تلسکوپ فضایی جیمز وب می تواند شواهدی از حیات فرازمینی را تنها در 20 ساعت شناسایی کند

[ad_1]

پرتاب تلسکوپ فضایی جیمز وب در 17 دسامبر امسال، دریچه های جدیدی را به روی جهان ما گشود و مقامات ناسا و دیگر آژانس های فضایی پیش بینی کردند که این تلسکوپ می تواند نشانه هایی از حیات را در سیارات خارج از منظومه ما تشخیص دهد.

نشانه‌های حیات در برخی از سیارات تنها با 5 تا 10 عبور شناسایی می‌شوند، به این معنی که وب می‌تواند با رصد 20 ساعته موجودات فرازمینی، امکان وجود حیات در فرازمینی‌ها را به شما نشان دهد. البته این اتفاق نمی تواند در 20 ساعت متوالی رخ دهد، با این حال روند با سرعتی باورنکردنی در حال پیشرفت است.

راه های زیادی برای شناسایی سیارات فرازمینی وجود دارد و سخت تر از سیارات منظومه ما هستند. سیارات مانند زحل و مشتری – که شما به راحتی می توانید در جنوب آسمان امشب را ببینید – می توان با چشم غیر مسلح و تنها در نور خورشید دیده می شود. اما رصد مستقیم سیارات زمین حتی برای رصدخانه های بزرگ دشوار است.

یکی از راه هایی که اخترشناسان این اجرام را رصد می کنند، مشاهده سیاراتی است که از مقابل ستاره هایشان می گذرند. این انتقال ها مانند خسوف های کوچکی هستند که از رسیدن نور ستاره ها برای لحظه ای به ما جلوگیری می کنند. مشاهده این انتقال‌ها برای رصدخانه‌ها کار مهمی نیست و بنابراین هزاران موجود فرازمینی مشاهده شده‌اند.

علاوه بر مشاهده این سیارات، وب می تواند ترکیب شیمیایی جو آنها را تشخیص دهد و در مورد احتمال حیات به ما بگوید. وب این کار را با ابزارهای طیف سنجی خود انجام می دهد. هنگامی که این انتقال رخ می دهد، نور برخی از ستارگان از جو سیاره عبور می کند و به ما می رسد. این تلسکوپ از طریق طیف سنجی خود می تواند این نور را تجزیه و تحلیل کند و ترکیب جو سیاره را نشان دهد.

این بار، محققان محاسبه کردند که چقدر طول می کشد تا ابزارهای وب انجام چنین مطالعه ای را انجام دهند. به عنوان مثال، یک سیاره به نام TRAPPIST-1E به تازگی کشف شد، به احتمال زیاد با شرایط جوی همان آرکئن و اولیه زمین است. به همین دلیل، احتمالاً حاوی ارگانیسم ها و حاوی مولکول های متان و دی اکسید کربن است.

ابرها و غبار موجود در جو آن هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته اند، اما وب می تواند از ابزار NIRSpec خود، یک طیف سنجی مادون قرمز، برای ارائه شواهد بهتر با مشاهده 5 تا 10 گذر از سیاره استفاده کند. اما این فقط ممکن است زمانی که جو سیاره نازک است و فشار ابر گرد و غبار آن 0.1-0.6 بار است که از زمین در سطح دریا است.

از طرف دیگر، اگر فشار اتمسفر آن بسیار پایین باشد و 0.01 اتمسفر یا 10 میلی بار باشد، برای یافتن ترکیب شیمیایی آن حدود 50 پاس لازم است. در چنین مواردی وب به بیش از 200 ساعت نظارت نیاز دارد. در حالی که آن ممکن است سال برای زندگی بیشتر به در سیارات فرازمینی یافت می شود، از راه اندازی تلسکوپ فضایی جیمز وب به سرعت می تواند پاسخ به این سوال.

[ad_2]

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما