تلسکوپ فضایی جیمز وب به تازگی تصاویر خیره کننده جدیدی از کیهان ارائه کرده است

یکی از آن مشاهدات، مطالعه دقیق اتمسفر یک سیاره غول پیکر گازی در فاصله 1000 سال نوری از زمین به نام WASP-96 b بود. JWST با مشاهده افت نور هنگام عبور سیاره از مقابل ستاره میزبان خود، توانسته است جو این جهان را کاوش کند، تکنیکی که در آینده از آن برای مطالعه سیارات زیادی استفاده خواهد کرد.

نیکول کولون، اخترفیزیکدان مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا و معاون دانشمند پروژه تلسکوپ فضایی جیمز وب در علوم سیارات فراخورشیدی، در یکی از رویدادهای ناسا گفت: «شما برجستگی‌ها و تکان‌هایی می‌بینید که نشان می‌دهد بخار آب در جو وجود دارد.» .

دان پولاکو، ستاره شناس دانشگاه وارویک در بریتانیا، می گوید: «این احتمالاً سخت ترین مشاهداتی است که JWST انجام خواهد داد. انتظار می رود سیاره جیمز وب توانایی بی نظیری در جستجوی متان و سایر نشانه های بالقوه حیات در جو سیاراتی مشابه اندازه ما داشته باشد.

سحابی حلقه جنوبی، NGC 3132، سحابی هشت بنگ
ابزارهای روی JWST این دو نما از سحابی حلقه جنوبی را که حدود 2500 سال نوری از ما فاصله دارد، ثبت کردند.

ناسا، آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی کانادا، STSCI

همچنین امروز یک نمای JWST از یک ستاره در حال مرگ که لایه های بیرونی خود را می ریزد، به اصطلاح سحابی سیاره ای معروف به سحابی حلقه جنوبی که در فاصله 2500 سال نوری از زمین قرار دارد، رونمایی شد. نمایش بسیار دقیق تر از تصویر است توسط تلسکوپ فضایی هابل در سال 1998 گرفته شده است و برای اولین بار دو ستاره شناخته شده در قلب سحابی را نشان می دهد.

تصویر دیگری (در بالای این داستان نشان داده شده است) نمایی جذاب از پنتاگرام استفان را نشان می دهد، گروهی متشکل از پنج کهکشان در فاصله حدود 300 میلیون سال نوری از زمین. چهار تا از این کهکشان ها برهم کنش دارند و گاز و غبار را بین خود انتقال می دهند. دیدگاه JWST از کهکشان‌ها در نور فروسرخ نشان می‌دهد – مثل همیشه – چگونه این فعل و انفعالات منجر به تشکیل ستاره در کهکشان‌ها می‌شود. قدرت اپتیک JWST به قدری زیاد است که ستارگان منفرد را می توان در کهکشان ها دید. مارک مک گرین، مشاور ارشد علم و اکتشاف ESA می گوید: «این فوق العاده است. ما تا ساعت 11 آماده اجرای این تلسکوپ هستیم.

منطقه ستاره ساز سحابی کارینا
لبه ناحیه ستاره‌زایی سحابی کارینا که توسط JWST گرفته شده است.

ناسا، آژانس فضایی اروپا، آژانس فضایی کانادا، STSCI

تصویر نهایی نشان داده شده، نگاهی تازه به سحابی کارینا بود، منطقه ای که ستارگان فعال در فاصله 8000 سال نوری از زمین در حال شکل گیری هستند. به گفته امبر استراون، اخترفیزیکدان ناسا گودارد و معاون دانشمند پروژه در JWST، منظره شگفت‌انگیزی که توسط JWST آشکار شد، صدها ستاره جدید را نشان می‌دهد که قبلاً دیده نشده‌اند، و حتی ساختارهایی در غبار و گاز هنوز غیرقابل توضیح سحابی.

استراگن می گوید: به لطف JWST، “ما می توانیم جزئیات زیادی را ببینیم.” “این واقعاً نشان می دهد که اینجا چه خبر است.”

اولین تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب
پرزیدنت بایدن روز دوشنبه از این تصویر “میدان عمیق” در JWST، پر از کهکشان ها، پرده برداری کرد.

ناسا، ESA، CSA و STSCI

این عکس‌ها فقط کمی وسوسه‌انگیز از آنچه از JWST خواهد آمد است. این تلسکوپ اکنون اولین سال رصدهای علمی برنامه ریزی شده خود را آغاز می کند. چشم‌اندازهای بی‌شماری شگفت‌انگیز و مقادیر فراوانی از داده‌های باارزش در راه ما قرار گرفته‌اند.

پرزیدنت بایدن دیروز گفت: «این پنجره جدیدی به تاریخ جهان ماست. “ما یک نگاه اجمالی به اولین نوری که از آن پنجره می تابد را می بینیم.”

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما