رستمکولوف، محقق دانشگاه جانز هاپکینز، در بیانیه‌ای خبری ناسا گفت: «این یک لحظه خاص بود، زیرا از آستانه مهمی در علم سیارات فراخورشیدی عبور کرد.

(AFP)

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما